بریتانیا دومین ضعیف ترین عملکرد اقتصادهای بزرگ جهان در سال آینده خواهد بود – OECD | OECD

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک موسسه بین‌المللی پیشرو هشدار داده است که بریتانیا دومین ضعیف‌ترین عملکرد اقتصادهای بزرگ جهان در سال آینده خواهد بود، زیرا اقتصاد جهانی همچنان از اثرات ضربه‌ای ناشی از بزرگترین شوک انرژی در چهار دهه گذشته رنج می‌برد.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه مستقر در پاریس اعلام کرد که تنها روسیه از اعضای گروه G20 کشورهای پیشرو توسعه یافته و در حال توسعه با انقباض بزرگتری نسبت به بریتانیا در سال 2023 مواجه خواهد شد.

OECD در چشم انداز اقتصادی شش ماهه خود اعلام کرد که اقتصاد بریتانیا در سال جاری 4.4 درصد رشد خواهد کرد – ششمین سریع ترین رشد در G20 – اما در سال آینده 0.4 درصد کاهش خواهد یافت.

اگرچه از ماه ژوئن پیش‌بینی رشد بیشتر کشورها توسط OECD کاهش یافته است، تنها انقباض 5.6 درصدی روسیه شدیدتر از بریتانیا پیش‌بینی می‌شود. پیش‌بینی می‌شود عملکرد ضعیف در سال 2024 با افزایش 0.2 درصدی – ضعیف‌ترین مشترک در کنار روسیه – ادامه یابد.

آلوارو پریرا، کارشناس اقتصادی ارشد OECD، گفت که انتظار دارد سال آینده رکود کمتری نسبت به کاهش 1.4 درصدی دفتر مسئولیت بودجه در بیانیه پاییز هفته گذشته داشته باشد، اما در سال 2024 بهبودی ضعیف تر از آنچه که OBR پیش بینی کرده بود، داشته باشد. که در.

پریرا گفت که OECD فکر می کند که نرخ بهره در سطحی پایین تر از آنچه که OBR پیش بینی می کرد به اوج خواهد رسید و بریتانیا دچار رکود چهار چهارمی خواهد شد که در اواسط سال 2023 به پایان می رسد.

به طور کلی، OECD انتظار دارد رشد 38 کشور ثروتمند خود در سال 2023 به 0.8 درصد برسد – نیمی از سطح انتظار شش ماه پیش. پیش‌بینی می‌شود که ایالات متحده و منطقه یورو 0.5 درصد رشد کنند، اما انتظار می‌رود رشد در سه اقتصاد بزرگ آسیا – چین (4.6 درصد)، اندونزی (4.7 درصد) و هند (5.7 درصد) قوی‌تر باشد.

توربین های بادی در بالای یک زباله دانی در کنار پالایشگاه BP Scholven در گلزنکرخن، آلمان می چرخند.
OECD پیش بینی می کند که آلمان سومین کشور بدترین کشور G20 خواهد بود. عکس: Michael Sohn/AP

از بین سه اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا، آلمان سومین کشور با بدترین عملکرد G20 (-0.3٪) خواهد بود، در حالی که بر اساس OECD، ایتالیا (0.2٪) و فرانسه (0.6٪) احتمالاً رشد متوسطی خواهند داشت.

پریرا گفت: «اقتصاد جهانی از بزرگترین بحران انرژی از دهه 1970 در حال چرخش است. شوک انرژی تورم را به سطوحی که برای چندین دهه تجربه نشده بود رسانده است و باعث کاهش رشد اقتصادی در سراسر جهان شده است.

تورم بالاتر و رشد کمتر بهای سنگینی است که اقتصاد جهانی برای جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین می پردازد. اگرچه قیمت‌ها به دلیل بازگشت سریع بیماری همه‌گیر و محدودیت‌های زنجیره تامین مربوطه در حال افزایش بودند، تورم افزایش یافت و پس از تهاجم روسیه در سراسر جهان بسیار فراگیر شد.

پریرا گفت که نتیجه افزایش غیرمنتظره قیمت ها این بود که دستمزدهای واقعی در بسیاری از کشورها در حال کاهش است و قدرت خرید را کاهش می دهد. «این همه جا به مردم صدمه می زند. اگر تورم مهار نشود، این مشکلات بدتر خواهد شد. بنابراین، مبارزه با تورم باید اولویت اصلی سیاست ما در حال حاضر باشد.»

این اقتصاددان OECD گفت که عملکرد ضعیف بریتانیا به دلیل ترکیبی از افزایش نرخ بهره، اقدام دولت برای کاهش استقراض و بدهی و آشفتگی بازار در دوره کوتاه نخست وزیری لیز تراس است.

چشم انداز اقتصادی می گوید تضمین قیمت انرژی غیرهدفمند اعلام شده در سپتامبر 2022 فشار را بر تورم بالا در کوتاه مدت افزایش داده است و مستلزم افزایش نرخ بهره و افزایش هزینه های خدمات بدهی است.

همچنین بر خطرات خاموشی در ماه‌های آینده تأکید کرد: «اگرچه بریتانیا به صادرات روسیه متکی نیست، اما در سردترین ماه‌ها گاز و برق را از این قاره وارد می‌کند. یک زمستان به خصوص سرد می تواند خطر اختلال در عرضه را به همراه داشته باشد و اقتصاد را در معرض قطع برق قرار دهد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شلاق محافظه‌کاران پس از پاک شدن از سوء رفتار به کانر برنز بازگردانده شد | محافظه کاران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وزیر سابق، کانر برنز، پس …