جنگ اوکراین: آلمان سیستم دفاع موشکی، Zaporizhzhia و ادعای جنایات جنگی را ارائه می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

1. آلمان سیستم دفاع موشکی پاتریوت را به لهستان پیشنهاد می دهد

کریستین لامبرشت، وزیر دفاع آلمان روز یکشنبه به یک روزنامه گفت، پس از سقوط یک موشک سرگردان هفته گذشته در لهستان، آلمان به ورشو سیستم دفاع موشکی پاتریوت را برای کمک به امنیت حریم هوایی خود پیشنهاد داده است.

دولت آلمان پیش از این گفته بود که پس از این حادثه به همسایه خود کمک بیشتری برای پلیس هوایی با یوروفایترهای آلمانی ارائه خواهد کرد، که در ابتدا این نگرانی را ایجاد کرد که جنگ در اوکراین ممکن است از مرز سرایت کند.

لامبرشت به راینیشه پست و ژنرال آنزایگر گفت: «ما به لهستان در تأمین امنیت حریم هوایی – با یوروفایترهای خود و سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت پیشنهاد داده‌ایم».

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: موشکی که هفته گذشته به لهستان اصابت کرد و دو نفر را کشت، به نظر می‌رسد که توسط پدافند هوایی اوکراین به جای حمله روسیه شلیک شده است.

سامانه های پدافند هوایی زمینی مانند ریتون پاتریوت برای رهگیری موشک های ورودی ساخته شده اند.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه، ناتو برای تقویت دفاع هوایی در شرق اروپا اقدام کرده است. بیش از دوازده متحد ناتو به رهبری آلمان در اکتبر ابتکاری را برای تهیه مشترک سیستم های دفاع هوایی برای چندین لایه تهدید، از جمله پاتریوت، آغاز کردند.

آلمان زمانی که در طول جنگ سرد خط مقدم ناتو بود، 36 واحد پاتریوت داشت. نیروهای آلمانی در حال حاضر 12 واحد پاتریوت دارند که دو واحد آن در اسلواکی مستقر هستند.

2. اوکراین برای تحقیق درباره ادعاهایی که سربازانش در جریان تسلیم شدن نیروهای روسی کشته شدند

اوکراین می‌گوید فیلم ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی روسیه را بررسی خواهد کرد که به ادعای مسکو نشان می‌دهد نیروهای اوکراینی نیروهای روسی را که احتمالاً سعی در تسلیم شدن داشتند، کشته‌اند، پس از اینکه یکی از این افراد ظاهراً از کنار گذاشتن سلاح خود امتناع کرد و تیراندازی کرد.

اولها استفانیشینا، معاون نخست وزیر اوکراین که بر تلاش این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا نظارت دارد، در حاشیه یک مجمع امنیتی در هالیفاکس کانادا گفت: «البته، مقامات اوکراینی این ویدئو را بررسی خواهند کرد.

استفانیشینا گفت: «بعید است» که قطعات کوتاه و ویرایش شده آنچه را که مسکو ادعا می کند نشان دهد.

مقامات روسی روز جمعه از آغاز تحقیقات جنایی بر اساس بخش‌هایی که در کانال‌های تلگرام روسیه منتشر شده و در رسانه‌های اجتماعی دیگر منتشر شده است، خبر دادند. آنها تصویری درهم و ناقص ارائه می دهند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه مدعی شد که این فیلم یک “اعدام” را نشان می دهد و گفت روسیه خواهان تحقیقات بین المللی است.

استفانیشینا، با این حال، گفت که نیروهای اوکراینی “مطمقاً علاقه ای به اعدام کسی ندارند” و تحت دستور مستقیم قرار دارند تا “تا آنجا که می توانیم اسیر جنگی” بگیرند تا بتوان آنها را در مبادله اسیران با روسیه مبادله کرد.

او گفت: «هر سرباز روس بالقوه اعدام شده یک اوکراینی است که امکان مبادله وجود ندارد، بنابراین روح و منطق وجود ندارد.

هیئت نظارت بر حقوق بشر سازمان ملل در اوکراین خواستار تحقیقات بیشتر شد.

3. گلوله باران مجدد نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia را تهدید می کند

ناظر جهانی هسته ای در بیانیه ای اعلام کرد که انفجارهای قوی صبح یکشنبه منطقه Zaporizhzhia اوکراین را که محل بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است، لرزاند و خواستار “اقدامات فوری برای کمک به جلوگیری از حادثه هسته ای” در تاسیسات تحت اشغال روسیه شد.

رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت که دو انفجار – یکی عصر شنبه و دیگری صبح یکشنبه – در نزدیکی نیروگاه زاپوریژژیا به طور ناگهانی به دوره‌ای از آرامش نسبی در اطراف تاسیسات هسته‌ای پایان داد.

از زمانی که نیروهای روسی نیروگاه را در روزهای اولیه تهاجم به اوکراین اشغال کردند، ترس از یک فاجعه هسته ای در خط مقدم قرار داشت. ادامه درگیری ها در این منطقه شبح یک فاجعه را افزایش داده است.

چندین ماه است که مسکو و کیف یکدیگر را به بمب گذاری در این سایت متهم کرده اند.

در این بیانیه آمده است که در بمباران مجدد هم در نزدیکی و هم در محل، کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تأسیسات زاپوریژژیا گزارش دادند که در مدت کوتاهی صبح یکشنبه بیش از ده‌ها انفجار را شنیده‌اند. انفجار از پنجره های دفتر آنها

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با استناد به اطلاعات ارائه شده توسط مدیریت نیروگاه آمده است: چندین ساختمان، سیستم و تجهیزات در نیروگاه – که هیچ‌کدام برای ایمنی و امنیت هسته‌ای نیروگاه حیاتی نیستند – در این گلوله‌ها آسیب دیدند. گزارشی از تلفات جانی گزارش نشده است.

ادامه داستان ما را اینجا بخوانید.

4. وزیر دفاع ایالات متحده می گوید روسیه به دنبال جهانی است که «جایی که ممکن است درست باشد».

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا آخر این هفته هشدار داد که تهاجم روسیه به اوکراین نگاهی به دنیایی می‌دهد که در آن کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای می‌توانند سایر کشورها را تهدید کنند و گفت پکن، مانند مسکو، به دنبال جهانی است که در آن ممکن است درست شود.

آستین این اظهارات را در مجمع سالانه امنیت بین المللی هالیفاکس در کانادا بیان کرد که مقامات دفاعی و امنیتی کشورهای دموکراسی غربی را به خود جذب می کند.

آستین در یک سخنرانی گفت: «تهاجم روسیه پیش‌نمایشی از جهان محتمل استبداد و آشفتگی را ارائه می‌دهد که هیچ یک از ما نمی‌خواهیم در آن زندگی کنیم. و این دعوتی است برای جهانی ناامن فزاینده که در سایه اشاعه هسته‌ای تسخیر شده است».

«زیرا (ولادیمیر رئیس جمهور روسیه) همتایان مستبد پوتین در حال تماشا هستند. و آنها به خوبی می توانند به این نتیجه برسند که دستیابی به سلاح هسته ای به آنها مجوز شکار می دهد. و این می تواند یک مارپیچ خطرناک از تکثیر هسته ای را به حرکت درآورد.

آستین ادعاهای پوتین مبنی بر اینکه «اوکراین مدرن کاملاً توسط روسیه ساخته شده است» را رد کرد و آن را «دنیایی خواند که در آن مستبدان تصمیم می‌گیرند کدام کشورها واقعی هستند و کدام کشورها را می‌توان خفه کرد».

وی افزود که جنگ «خطر بی نظمی را به تمام جهان نشان می دهد. این چالش امنیتی است که ما با آن روبرو هستیم. این فوری است و تاریخی است.»

5. برنده یوروویژن به رالی اوکراین در آتن پیوست

صدها نفر از اوکراینی‌ها و حامیانش عصر شنبه در مرکز آتن در اعتراض به تهاجم روسیه به اوکراین و جنگ جاری تظاهرات کردند.

روسلانا خواننده اوکراینی که در سال 2004 برنده مسابقه آواز یوروویژن شد به تظاهرکنندگان پیوست.

معترضان به میدان سینتاگما مرکزی آتن ختم شدند و در آنجا آهنگ های محلی اوکراینی را به رهبری روسلانا خواندند.

همچنین گروه کوچکی از معترضان ایرانی که برای حقوق زنان در ایران راهپیمایی کردند، به آنها پیوستند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

لایحه ایمنی آنلاین: بریتانیا پس از انتقاد از آزادی بیان محدودیت های اینترنت را کاهش می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پس از انتقاد شدید فعالان و …