جنگ اوکراین: کیف به ساکنان مناطق آزاد شده می‌گوید قبل از فرا رسیدن زمستان آن را ترک کنند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات اوکراینی تخلیه غیرنظامیان بخش‌هایی از مناطق خرسون و میکولایف را که اخیراً آزاد شده‌اند، آغاز کرده‌اند، زیرا نگرانند کمبود گرما، برق و آب به دلیل گلوله باران روسیه شرایط زندگی را در زمستان امسال بسیار دشوار کند.

آنها از ساکنان دو منطقه جنوبی که نیروهای روسی ماه‌هاست آن‌ها را گلوله باران کرده‌اند، خواستند به مناطق امن‌تر در بخش‌های مرکزی و غربی کشور بروند.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین روز دوشنبه گفت که دولت برای آنها حمل و نقل، اسکان و مراقبت های پزشکی با اولویت زنان دارای کودک، بیماران و سالمندان فراهم می کند.

ورشچوک ماه گذشته از شهروندانی که اکنون در خارج از کشور زندگی می کنند، خواست که برای حفظ انرژی در زمستان به اوکراین برنگردند.

مقامات دیگر پیشنهاد کرده اند که ساکنان کیف یا جاهای دیگر که منابع لازم برای ترک اوکراین را برای چند ماه دارند، برای صرفه جویی در مصرف برق برای بیمارستان ها و سایر امکانات کلیدی این کار را انجام دهند.

هوای زمستانی بی رحم سازمان جهانی بهداشت را نگران می کند

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه در مورد تأثیر انسانی بحران انرژی بر اوکراین هشداری هولناک داد.

دکتر هانس هنری پی کلوگه، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا، گفت: «زمستان امسال برای میلیون ها نفر در اوکراین خطرناک خواهد بود.

حمله به زیرساخت‌های سلامت و انرژی به این معنی است که صدها بیمارستان و تأسیسات مراقبت‌های بهداشتی دیگر به طور کامل فعال نیستند و سوخت، آب و برق ندارند.»

وی نسبت به خطرات سلامتی مانند مشکلات تنفسی و قلبی عروقی از سوی افرادی که سعی در گرم کردن خود با سوزاندن زغال چوب یا چوب و استفاده از دیزل ژنراتور و بخاری برقی دارند، هشدار داد.

تخلیه‌ها بیش از یک هفته پس از بازپس‌گیری شهر خرسون در کرانه غربی رودخانه دنیپر و مناطق اطراف توسط اوکراین در میدان نبرد بزرگ صورت می‌گیرد.

از آن زمان، با رفتن به زمستان، ساکنان و مقامات به طور یکسان متوجه می شوند که روس ها چه مقدار نیرو و زیرساخت های دیگر را قبل از عقب نشینی آسیب رسانده یا تخریب کرده اند.

اوکراین به دلیل آب و هوای زمستانی بی‌رحمانه‌اش معروف است و برف هم‌اکنون پایتخت کیف و سایر بخش‌های این کشور را پوشانده است.

“بیش از نیمی” از تاسیسات انرژی اوکراین در حملات روسیه آسیب دیده است

نیروهای روسیه در حال تقویت خطوط دفاعی خود در امتداد ساحل شرقی رودخانه دنیپرو هستند، از ترس اینکه نیروهای اوکراینی به عمق منطقه نفوذ کنند.

در هفته‌های قبل از ضدحمله موفق اوکراین، مقامات مستقر توسط روسیه ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر خرسون را به مناطق تحت کنترل روسیه منتقل کردند.

روز دوشنبه، مقامات مستقر در روسیه با اشاره به درگیری شدید در منطقه کاخوفسکی خرسون، از سایر ساکنان خواستند تا منطقه ای را در کرانه شرقی رودخانه که اکنون مسکو کنترل می کند، تخلیه کنند.

روسیه هفته‌ها است که شبکه برق اوکراین و سایر زیرساخت‌ها را از هوا منفجر کرده است که باعث خاموشی گسترده و بدون برق، گرما و آب میلیون‌ها نفر از اوکراینی‌ها شده است.

به گفته ولودیمیر کودریتسکی، رئیس اپراتور شبکه دولتی Ukrenergo اوکراین، برای مقابله با این مشکل، قطعی برق چهار ساعته یا بیشتر در روز دوشنبه در 15 منطقه از 27 منطقه اوکراین برنامه ریزی شد.

Ukrenergo برای سه شنبه قطعی های بیشتری را برنامه ریزی می کند. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین می گوید حملات موشکی روسیه به بیش از 50 درصد از تاسیسات انرژی این کشور آسیب رسانده است.

زلنسکی روز دوشنبه درخواست خود را از کشورهای ناتو و دیگر متحدانش برای به رسمیت شناختن روسیه به عنوان یک کشور تروریستی تکرار کرد و گفت که گلوله باران تاسیسات انرژی روسیه “معادل استفاده از سلاح کشتار جمعی” است.

زلنسکی همچنین بار دیگر خواستار تحریم‌های سخت‌تر علیه روسیه شد و درخواست کمک‌های دفاع هوایی بیشتر کرد.

او در شصت و هشتمین نشست پارلمانی ناتو در مادرید در یک سخنرانی ویدئویی گفت: «دولت تروریست باید ببیند که آنها شانسی ندارند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جنگ اوکراین: اروپا باید در زمستان امسال صد هزار پناهنده اوکراینی را آماده کند.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، رئیس شورای پناهندگان نروژ (NRC) در …