مذاکرات هیئت منصفه در دادگاه فتنه 6 ژانویه موسس سوگند کیپرز آغاز شد | اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که حامیان خشمگین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به ساختمان کنگره یورش بردند و آماده شکستن پنجره ها و ضرب و شتم افسران پلیس بودند، استوارت رودز، بنیانگذار سازمان سوگند، آنها را میهن پرست خواند و به نبردی بازگشت که آغازگر جنگ انقلابی آمریکا بود.

رودز در پیامی در 6 ژانویه 2021 به افراط گرایان راست افراطی خود گفت: “بعدی لکسینگتون ما می آید.”

هیئت منصفه پس از نزدیک به دو ماه شهادت و مجادله در محاکمه جنایی رودز و چهار متهم مشترک، از روز سه‌شنبه شروع به سنجش سخنان و اعمال او خواهند کرد. آخرین استدلال های دفاعی اواخر روز دوشنبه به پایان رسید.

صدها نفر در حمله‌ای که ده‌ها افسر مجروح شدند، قانون‌گذاران را فراری داد و پایه‌های دموکراسی آمریکا را لرزاند، محکوم شده‌اند. اکنون هیئت منصفه پرونده علیه رودز و چهار تن از همکارانش، برای اولین بار تصمیم خواهند گرفت که آیا اقدامات هر یک از متهمان 6 ژانویه به توطئه فتنه انگیز است یا خیر – اتهامی که به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد و هم زمان زندان و هم وزن سیاسی قابل توجهی دارد.

رای هیئت منصفه ممکن است به این تصور نادرست مبنی بر دزدیده شدن انتخابات ریاست جمهوری 2020 اشاره کند که بلافاصله پس از نتایج میان دوره ای 2022 که در آن رای دهندگان نامزدهای جمهوری خواه منتخب ترامپ را که از ادعاهای بی اساس وی در مورد تقلب حمایت می کردند، رد کردند. این نتیجه همچنین می‌تواند آینده پیگرد گسترده و پرهزینه وزارت دادگستری در مورد قیام را که برخی محافظه‌کاران تلاش کرده‌اند به عنوان انگیزه‌های سیاسی به تصویر بکشند، شکل دهد.

ناکامی در به دست آوردن یک محکومیت توطئه فتنه انگیز می تواند برای محاکمه برجسته دیگری که ماه آینده انریکه تاریو، رئیس سابق ملی پسران مغرور و دیگر رهبران آن گروه افراطی آغاز می شود، دردسر ایجاد کند. تحقیقات وزارت دادگستری در 6 ژانویه نیز فراتر از کسانی که به ساختمان کنگره حمله کردند و بر روی افراد مرتبط با تلاش های ترامپ برای براندازی انتخابات متمرکز شده است، گسترش یافته است.

در محاکمه سوگند نگهبانان، دادستان ها پرونده خود را با استفاده از ده ها پیام رمزگذاری شده ارسال شده در هفته های منتهی به 6 ژانویه تشکیل دادند. آنها نشان می دهند که رودز پیروان خود را برای دفاع از ترامپ گرد هم می آورد و هشدار می دهد که ممکن است نیاز به “قیام در شورش” داشته باشند.

ما بدون جنگ داخلی از این وضعیت عبور نمی کنیم. ذهن، بدن و روح خود را آماده کنید.» او اندکی پس از انتخابات 2020 نوشت.

سه متهم، از جمله رودز، در جایگاه شاهد قرار گرفتند تا در دفاع از خود شهادت دهند – اقدامی که عموماً توسط وکلای مدافع به عنوان آخرین راه حل تلقی می شود زیرا بیشتر ضرر دارد تا سود. در جایگاه شاهد، رودز، از گرنبری، تگزاس، و همکارانش – توماس کالدول از بریویل، ویرجینیا، و جسیکا واتکینز، از ووداستاک، اوهایو – به دنبال کم اهمیت جلوه دادن اقدامات خود بودند، اما زمانی که دادستان ها برای توضیح پیام های خشونت آمیز آنها تحت فشار قرار گرفتند، تلاش کردند.

سایر افرادی که محاکمه می شوند، کلی مگز از دانلون، فلوریدا، و کنت هارلسون از تیتوسویل، فلوریدا هستند. توطئه فتنه انگیز تا 20 سال پشت میله های زندان به همراه دارد و هر پنج متهم نیز با اتهامات جنایت دیگری روبرو هستند. آنها اولین افرادی هستند که از زمان محاکمه ستیزه جویان اسلامی در سال 1995 که برای بمب گذاری در اماکن دیدنی نیویورک طراحی کرده بودند، به جرم توطئه فتنه انگیز محکوم می شوند.

محاکمه ای که در دادگاه فدرال واشنگتن – کمتر از یک مایلی از ساختمان کنگره – دریچه ای به راه هایی است که رودز گروه خود را بسیج کرد و بعداً تلاش کرد به ترامپ برسد.

اما در حالی که مقامات هزاران پیام فرستاده شده توسط رودز و همدستانش را بررسی کردند، هیچ یک به طور مشخص طرحی برای حمله به خود کاپیتول ارائه نکردند. وکلای مدافع در طول دادگاه بر این واقعیت تاکید کردند و استدلال کردند که نگهبانان سوگند که وارد کاپیتول شدند، به جای اینکه به عنوان بخشی از یک توطئه عمل کنند، در یک طغیان خود به خودی از خشم ناشی از انتخابات غرق شدند.

هیئت منصفه هرگز از سه نفر دیگر سوگند که به توطئه فتنه انگیز اعتراف کرده اند چیزی نشنیدند.

بیش از دو روز در جایگاه شاهد، رودز به ظاهر آرام به هیئت منصفه گفت که هیچ طرح حمله به کنگره وجود ندارد. او گفت که کاری با اسلحه‌هایی که برخی از نگهبانان سوگند در هتلی در ویرجینیا مخفی کرده بودند، نداشت و دادستان‌ها می‌گویند پایگاهی برای تیم‌های «نیروی واکنش سریع» بود که در صورت لزوم، زرادخانه‌ای از سلاح‌ها را از رودخانه پوتوماک عبور می‌دادند. سلاح ها هرگز مستقر نشدند.

رودز، فارغ‌التحصیل دانشکده حقوق ییل و چترباز سابق ارتش، گفت که پیروانش برای رفتن به داخل «احمق» بودند. رودز که در اتاق هتل بود وقتی متوجه شد که شورشیان در حال هجوم به ساختمان کنگره هستند، اصرار داشت که تنها ماموریت نگهبانان سوگند در آن روز تامین امنیت راجر استون متحد ترامپ و سایر شخصیت ها در رویدادهای قبل از شورش بود.

این پیام در دادگاه توسط دیگران تکرار شد، از جمله مردی که به عنوان “رهبر عملیات” نگهبانان سوگند در 6 ژانویه توصیف شد، که به اعضای هیئت منصفه گفت که هرگز نشنیده است کسی در مورد برنامه های حمله به کاپیتول بحث کند.

یکی از شاهدان دولتی – نگهبان سوگند که با دادستان ها به امید مجازاتی سبک تر همکاری می کرد – شهادت داد که یک توافق ” ضمنی” برای توقف صدور گواهینامه کنگره وجود داشت، اما تصمیم برای ورود به ساختمان “خود به خودی” بود.

دادستان ها می گویند که دفاع فقط در یک پرونده واضح تلاش می کند آب ها را گل آلود کند. نگهبانان سوگند متهم به انعقاد توافقنامه پیش از 6 ژانویه برای یورش به کاپیتول نیستند.

با استناد به قانون توطئه فتنه‌انگیز دوران جنگ داخلی، دادستان‌ها تلاش کردند ثابت کنند که نگهبانان سوگند برای مخالفت اجباری با اقتدار دولت فدرال و جلوگیری از اجرای قوانین مربوط به انتقال قدرت ریاست‌جمهوری توطئه کردند. دادستان ها باید به متهمان نشان دهند که با استفاده از زور – نه صرفاً از آن – برای مخالفت با انتقال قدرت ریاست جمهوری موافقت کرده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“به هیچ وجه قمار ممنوع”: ساوتگیت اصرار دارد که آمادگی کین را در برابر ایالات متحده به خطر نمی اندازد | انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، گرت ساوتگیت اعتراف کرده است که …