بنجور! رهبران فرانسه در نشست تونس گرد هم می آیند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

نشست سران کشورهای فرانسوی زبان در آخر این هفته در تونس برگزار می شود که 30 رهبر با تمرکز بر همکاری اقتصادی در رویدادی که بیش از یک سال پس از به قدرت رسیدن کیس سعید، رئیس جمهور تونس به عنوان موفقیت آمیز تلقی می شود، در تونس برگزار می شود.

در حالی که اجلاس دو روزه رسماً بر “دیجیتال به عنوان بردار توسعه” تمرکز خواهد کرد، همچنین فرصتی برای رهبران غربی و آفریقایی خواهد بود تا در مورد موضوعاتی مانند حمله روسیه به اوکراین که در آن شکافی در مواضع وجود دارد، گفتگو کنند.

بسیاری از کشورهای آفریقایی از آنچه به عنوان فقدان همبستگی بین‌المللی با این قاره در مواجهه با بحران‌های خود تلقی می‌کنند، انتقاد کرده‌اند و خاطرنشان کردند که اروپا به سرعت توانست برای کمک به اوکراین بسیج شود.

این هجدهمین اجلاس سران سازمان بین المللی فرانکوفونی (OIF) در جزیره جربا همچنین فرصتی برای جشن گرفتن پنجاهمین سالگرد تولد یک سازمان با تأخیر در سال 1970 و با 88 عضو – که همه آنها فرانسوی زبان نیستند- خواهد بود. ارمنستان، مصر، مولداوی، امارات متحده عربی و صربستان شامل می شود.

این اجلاس همزمان با مرحله نهایی COP27 در مورد آب و هوا در مصر و به دنبال نشست گروه 20 در اندونزی برگزار می شود که تحت سلطه جنگ در اوکراین، کشور ناظر در OIF بود.

در مجموع، 89 هیئت، هفت سازمان بین المللی و بیش از 30 رهبر از جمله امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، رئیس شورای اروپا، چارلز میشل و رهبر سنگال، مکی سال حضور دارند.

انتخاب مجدد دبیرکل OIF – لوئیز موشیکیوابو از رواندا تنها نامزد بود – نیز در برنامه دو روز نشست بین نمایندگان منطقه ای با 321 میلیون فرانسوی زبان است که بیش از به لطف جمعیت آفریقا، دو برابر به 750 میلیون در سال 2050 رسید.

قبل از نشست، خانم موشیکیوابو به خبرگزاری فرانسه گفت که می‌خواهد از کشورهای عضو بخواهد در مواجهه با کاهش استفاده از زبان فرانسوی در سازمان‌های بین‌المللی، «تلاش‌های خود را دو برابر کنند».

علیرغم صداهای انتقادی که فرانکوفونی «نامفهوم» را محکوم می‌کنند، موشیکیوابو سازمان او را «مرتبط‌تر از همیشه» می‌داند و با استناد به COP27 می‌تواند «کمی ارزش افزوده» برای «بیشتر مشکلات جهان» بیاورد.

به گفته یکی از مقامات کانادایی، یک وزنه سنگین در دنیای فرانسوی زبان، این سازمان “می تواند نیروی مثبتی” در موضوعاتی مانند “صلح، رونق اقتصادی و تحکیم دموکراسی” باشد.

این مقام خاطرنشان کرد که کانادا نیز می‌خواهد در خلال این اجلاس، «نگرانی‌ها» برای «مشارکت دموکراتیک» در تونس را از زمانی که رئیس‌جمهور سعید در جولای 2021 قدرت‌های کامل را به دست گرفت و در حال گذراندن یک بحران اجتماعی-اقتصادی جدی است، منعکس کند.

امانوئل مکرون خواستار حمایت بیشتر از اوکراین شد

امانوئل ماکرون در اجلاس فرانکفونی در تونس سخنرانی نخواهد کرد، اما او قصد دارد موضوع اوکراین را در پشت صحنه مطرح کند تا در پایان یک سفر طولانی دیپلماتیک از حمایت حمایت کند.

پس از نشست گروه 20 در بالی و نشست اپک در بانکوک، رئیس جمهور فرانسه از کشورهای بیشتری خواسته است تا به “اجماع فزاینده” علیه جنگ بپیوندند.

و چند تن از رهبران جامعه فرانسوی زبان گفته بودند که می خواهند در مورد جنگ در اوکراین صحبت کنند.

مکرون در جریان توقف خود در جربا دیدارهای دوجانبه ای از جمله با رئیس جمهور تونس و نخست وزیر ارمنستان خواهد داشت.

رئیس جمهور فرانسه با ابراز تاسف از اینکه «در کشورهای مغرب زمین کمتر از 20 یا 30 سال پیش فرانسوی صحبت می شود»، به «اشکال شبه سیاسی مقاومت»، سهولت استفاده از زبان انگلیسی و دشواری دسترسی به کتاب های فرانسوی با قیمت های مقرون به صرفه اشاره کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه “ما باید پروژه ای برای تسخیر مجدد داشته باشیم”، تاکید کرد که با نشان دادن اینکه می توان به فرانسوی صحبت کرد که “لزوما آکادمیک” نیست، اما زبانی که تسهیل کننده است، دوباره “مهمان نواز” شود. تجارت

برای قاره آفریقا، “این زبان جهانی واقعی است”، “فرانکوفونی زبان پان آفریقایی است”.

امانوئل مکرون شامگاه شنبه تونس را ترک می کند، در حالی که نشست سران به طور رسمی یکشنبه پایان می یابد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اتحادیه اروپا باید از قدرت اقلیمی خود استفاده کند | چشم انداز

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، نظرات بیان شده در این مقاله …