محدودیت‌های ضد ویروس چین ترس از تأثیرات اقتصادی جهانی را برانگیخته است

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پکن — کنترل‌های ضد ویروسی که میلیون‌ها خانواده چینی را در خانه‌هایشان محدود می‌کند و مغازه‌ها و دفاتر را تعطیل می‌کند، ترس از آسیب بیشتر به تجارت و تجارت جهانی ضعیف را برانگیخته است.

حزب کمونیست حاکم در 11 نوامبر وعده داد که با انعطاف‌پذیری بیشتر کنترل‌ها، اختلالات ناشی از استراتژی «صفر کووید» را کاهش دهد. اما موج اخیر شیوع این بیماری چالش برانگیز است و شهرهای بزرگ از جمله پکن را وادار می کند تا مناطق پرجمعیت را ببندند، فروشگاه ها و دفاتر را ببندند و به کارخانه ها دستور دهند تا نیروهای کار خود را از تماس خارجی جدا کنند.

روز سه‌شنبه، دولت گزارش داد که 28127 مورد در 24 ساعت گذشته در مناطقی در سراسر چین شناسایی شده است که 25902 مورد بدون علامت بوده است.

تعداد مبتلایان در چین کمتر از ایالات متحده و سایر کشورهای بزرگ است. اما حزب حاکم به «کووید صفر» پایبند است، که خواستار جداسازی همه موارد است، در حالی که سایر دولت‌ها سفر و سایر کنترل‌ها را کاهش می‌دهند و سعی می‌کنند با این ویروس زندگی کنند.

بازارهای سهام جهانی روز دوشنبه سقوط کردند زیرا نگرانی در مورد کنترل‌های چین بر نگرانی یک مقام فدرال رزرو در هفته گذشته مبنی بر اینکه نرخ‌های بهره از قبل افزایش یافته ایالات متحده ممکن است برای کاهش تورم فزاینده باید بیشتر از پیش‌بینی‌ها افزایش یابد، افزایش یافت.

فواد رزاق زاده از StoneX در گزارشی گفت: سرمایه‌گذاران نگران کاهش تقاضا در نتیجه کاهش تحرک اقتصاد چین هستند، در میان ترس از اینکه قرنطینه‌های بیشتر مرتبط با کووید وجود داشته باشد.

چین بزرگترین تاجر جهان و بازار برتر برای همسایگان آسیایی خود است. ضعف در تقاضای مصرف کننده یا کارخانه می تواند به تولیدکنندگان جهانی نفت و سایر مواد خام، تراشه های کامپیوتری و سایر اجزای صنعتی، مواد غذایی و کالاهای مصرفی آسیب برساند. محدودیت هایی که فعالیت در بنادر چین را مختل می کند می تواند تجارت جهانی را مختل کند.

رشد اقتصادی در سه ماهه منتهی به سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3.9 درصد بازگشت که نسبت به نیمه اول 2.2 درصدی بود. اما فعالیت از قبل شروع به کاهش کرده بود.

مخارج خرده فروشی در ماه اکتبر نسبت به سال قبل 0.5 درصد کاهش یافت و از رشد 2.5 درصدی ماه قبل عقب نشینی کرد زیرا شهرها دوباره کنترل های ضد ویروس را اعمال کردند. واردات ۰.۳ درصد کاهش یافت که نشانه‌ای از تقاضای کم‌خون مصرف‌کننده بود که معکوس از افزایش ۶.۷ درصدی در سپتامبر بود.

صادرات چین در ماه اکتبر پس از کاهش تقاضای مصرف‌کننده آمریکایی و اروپایی به دلیل افزایش غیرمعمول نرخ بهره توسط فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی برای کاهش تورم که در بالاترین حد خود در چند دهه گذشته است، 0.7 درصد کاهش یافت.

استان گوانگدونگ، یک نیروگاه تولیدی صادرات محور که آخرین نقطه داغ عفونت است، روز سه شنبه 9022 مورد جدید یا تقریباً یک سوم کل کشور را ثبت کرد. این شامل 8241 مورد بدون علائم بود.

روز دوشنبه، دولت گوانگژو، مرکز استان، دسترسی به منطقه بایون را که حدود 3.7 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، به دلیل شیوع بیماری در آنجا به حالت تعلیق درآورد.

گوانگژو هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد برای نزدیک به 250000 نفر تأسیسات قرنطینه بسازد. به گفته این سازمان، 95300 نفر از یک منطقه دیگر، هایزو، به بیمارستان ها یا قرنطینه منتقل شده اند.

دولت شیجیاژوانگ، شهری با 11 میلیون نفر جمعیت در جنوب غربی پکن، گفت کارخانه‌هایی که می‌خواهند به فعالیت خود ادامه دهند، باید «مدیریت حلقه بسته» را که اصطلاح رسمی برای کارمندان ساکن در محل کارشان است، اعمال کنند. که هزینه های اضافی را برای غذا و فضای زندگی تحمیل می کند.

بازرگانان و اقتصاددانان تغییرات در کنترل‌های ضد ویروس را گامی در جهت رفع کنترل‌هایی می‌دانند که چین را از بقیه جهان منزوی می‌کند. اما آن‌ها می‌گویند «کووید صفر» ممکن است تا نیمه دوم سال آینده باقی بماند.

بر اساس نظرسنجی محققان دانشگاه پکن و شرکت مالی Ant Group Ltd، علیرغم وعده‌های دولت مبنی بر اقدامات ضدویروسی کمتر مخرب، کارآفرینان نسبت به چشم‌انداز بدبین هستند. آن‌ها می‌گویند «شاخص اعتماد» بر اساس پاسخ‌های ۲۰۱۸۰ صاحب کسب‌وکار به پایین‌ترین حد خود رسیده است. سطح از اوایل سال 2021.

اقتصاددانان و کارشناسان بهداشت می گویند که حزب حاکم باید قبل از اینکه بتواند کنترل هایی را که بیشتر بازدیدکنندگان خارجی را دور می کند، واکسینه کند، میلیون ها سالمند را واکسینه کند.

لوئیس لو از آکسفورد اکونومیکس در گزارشی گفت: «ما فکر نمی‌کنیم که کشور هنوز آماده باز شدن باشد. ما انتظار داریم که مقامات چینی به تنظیم دقیق کنترل‌های کووید در ماه‌های آینده ادامه دهند و بعداً به سمت بازگشایی گسترده‌تر و جامع‌تر حرکت کنند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

والنسیا: پایتخت هوشمند اروپا میزبان کنفرانس Smart Destinations است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، آیا می دانستید که والنیکا پایتخت …