FTX روند عادی دریافت مجوز خدمات مالی استرالیا را دور زد | کسب و کار

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پلتفرم ناموفق ارز رمزنگاری شده FTX روند عادی دریافت مجوز خدمات مالی در استرالیا را دور زد و تنظیم کننده صنعت شایستگی آن را برای نگه داشتن مجوز در پیشروی سقوط بی سابقه شرکت ارزیابی نکرد.

کمیسیون اوراق بهادار و سرمایه گذاری استرالیا هفته گذشته مجوز خدمات مالی استرالیا (AFSL) را برای FTX استرالیا پس از اینکه در کنار شرکت مادر جهانی خود که در ایالات متحده اعلام ورشکستگی کرد، اداره شد، تعلیق کرد.

سقوط چشمگیر FTX و سقوط بنیانگذار میلیاردر سابق آن سام بنکمن-فرید در اوایل ماه جاری ناشی از معادل ارز دیجیتال یک بانک بود، زمانی که سوالاتی در مورد پرداخت بدهی آن مطرح شد. بعداً مشخص شد که این شرکت دارایی هایی به ارزش میلیاردها دلار ادعا شده ندارد.

تخمین زده می شود که این شرکت حدود یک میلیون طلبکار دارد که 30000 مشتری تنها در استرالیا گزارش شده است.

Asic هنگامی که هفته گذشته مجوز را به حالت تعلیق درآورد، گفت: FTX در دسامبر 2021 یک AFSL دریافت کرد و به شرکت اجازه داد تا “در معاملات، بازاری برای و ارائه مشاوره کلی در رابطه با مشتقات و قراردادهای ارزی به مشتریان خرده‌فروشی و عمده‌فروشی داشته باشد.”

این شرکت توانست از طریق تصاحب شرکتی که قبلاً مجوز داشت – IFS Markets – مجوز دریافت کند. IFS Markets مجوز را از طریق تصاحب یک شرکت دیگر – خدمات مالی فارکس – در سال قبل دریافت کرده بود.

دکتر آنجل ژونگ، دانشیار امور مالی در RMIT، گفت که این یک “میانبر” برای دریافت AFSL بدون بررسی های دقیق برای دریافت مجوز در نظر گرفته می شود.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال در حال حاضر در استرالیا فراتر از قوانین «مشتری خود را بشناسید» که برای مقابله با پولشویی طراحی شده‌اند، تنظیم نمی‌شوند. اما ژونگ گفت که این مجوز به FTX اجازه می دهد تا مشاوره مالی ارائه دهد و سایر محصولات غیر رمزنگاری مانند قراردادهای ارز خارجی یا معاملات مشتقات را ارائه دهد.

ژونگ گفت بسیاری از سرمایه گذاران نمی دانند که AFSL ها چه چیزی را پوشش می دهند و ممکن است تصور کنند که مبادلات ارزهای دیجیتال را پوشش می دهد و به شرکت اعتبار بیشتری می دهد.

«فکر می‌کنم خیلی‌ها این تصور را دارند که اگر [the company has] یک AFSL… سپس [they’re] محافظت می شود، اما در واقع آنها واقعاً به طور کامل محافظت نمی شوند. “[An] AFSL این تصور را به شما می دهد، به خصوص برای عموم مردم، که قانونی است، اما آنچه قانونی است، ارز دیجیتال نیست، بلکه محصول مالی عمومی است که در غیر این صورت ارائه می کنند.

دکتر پاملا هانراهان، استاد حقوق و مقررات تجاری در دانشگاه نیو ساوت ولز، با این موضوع موافق است.

شکی نیست که داشتن AFSL به افرادی که تمایل دارند با آن شرکت کار کنند، راحتی بیشتری نسبت به آنچه که در غیر این صورت داشتند، می دهد.

Asic در روز جمعه به آبان نیوز استرالیا گفت که قانون شرکت‌ها شرکتی مانند FTX را ملزم می‌کند تا هنگام تحویل گرفتن مجوز به رگولاتور اطلاع دهد، اما «Asic تغییر در کنترل یا دریافت مطالبی را برای ارزیابی مجدد مدل کسب‌وکار یا مطابقت با قانون یا مجوز شرکت‌ها تأیید نمی‌کند. شرایط».

این قبلاً به عنوان یک راه گریز شناخته شده بود که ممکن است مشکلاتی را برای صدور مجوز خدمات مالی در استرالیا ایجاد کند.

گزارش کارگروه بازنگری اجرایی Asic در سال 2017 اشاره کرد، اما صریحاً توصیه نکرد که دارندگان مجوز باید اطلاعات کافی را به Asic ارائه دهند تا «ارزیابی اینکه آیا کنترل‌کننده‌های جدید برای کنترل مجوز مناسب و مناسب هستند و دارنده مجوز همچنان صلاحیت ارائه خدمات مربوطه و مطابقت را دارد یا خیر. با تعهدات مجوز خود».

تغییری که به Asic اجازه می‌دهد اطلاعات دارندگان مجوز را درخواست کند و تعیین کند که آیا آنها هنوز برای داشتن مجوز مناسب و مناسب هستند یا خیر، در قانون سال 2020 که توسط دولت موریسون تصویب شد، اجرا شد، اما Asic اشاره کرد که ارزیابی خودکار زمانی که مجوز تغییر مالک می‌دهد، انجام نمی‌شود.

یکی از سخنگویان گفت: “Asic افراد مناسب و مناسب را در مورد تغییر در کنترل ارزیابی نمی کند، زیرا دارنده مجوز الزام قانونی برای ارائه چک های مناسب و مناسب برای ارزیابی Asic ندارد.”

«اگر متوجه شدیم که دارنده پروانه به تعهدات شخص مناسب و مناسب عمل نمی کند، مانند هر نقض دیگری از تعهد مجوز، می توانیم طیف وسیعی از اقدامات نظارتی را انجام دهیم، به عنوان مثال اقدامات اداری برای محروم کردن فرد، یا مجوز تعلیق یا لغو شود.»

علیرغم اینکه Asic در ماه مارس تیم ارزهای دیجیتال خود را تقویت کرد و اظهار داشت که دارایی های رمزنگاری یک “پروژه استراتژیک اصلی” هستند، در مورد مجوز FTX اقدامی صورت نگرفت.

کارشناسان توافق کردند که تنظیم ارزهای دیجیتال در استرالیا بهترین راه برای رفع ابهامات پیرامون مبادلات است.

“آنها سعی می کنند به یک هدف متحرک ضربه بزنند، و من کمی همدردی دارم [for] حنراهان گفت که … من فکر می کنم آنها باید تنظیم شوند. “آنها بازار هستند و من نمی توانم دلیلی ببینم که شما آنها را همانطور که سایر بازارها را تنظیم می کنید، تنظیم نکنید.”

ژانگ گفت: «استرالیایی ها سزاوار یک چارچوب نظارتی قوی و کارآمد رمزنگاری هستند. اول برای محافظت از رفاه مالی سرمایه گذاران و دوم، ما همچنین می خواهیم این بخش رشد کند زیرا من می گویم بخش مالی دیجیتال آینده مالی است.

قانونی برای محافظت از نگهبانی ارزهای دیجیتال و تنظیم صرافی‌ها در سال 2023 به پارلمان فدرال ارائه می‌شود و جیم چالمرز، سخنگوی خزانه‌دار، به آبان نیوز استرالیا گفت که دولت امیدوار است از سقوط FTX درس بگیرد.

این سخنگو گفت: «ما از نزدیک پیامدهای سقوط FTX، از جمله نوسانات بیشتر در بازارهای دارایی های کریپتو و هرگونه سرریز به بازارهای مالی را به طور گسترده زیر نظر داریم.

این پیشرفت‌ها عدم شفافیت و حمایت از مصرف‌کننده را در بازار کریپتو نشان می‌دهد، به همین دلیل است که دولت ما در حال انجام اقداماتی برای بهبود چارچوب‌های نظارتی و در عین حال ترویج نوآوری است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مادر آتش‌نشان لندنی که خود را به قتل رساند، از گزارش نفرین‌آور استقبال کرد | آتش نشانان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، مادر یک آتش‌نشان که مرگ …