ترکیه پس از بمباران خیابان استانبول به اهداف کرد در سوریه و عراق حمله می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که ترکیه حملات هوایی را بر فراز مناطق شمالی سوریه و عراق آغاز کرده و گروه‌های کردی را که آنکارا مسئول بمب‌گذاری هفته گذشته در استانبول می‌داند، هدف قرار داده است.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد که هواپیماهای جنگی به پایگاه های حزب غیرقانونی کارگران کردستان یا پ.ک.ک و یگان های مدافع خلق سوریه (YPG) حمله کردند. تصاویری از برخاستن جت های F-16 و تصاویری از حمله یک پهپاد هوایی همراه بود.

این حملات هوایی یک هفته پس از آن رخ داد که بمبی در خیابانی شلوغ در مرکز استانبول را لرزاند و شش نفر را کشت و بیش از 80 نفر را زخمی کرد.

مقامات ترکیه پ‌ک‌ک و ی‌پ‌گ وابسته به آن در سوریه را عامل این حمله می‌دانند. با این حال، گروه‌های شبه‌نظامی کرد دست داشتن در آن را رد کرده‌اند.

آنکارا و واشنگتن هر دو پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی می‌دانند، اما در مورد وضعیت YPG اختلاف نظر دارند. تحت عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه، YPG با ایالات متحده در مبارزه با گروه دولت اسلامی در سوریه متحد شده است.

این حملات هوایی کوبانی، یک شهر استراتژیک سوریه با اکثریت کردها را در نزدیکی مرز ترکیه هدف قرار داد که آنکارا قبلاً در برنامه های خود برای ایجاد یک “منطقه امن” در شمال سوریه تلاش کرده بود از آن سبقت بگیرد. فرهاد شامی سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک افزود که دو روستای پرجمعیت از آوارگان زیر بمباران ترکیه قرار دارند. وی گفت که این حملات منجر به “کشته و مجروحیت” شده است.

دادستانی بلغارستان روز شنبه اعلام کرد که این در حالی است که پلیس بلغارستان پنج نفر را در ارتباط با بمب گذاری در استانبول بازداشت کرده است.

سخنگوی دادستان کل بلغارستان گفت که افراد بازداشت شده به کمک به یکی از افرادی که این حمله را انجام داده بودند، متهم شدند.

آنها متهم به ارائه “کمک لجستیکی” برای کمک به فرار شخص هستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

چین علیرغم تعداد موارد تقریباً رکورددار، به رفع محدودیت های کووید ادامه می دهد | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، غرفه‌های آزمایش کووید-19 روز جمعه …