ایران در کنار معترضان ایستاده است در حالی که انگلیس و ولز با بازوبند به فیفا تعظیم می کنند | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Eانگلیس هرگز از بازی افتتاحیه جام جهانی به این شکل لذت نبرده است. شش گل، و یک عملکرد غرق در پرشور و امکانات فریبنده، نشانگر اولیه برای چهار هفته آینده در قطر بود. با این حال، این بازی مطمئناً به خاطر چیز دیگری به یاد خواهد ماند: منظره قابل توجه بازیکنان ایران که از خواندن سرود ملی به نشانه همبستگی با زنان مظلوم و معترضان در خانه خودداری می کنند.

در حالی که سرود در سراسر استادیوم بین المللی خلیفه به صدا درآمد، بازیکنان ایران لب های خود را جمع کردند، سرشان را خم کردند و شانه های خود را قفل کردند. خیره 1000 یاردی آنها چیز دیگری را نیز به شما می گفت: اینکه آنها و خانواده هایشان ممکن است به زودی بهای سنگینی را بپردازند. و با این حال ادامه دادند. سرکش و لعنتی. یک دوربین تلویزیونی بر روی یک زن ایرانی در سکوها. او گریه میکرد.

بسیاری از زنان ایرانی در اینجا تی‌شرت‌هایی با عبارت «زن، زندگی، آزادی» به تن می‌کردند، که پس از مرگ مهسا امینی، زن ۲۲ ساله کرد ایرانی، در بیمارستان در حالی که در بازداشت پلیس بود، به فریاد تجمع معترضان تبدیل شد. جرم او؟ درست نپوشیدن روسری آنها همچنین دامن و لباس می پوشیدند، آهنگ می خواندند و لبخند می زدند: آزادی های اولیه در بازگشت به خانه رد شد.

راهنمای سریع

قطر: فراتر از فوتبال

نمایش دهید

این جام جهانی است که شبیه هیچ جام جهانی دیگری نیست. در 12 سال گذشته آبان نیوز درباره مسائل مربوط به قطر 2022، از فساد و نقض حقوق بشر گرفته تا رفتار با کارگران مهاجر و قوانین تبعیض آمیز، گزارش داده است. بهترین‌های روزنامه‌نگاری ما در صفحه اصلی قطر: فراتر از فوتبال برای کسانی که می‌خواهند عمیق‌تر به مسائل فراتر از زمین بازی بروند جمع‌آوری شده است.

گزارش آبان نیوز بسیار فراتر از آن چیزی است که در زمین اتفاق می افتد. امروز از روزنامه نگاری تحقیقی ما حمایت کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

آنچه که این نمایش شجاعت بازیکنان ایران را تا این حد قدرتمند کرده است این است که آنها برای دور ماندن از انقلاب در ایران که به گفته گروه‌های حقوق بشری منجر به کشته شدن بیش از 450 نفر و دستگیری بیش از 15000 نفر شده است، تحت فشار زیادی قرار گرفته‌اند.

بردیا و فرد دو هوادار ایران را تماشا می کردند که از شجاعت بازیکنان تمجید کردند. بردیا برای نشان دادن مخالفت خود با رژیم، نوار سیاه روی نشان روی پیراهن تیمش گذاشته بود، در حالی که فرد توضیح داد که چرا هزاران نفر در قطر تیمشان را تشویق می کنند.

وی گفت: برای ایرانیان در سراسر جهان، قلب ما با زنان و جوانان است. تیم ما متعلق به مردم است نه رژیم اسلامی.

تیم ایران در 90 دقیقه بعد جنگ سختی را پشت سر گذاشت اما برای انگلیس قابل مقایسه نبود. برای سال‌ها، حامیان از گرت ساوت‌گیت می‌خواستند «دست‌شکن» را آزاد کند. سرمربی انگلیس نه تنها این کار را کرد، بلکه سوپر دیزل را در باک ریخت و پدال گاز را کوبید.

اعتراض هواداران ایران به رژیم در ورزشگاه در بازی این تیم مقابل انگلیس.
اعتراض هواداران ایران به رژیم در ورزشگاه در بازی این تیم مقابل انگلیس. عکس: Zabulon Laurent/ABACA/Shutterstock

یک گل از جود بلینگهام نوجوان، قبل از اینکه بوکایو ساکا (دو نفر)، رحیم استرلینگ، مارکوس راشفورد و جک گریلیش کار را تمام کنند، شروع به بازی کرد. جشن گریلیش به ویژه قابل توجه بود. بازیساز منچسترسیتی به یک هوادار 11 ساله مبتلا به فلج مغزی قول داده بود که دفعه بعد که گل بزند به افتخار او جشنی برگزار کند – و به اندازه حرفش ثابت شد.

نه اینکه ساوتگیت کاملاً خوشحال بود و با ناامیدی اشاره کرد که چگونه تیمش دو گل دیرهنگام دریافت کرده است. او گفت: “ما می دانیم که گل زدن به ایران معمولاً واقعاً دشوار است، بنابراین این یک اعتبار برای بازیکنان ما و حرکت، کیفیت پاس های ما و کیفیت پایان ما است.” اما من پایان بازی را دوست نداشتم. من تمرکز را درک می کنم اما این برای پیشرفت ما در مسابقات کافی نیست.

ثابت کرد که یک روز پر جنب و جوش دیگر در این جام جهانی بود و با اعتراض دیگری شروع شد که پایان ملایمی داشت. در دو ماه گذشته انگلیس و ولز جزو هفت کشور اروپایی بوده اند که قول بستن بازوبند OneLove را در اعتراض به تبعیض در قطر داده اند. با این حال، پس از اینکه فیفا یکشنبه شب به آنها هشدار داد که با تحریم‌های ورزشی – از جمله کارت زرد بالقوه برای کاپیتان‌هایشان – مواجه خواهند شد، صبح دوشنبه از موضع خود عقب‌نشینی کردند.

از منظر ورزشی، این تصمیم قابل درک بود، زیرا می‌توانست منجر به از دست دادن بازیکنان در مسابقات مهم حذفی شود. اما تضاد با شجاعت بازیکنان ایران فاحش بود. همانطور که Jeanette Kwakye، قهرمان سابق المپیک بریتانیا، خاطرنشان کرد: “قدرتمندترین اعتراضات در ورزش جهانی نیازی به مجوز ندارند.”

شاید تعجب آور باشد که ساوتگیت گفت که تصمیم فیفا را درک کرده است. او گفت: “شما می توانید یک سابقه ایجاد کنید و تعیین خط مرزی بسیار دشوار است.” اما مردم می دانند که ما از چه چیزی دفاع می کنیم.

هری کین بازوبند مورد تایید فیفا را می بندد.
هری کین پس از اینکه انگلیس از پوشیدن بازوبند OneLove عقب نشینی کرد، بازوبندی می بندد که توسط فیفا تایید شده است. عکس: تام جنکینز/ آبان نیوز

با این حال، بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری بسیار کمتر بخشنده بودند، پیتر تاچل، مبارز کهنه‌کار حقوق همجنس‌گرایان، جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا را متهم کرد که پس از صحبت در مورد فراگیر بودن در آخر هفته، «رنگ‌های واقعی» خود را نشان داده است.

او گفت: «من از کاپیتان‌های تیم در کنفرانس‌های مطبوعاتی بعد از بازی‌شان می‌خواهم که فقط 30 ثانیه برای دفاع از حقوق زنان، LGBT‌ها و کارگران مهاجر وقت بگذارند. این می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد و به مخاطبان جهانی صدها میلیون نفر برسد.

فیفا کمپین OneLove را با تهدید کارت های زرد درهم شکست. وقت آن است که به فیفا و قطر کارت قرمز نشان دهیم.

فیفا اعلام کرد که فقط قوانین دیرینه خود را “برای حفظ یکپارچگی زمین بازی” اعمال می کند و این یک “سازمان فراگیر” است. کاپیتان ها در عوض بازوبندهای دیگری را به عنوان بخشی از کمپین بدون تبعیض فیفا خواهند زد.

فیفا به زودی از جهتی دیگر با آتش سوزی روبرو شد، زیرا صدها طرفدار انگلیسی نتوانستند قبل از ورود به زمین وارد برنامه رسمی بلیط تلفن همراه خود شوند. هیئت حاکمه فوتبال تلاش کرد تا با ارسال مجدد ایمیل‌های مربوط به فروش بلیت و گفتن به هواداران برای چاپ آنها در محل حل بلیت ورزشگاه، وضعیت را حل کند.

اما این به صف‌های بزرگی منجر شد و بسیاری از هواداران هنوز بیرون بودند، زمانی که انگلیس و ایران طبق برنامه ساعت 4 بعدازظهر بازی را آغاز کردند. هنوز زمان برای سورپرایز نهایی باقی مانده بود و کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران، به هواداران ایرانی که سرود را هو کردند، گفت اگر قرار است از آن برای بیانیه های سیاسی استفاده کنند، از جام جهانی دوری کنند.

کی‌روش گفت: «کسانی که می‌آیند با مسائلی که فقط به نظرات فوتبالی مربوط نمی‌شود مزاحم تیم شوند، استقبال نمی‌شوند. “آنها فقط پسران فوتبالی ساده ای هستند. آنها یک رویا دارند، فوتبال بازی کردن. تقصیر آنها نیست که جام جهانی در حال حاضر اتفاق می افتد. اخلاق این است: اجازه دهید بچه ها بازی کنند.

در همین حال، شرط‌بندی‌ها به پیروزی 6-2 انگلیس پاسخ دادند و آن‌ها را پس از برزیل و آرژانتین به عنوان سومین مورد علاقه‌مندی‌ها برای کسب جام انتخاب کردند.

جام جهانی البته در بازی اول برنده نمی شود. اما یک لحن را می توان تنظیم کرد. یک نشانگر گذاشته شد. انگلیس در حال حاضر حتی برای قهرمانی در گروه B نیز طرفداران قوی تری است. این کار را انجام دهید و بازی در مرحله یک هشتم نهایی مقابل اکوادور یا سنگال در راه است. یک چهارم نهایی مقابل یک تیم فرانسوی بدون چند بازیکن از بهترین بازیکنان خود به دلیل مصدومیت یا دانمارک ممکن است دنبال شود. آن را زمزمه کن، اما دوباره به اینجا می رویم.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …