چگونه حملات هوایی ترکیه، روسیه و اسرائیل بخشی از دوران جدید جنگ سوریه است | سوریه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر فراز دشت‌های شمال سوریه، یک هواپیمای جنگی که در حال نزدیک شدن است معمولاً غرش مشخصی می‌دهد و به افراد حاضر در زمین اجازه می‌دهد تشخیص دهند که متعلق به چه کسی است و آیا نیازی به پنهان شدن وجود دارد یا خیر.

اما روزهای گذشته بیش از هر زمان دیگری برای جاسوسان هواپیما سخت بوده است زیرا نیروهای هوایی سه کشور از آسمان سوریه عبور کرده اند و اهدافی را از سواحل مدیترانه تا بیابان های شرق در جامع ترین حملات هوایی در سه سال گذشته بمباران کرده اند.

ترکیه، اسرائیل و روسیه همگی در روزهای اخیر حملاتی را آغاز کرده‌اند و مجدداً تأیید می‌کنند که یک جنگ یک دهه‌ای همچنان یک درگیری غوغایی با پتانسیل تشدید در حداقل سه جبهه است. اما حتی در حالی که توجه بر تشدید درگیری در اوکراین متمرکز است، کار ناتمام جنگ سوریه در بقیه منطقه آتش زا به طور فزاینده ای دچار مشکل می شود.

این رگبار در اوایل روز شنبه زمانی آغاز شد که حملات هوایی اسرائیل چندین سایت را در امتداد ساحل و قلب سوریه هدف قرار داد. صدای انفجارهای مهیبی در لاذقیه و همچنین شهرهای حماه و حمص شنیده شد، جایی که نیروهای رژیم پس از 11 سال جنگ طاقت‌فرسا، با حمایت روسیه و ایران پایگاه‌های مستحکمی را دوباره ایجاد کردند. مقامات سوری گزارش دادند که دست کم چهار سرباز کشته شده اند، در آخرین مورد از حملات اسرائیل علیه اهداف مرتبط با ایران که به طور گسترده گمان می رود شامل قطعاتی برای تسلیحات پیشرفته برای حزب الله لبنان است. این گروه اسلامگرا از سوی اسرائیل به عنوان رأس منافع نظامی منطقه ای ایران و تهدیدی برای موجودیت این کشور تلقی می شود.

پس از آن، حملات هوایی ترکیه روز یکشنبه، مواضع کردها در شمال شرق سوریه را هدف قرار داد، پیش از هشدارهای جنگ طلبانه رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، در مورد حمله زمینی دیگر به مراکز کردی که دولت او به عنوان خانه های جدید برای بیش از یک میلیون پناهنده عرب که سازمان های غیردولتی هستند در نظر گرفته است. ترس با تبعید قریب الوقوع ساعاتی پس از اظهارات وی، ستیزه جویان کرد راکت هایی به آن سوی مرز شلیک کردند که در نتیجه آن دست کم دو نفر کشته و 10 نفر دیگر در یکی از شهرهای مرزی ترکیه زخمی شدند.

معدود جت‌های روسی باقی‌مانده در سوریه اواخر روز یکشنبه و اوایل صبح دوشنبه به آسمان رفتند و مناطق روستایی ادلب در نزدیکی مرز ترکیه و مکان‌های غیرنظامی نزدیک دو کمپ آوارگان را بمباران کردند. گمان می رود ارتش سوریه در حمایت از این اقدام عمل کرده باشد. جت‌های روسی بارها به جوامع و گروه‌های شبه‌نظامی در مناطق خارج از کنترل دمشق حمله کردند و ادعا کردند که از تندروها حمایت می‌کنند. با این حال، حملات بیشتر به اهداف غیرنظامی اصابت کرده است.

مصطفی شبنده، یک سوری آواره داخلی در استان ادلب گفت: «ما هواپیماهای روسی و سوری را از روی صداهایی که می‌دهند، می‌شناسیم. آنها پیر هستند و شما می توانید آنها را از راه دور بشنوید. ترکیه ای ها متفاوت هستند. آنها از ناکجاآباد ظاهر می شوند و به همان سرعت از بین می روند. اما آنها ما را اذیت نمی کنند. آنها دنبال کردها هستند.

در مورد اسرائیلی ها، من فقط زمانی که به بشار حمله کردند، آنها را در نزدیکی حماه شنیدم [al-Assad]ارتش سال گذشته همه آنها آسمان ما را کنترل می کنند. مثل این است که شاهین ها خرگوش ها را جدا می کنند.»

در شمال شرق سوریه، حملات هوایی ترکیه گسترده شده است. آنکارا این حملات را به انتقام بمب گذاری در استانبول که هفته گذشته منجر به کشته شدن شش نفر شد و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، یک گروه شبه‌نظامی، متهم کرد، مرتبط دانسته است. حملات هوایی در داخل استان سوریه به عنوان مقدمه ای برای تهاجم زمینی تلقی می شود که می تواند تلاش کند جرابالوس تحت کنترل ترکیه در مرز را به شهر تل ابیاد متصل کند.

تهاجمات طی سه سال گذشته، پایگاه ترکیه را در این منطقه مستحکم کرده است و تا حدودی هدف آنکارا را برای دور کردن کردها از مرز برآورده کرده است. مقامات ترکیه مدت‌هاست که حضور پ‌ک‌ک در شمال شرق سوریه را به‌عنوان عاملی برای شورشی می‌دانند که طی چهار دهه با شورشیان کرد در جنوب شرق ترکیه که می‌خواهند یک کشور مستقل تشکیل دهند، جنگیده است.

پیش از یک عملیات زمینی آزمایشی، تعدادی از سوری های ساکن ترکیه به مناطق مرزی بازگردانده شده اند. بسیاری دیگر گزارش می دهند که با افزایش لفاظی های ضد سوریه، فضای ترس در داخل ترکیه رو به افزایش است.

یک مقام منطقه ای ترکیه در جنوب این کشور گفت: «ما اکنون در حال رفع آن هستیم. وقت آن است که این جنگ تمام شود.»

با این حال، آنچه پایانی برای بسیاری از کسانی که شاهد روزهای اولیه قیام ضد اسد در سال 2011 بودند، به عنوان یک دوره جدید برای سهامداران اصلی درگیری تلقی می شود: ترکیه که فعالانه از گروه های مخالف حمایت می کرد. روسیه که از اسد از موقعیت ناامیدکننده میدان نبرد به یک پیروزی پرشکوه حمایت کرد. و اسرائیل که از آن زمان تا کنون با ایران در داخل سوریه کتک زده است.

دکتر لینا خطیب، مدیر برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در اندیشکده چتم هاوس گفت: «جنگ در سوریه در خطر تبدیل شدن به یک درگیری فراموش شده است. اما حملات هوایی مداوم ترکیه، روسیه و اسرائیل نشان می‌دهد که منافع منطقه‌ای همچنان در خطر است و هر یک از سه کشور مخالفان خود را هدف قرار می‌دهند تا از تحکیم نفوذشان در سوریه جلوگیری کنند.

این به عنوان یادآوری است که درگیری سوریه نه یک درگیری منفرد است و نه یک جنگ داخلی که ذینفعان آن صرفاً سوری هستند. منافع منطقه ای و بین المللی همیشه نقش داشته است و بمباران های مکرر ترکیه، روسیه و اسرائیل با هدف حفظ این منافع است.

مروا سیامند، سخنگوی شبه‌نظامیان عمدتا کرد YPG در شمال شرق سوریه که به زبان محلی روژاوا شناخته می‌شود، گفت: «ترک‌ها مکان‌های زیادی را در شمال شرق سوریه با هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیما بمباران کرده‌اند. بهانه آنها بمب گذاری در استانبول است. آنها YPG را به این حمله متهم کردند، اما ما اینگونه رفتار نمی کنیم. ما معتقدیم که این حمله توسط اطلاعات ترکیه برای کشتن دو پرنده در آن واحد صورت گرفت: یکی بهانه ای برای حمله به ما و دوم برای تسریع روند بازگرداندن سوری ها به مناطقی که ترک ها در سوریه اشغال کرده اند.

گزارش تکمیلی توسط نچیروان ماندو

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

من یک سرشناس هستم به مت هنکاک در معرض قرار گرفتن دیگر نمایندگان مجلس فقط می توانند رویای آن را ببینند | مت هنکاک

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک ماه در سیاست زمان …