مطالعه نشان می دهد که طب سوزنی درد کمر و لگن را در دوران بارداری تسکین می دهد | تندرستی بانوان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس تجزیه و تحلیل داده های جهانی جدید از شواهد موجود، طب سوزنی می تواند به طور قابل توجهی درد کمر یا لگن را که اغلب توسط زنان باردار تجربه می شود، تسکین دهد.

یافته‌ها نشان می‌دهند که هیچ عارضه جانبی عمده قابل مشاهده‌ای برای نوزادانی که مادرانشان این روش را انتخاب کرده‌اند، وجود نداشت، اگرچه تنها تعداد کمی از مطالعات نتایج را ارزیابی کردند. متاآنالیز در مجله BMJ Open منتشر شد.

طب سوزنی به طور قابل توجهی درد، وضعیت عملکردی و کیفیت زندگی زنان مبتلا را بهبود بخشید [lower back/pelvic pain] در دوران بارداری علاوه بر این، طب سوزنی هیچ تأثیر نامطلوب شدید قابل مشاهده ای بر نوزادان نداشت.» محققان نتیجه گرفتند. “در مقیاس بزرگ تر و به خوبی طراحی شده است [randomised controlled trials] هنوز برای تایید بیشتر این نتایج مورد نیاز است.”

به گفته محققان، طب سوزنی به عنوان یک درمان بالقوه برای انواع مختلف درد در حال ظهور است، عمدتاً به این دلیل که نیازی به دارو ندارد و ایمن تلقی می شود.

طب سوزنی یک روش درمانی است که از طب چینی باستان گرفته شده است. سوزن های ظریف در نقاط خاصی از بدن برای اهداف درمانی یا پیشگیرانه وارد می شوند. این در حال حاضر در جراحی های GP NHS و همچنین در کلینیک های درد و آسایشگاه ها در سراسر بریتانیا استفاده می شود.

اینکه دقیقاً چگونه می‌تواند درد را کاهش دهد هنوز مشخص نیست، اما تصور می‌شود که شامل آزادسازی مواد شیمیایی “شاد” ذاتی بدن – اندورفین – به‌علاوه افزایش جریان خون در پوست و ماهیچه‌های موضعی باشد. NHS می گوید به احتمال زیاد این مواد آزاد شده طبیعی مسئول اثرات مفید طب سوزنی هستند.

اما اینکه آیا می‌تواند درد ناتوان‌کننده کمر یا لگن را که از هر ۱۰ زن ۹ زن در دوران بارداری تجربه کرده‌اند، تسکین دهد، بحث داغی است.

برای افزودن به پایه شواهد، تیمی از محققان چینی پایگاه‌های اطلاعاتی تحقیقاتی را از سراسر جهان برای آزمایش‌های بالینی مرتبط بررسی کردند که به تسکین درد زنان باردار تحت درمان طب سوزنی، به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش‌های درمانی، و همچنین تأثیر بالقوه آن می‌پردازد. روی نوزادانشان

تجزیه و تحلیل نهایی شامل 10 کارآزمایی تصادفی کنترل شده، شامل بیش از 1000 زن بود. هر مطالعه بین سال های 2000 تا 2020 منتشر شد و به طور متفاوت در سوئد، بریتانیا، ایالات متحده، اسپانیا و برزیل انجام شد.

مادران آینده به طور میانگین در هفته های 17 تا 30 بارداری سالم بودند و کمردرد یا درد لگن یا هر دو را داشتند. طب سوزنی توسط متخصصان طب سوزنی، فیزیوتراپیست ها یا ماماهای آموزش دیده انجام می شد. در مجموع هفت کارآزمایی طب سوزنی بدن را توصیف کردند. سه طب سوزنی گوش (لوب گوش) شرح داده شده است.

تجزیه و تحلیل داده های تلفیقی از نتایج کارآزمایی برای 9 مطالعه نشان داد که طب سوزنی به طور قابل توجهی درد را در دوران بارداری تسکین می دهد. از چهار مطالعه گزارش شده در مورد پتانسیل طب سوزنی برای بازگرداندن عملکرد فیزیکی، نتایج نشان داد که این به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

کیفیت زندگی در پنج مطالعه ثبت شد. هنگامی که نتایج این موارد ادغام شد، یافته‌ها نشان داد که طب سوزنی به طور قابل توجهی این را نیز بهبود می‌بخشد.

تجزیه و تحلیل داده های تلفیقی تنظیم شده همچنین نشان داد که طب سوزنی بی خطر است و برای چهار مطالعه گزارش شده در مورد آن، تفاوت قابل توجهی در نمرات سلامت نوزادان در مقایسه با طب سوزنی با سایر مداخلات وجود نداشت یا هیچ.

هفت مطالعه سایر عوارض جانبی مورد انتظار را برای مادران آینده ثبت کردند، مانند درد، درد و خونریزی در محل سوزن و خواب آلودگی. با این وجود، شرکت کنندگان به طب سوزنی امتیاز مثبت دادند و اکثر آنها مایل به تکرار آن در صورت نیاز بودند.

محققان هشدار دادند که تعداد مطالعات وارد شده نسبتا کم و کیفیت آنها متغیر است. آنها افزودند که طراحی، روش، نتایج و ویژگی های شرکت کننده نیز به طور قابل ملاحظه ای متفاوت است.

با این وجود، آنها به این نتیجه رسیدند که طب سوزنی به دلیل پتانسیل آن برای کاهش درد در زمانی که ترجیح داده می شود از داروها اجتناب شود، به دلیل عوارض جانبی بالقوه برای مادر و نوزاد، مستحق توجه بیشتر است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جنگ اوکراین: پهپاد به انبار نفت روسیه حمله کرد، مسکو کیف را به “تروریسم هسته ای” در زاپوریژژیا متهم کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، 1. یک روز پس از حمله …