نتایج اولیه نشان می‌دهد که توکایف در انتخابات ریاست‌جمهوری زودهنگام قزاقستان پیروز شد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

کمیسیون مرکزی انتخابات کشور آسیای مرکزی روز دوشنبه با استناد به داده های اولیه اعلام کرد که قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان در انتخابات زودهنگام روز یکشنبه با کسب 81.31 درصد آرا، دومین دوره ریاست جمهوری این کشور را به دست آورد.

انتظار می رفت که دیپلمات سابق 69 ساله حکومت خود را هفت سال دیگر بر این کشور نفت خیز تمدید کند و در حالی که جمهوری شوروی سابق در بحران روسیه و اوکراین می گذرد، یک مأموریت قوی برای ادامه سیاست خارجی مستقل خود را دریافت کند.

نتیجه توکایف بر آن نوع مأموریت شخصی بسیار زیاد که نورسلطان نظربایف به طور معمول با ایجاد کیش شخصیت در پنج دوره متوالی تضمین می کرد، تأیید کرد.

توکایف، که در اوایل سال جاری با طغیان خونین ناآرامی‌ها مواجه شد و سپس برای به حاشیه راندن برخی از چهره‌های قدرتمند دیرینه این کشور آسیای مرکزی حرکت کرد، با چالش‌های کمتر شناخته شده‌ای روبرو شد.

پنج نامزد در رای گیری علیه توکایف بودند، اما با یک دوره مبارزاتی کوتاه که در اواخر اکتبر آغاز شد، فرصت کمی برای ایجاد چالش های مهم داشتند.

توکایف که ظاهراً از داشتن یک برتری قوی مطمئن بود، از مناظره انتخاباتی تلویزیونی ملی دور ماند.

داده‌ها نشان می‌دهد که مشارکت رای‌دهندگان 69.44 درصد بوده و پنج نامزد دیگر امتیاز تک رقمی پایینی کسب کرده‌اند. دومین گزینه محبوبی که رای دهندگان انتخاب کردند «علیه همه» با 5.8 درصد آرا بود.

چند تن از رهبران آسیای مرکزی صبح روز دوشنبه قبل از اعلام نتایج اولیه به توکایف تبریک گفتند، زیرا نظرسنجی‌های خروجی که قبلاً منتشر شده بود ارقام مشابهی را نشان می‌داد.

قزاقستان فاصله خود را با مسکو حفظ می کند

انتخابات برای یک دوره هفت ساله در حالی برگزار می شود که توکایف اقداماتی را برای حفظ فاصله قزاقستان از متحد دیرینه و قدرت منطقه ای مسلط روسیه انجام داده است.

وی اشاره کرد که این کشور مناطق اوکراینی را که روسیه در ابتدای درگیری که با حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه آغاز شد، به عنوان کشورهای مستقل اعلام کرد، به رسمیت نمی شناسد.

قزاقستان صدها هزار روس را که پس از صدور حکم اجباری اجباری ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در ماه سپتامبر فرار کردند، پذیرفته است.

زمانی که توکایف در سال 2019 به دنبال استعفای نظربایف رئیس جمهور شد، انتظار می رفت که او به مسیر اقتدارگرایانه مردی که از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی رهبری می کرد، ادامه دهد.

نظربایف به عنوان رئیس شورای امنیت ملی بسیار با نفوذ باقی ماند و پایتخت به افتخار او به نورسلطان تغییر نام داد.

سپس موجی از خشونت در ژانویه کشور را تکان داد، زمانی که اعتراضات استانی در ابتدا با افزایش قیمت سوخت، شهرهای دیگر، به ویژه پایتخت تجاری آلماتی را فرا گرفت و با فریاد زدن تظاهرکنندگان “پیرمرد بیرون!” با اشاره به نظربایف. بیش از 220 نفر که اکثراً معترض بودند، در اثر سرکوب شدید ناآرامی‌ها توسط پلیس کشته شدند.

در میان خشونت ها، توکایف نظربایف را از سمت شورای امنیت برکنار کرد. او نام قبلی پایتخت یعنی آستانه را بازگرداند و پارلمان قزاقستان قانونی را که به نظربایف و خانواده اش مصونیت قضایی اعطا می کرد لغو کرد.

توکایف بعداً اصلاحاتی را انجام داد که شامل تقویت پارلمان، کاهش اختیارات ریاست جمهوری و محدود کردن ریاست جمهوری به یک دوره هفت ساله بود – به این معنی که در صورت پیروزی در انتخابات روز یکشنبه، او می‌تواند تا سال 2029 در سمت خود بماند.

تمور عمروف، تحلیلگر نوشت: «وقتی نوبت به وعده (توکایف) برای اصلاح نظام سیاسی می‌رسد، ممکن است خوش‌بینی وجود داشته باشد، حتی با وجود نگرانی‌ها مبنی بر اینکه توکایف در نهایت منافع خود – و سایر نخبگان – را بر هدف دموکراسی‌سازی اولویت خواهد داد. در تفسیری برای بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی.

برخی از منتقدان معتقدند که انتخابات زودهنگام برای یک دوره هفت ساله کمتر تلاشی برای اصلاحات واقعی است تا تلاش توکایف برای تمدید زمان ریاستش. دوره فعلی او در سال 2024 به پایان می رسد.

گزارش هیئت نظارت بر انتخابات سازمان امنیت و همکاری اروپا خاطرنشان کرد که “علیرغم این واقعیت که نامزدها شروع به برگزاری جلسات در سراسر کشور کردند… مبارزات انتخاباتی تا کنون کم کلید بوده و علاقه و بحث کمی ایجاد کرده است.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …