COP27: برخی از نتایج اجلاس آب و هوا استقبال می کنند، برخی دیگر نگرانند که به اندازه کافی به دست نیامده است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

برای اولین بار، کشورهای جهان تصمیم گرفتند برای جبران خسارتی که گرمای بیش از حد جهان به کشورهای فقیر وارد می کند، کمک کنند.

اما آنها مذاکرات ماراتن COP27 را در روز یکشنبه بدون پرداختن به علت اصلی این بلایا – سوزاندن سوخت‌های فسیلی – به پایان رساندند.

این معامله صندوقی را برای آنچه که مذاکره کنندگان ضرر و زیان می نامند ایجاد می کند.

این یک پیروزی بزرگ برای کشورهای فقیرتر است که مدت‌هاست خواستار دریافت پول نقد شده‌اند، زیرا اغلب قربانیان سیل، خشکسالی، موج گرما، قحطی و طوفان هستند که با تغییرات آب و هوایی تشدید می‌شوند، علی‌رغم اینکه آن‌ها سهم کمی در آلودگی‌هایی که کره زمین را گرم می‌کند، دارند. .

همچنین مدت‌هاست که این موضوع به عنوان موضوع عدالت برای کشورهایی که تحت تأثیر شرایط آب و هوایی شدید و کشورهای جزیره‌ای کوچک هستند که با خطر وجودی ناشی از بالا آمدن دریاها مواجه هستند، نامیده می‌شود.

گفت: «سه دهه طولانی و ما بالاخره عدالت اقلیمی را ارائه کردیم Seve Paeniu، وزیر دارایی تووالو.

وزیر محیط زیست پاکستان، شری رحمان، گفت که تأسیس این صندوق “در مورد توزیع خیریه نیست.”

او که از طرف ائتلافی از فقیرترین کشورهای جهان صحبت می کرد، گفت: «این به وضوح یک پیش پرداخت برای سرمایه گذاری طولانی تر در آینده مشترک ما است.

پاکستان در ماه ژوئن بدترین سیل های موسمی خود را تحمل کرد که بخشی از آن به دلیل ذوب شدن یخچال های طبیعی بود.

مولوین جوزف از آنتیگوا و باربودا، که ریاست سازمان کشورهای جزیره ای کوچک را بر عهده دارد، این توافق را به عنوان یک “برد برای کل جهان ما” توصیف کرد.

او گفت: «ما به کسانی که احساس غفلت کرده‌اند نشان داده‌ایم که شما را می‌شنویم، شما را می‌بینیم و احترام و توجهی را که شایسته آن هستید به شما می‌دهیم.»

این معامله پس از بازی جوجه تغییر آب و هوا بر سر سوخت های فسیلی صورت گرفت.

اوایل صبح یکشنبه در شرم الشیخ، نمایندگان صندوق غرامت را تصویب کردند اما به موضوعات بحث برانگیز یک هدف کلی دمایی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تمایل به هدف قرار دادن تمام سوخت های فسیلی برای کاهش تدریجی رسیدگی نکردند.

در طول ساعات پایانی شب، اتحادیه اروپا و سایر کشورها با آنچه که در توافقنامه پوششی کلی ریاست جمهوری مصر عقب‌نشینی می‌دانستند، مبارزه کردند و تهدید کردند که بقیه روند را به هم می‌ریزند.

این بسته مجدداً مورد بازنگری قرار گرفت و بسیاری از عناصری که اروپایی‌ها به آن اعتراض داشتند حذف شد، اما هیچ یک از بلندپروازی‌هایی که امیدوار بودند اضافه نشد.

فرانس تیمرمنز، معاون اجرایی اتحادیه اروپا که ناامید شده است، به مذاکره کنندگان همکار خود گفت: «آنچه پیش رو داریم قدمی رو به جلو برای مردم و سیاره زمین کافی نیست. وی افزود: «این اقدام به اندازه کافی از سوی تولیدکنندگان اصلی گازهای گلخانه ای برای افزایش و تسریع کاهش انتشار آنها به همراه ندارد.

تیمرمنز گفت: «همه ما در اقداماتی برای جلوگیری و به حداقل رساندن ضرر و زیان کوتاهی کرده‌ایم. ما باید خیلی بیشتر از این کار می کردیم.»

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز ابراز ناامیدی کرد.

او گفت: «مشاهده گام‌های دیرهنگام در کاهش و حذف تدریجی انرژی‌های فسیلی که توسط تعدادی از گازهای گلخانه‌ای بزرگ و تولیدکنندگان نفت سنگ‌بزنید، بیش از ناامیدکننده است.

این توافقنامه شامل اشاره ای پنهان به مزایای گاز طبیعی به عنوان انرژی کم انتشار است، علیرغم اینکه بسیاری از کشورها خواستار کاهش تدریجی گاز طبیعی هستند که به تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

در حالی که توافقنامه جدید تقاضاها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را افزایش نمی دهد، اما زبان را حفظ می کند تا هدف جهانی محدود کردن گرمایش تا 1.5 درجه سانتیگراد را زنده نگه دارد.

ریاست‌جمهوری مصر به ارائه پیشنهادهایی ادامه داد که به زبان پاریس در سال 2015 بازمی‌گردد که در آن به یک هدف ضعیف‌تر یعنی دو درجه نیز اشاره شده بود. از دوران پیش از صنعتی شدن جهان تاکنون 1.1 درجه گرم شده است.

با وجود اینکه هند و سایر کشورها برای گنجاندن نفت و گاز طبیعی در زبان گلاسکو تلاش کردند، این توافق به درخواست سال گذشته برای حذف تدریجی استفاده جهانی از “زغال سنگ کاهش نیافته” گسترش نیابد. این موضوع نیز موضوع بحث های لحظه آخری بود، به ویژه باعث ناراحتی اروپایی ها شد.

رئیس‌جمهور سال گذشته مذاکرات آب‌وهوایی، رهبری اجلاس سران را به دلیل سرکوب تلاش‌هایش برای انجام کارهای بیشتر برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با فهرست اجباری کارهایی که انجام نشده بود، سرزنش کرد.

ما با بسیاری از احزاب ملحق شدیم تا تعدادی از اقداماتی را پیشنهاد کنیم که به اوج انتشار گازهای گلخانه ای قبل از سال 2025 کمک می کند، همانطور که علم به ما می گوید ضروری است. در این متن نیست.» آلوک شارما از بریتانیا با تأکید بر قسمت آخر گفت.

ادامه روند کاهشی زغال سنگ. در این متن نیست. تعهد روشن به حذف تدریجی تمام سوخت های فسیلی. در این متن نیست. و متن انرژی در دقایق پایانی ضعیف شد.

سیمون استیل، رئیس اقلیم سازمان ملل، که اهل گرانادا است، در اظهارات خود به مذاکره‌کنندگان، از جهان خواست «از سوخت‌های فسیلی، از جمله نفت و گاز زغال‌سنگ فاصله بگیرد».

با این حال، آن مبارزه تحت الشعاع صندوق غرامت تاریخی قرار گرفت.

مارتن ون آلست، دانشمند آب و هوا، از مرکز آب و هوای هلال احمر صلیب سرخ، که به بلایای آب و هوایی واکنش نشان می دهد، گفت: «چند نکته مثبت برای جشن گرفتن در میان تاریکی و نابودی» عدم کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به اندازه کافی سریع برای محدود کردن گرمایش به 1.5 درجه.

الکس اسکات، کارشناس دیپلماسی آب و هوا در اندیشکده E3G می‌گوید: «این بازتابی است از آنچه می‌توان انجام داد وقتی فقیرترین کشورها متحد بمانند.»

او گفت، اما مانند همه امور مالی اقلیمی، ایجاد یک صندوق یک چیز است، و ورود و خروج پول چیز دیگری است. جهان توسعه یافته هنوز به تعهد سال 2009 خود مبنی بر صرف 95 میلیارد یورو در سال در سایر کمک های اقلیمی – که برای کمک به کشورهای فقیر برای توسعه انرژی سبز و سازگاری با گرمایش آینده طراحی شده است، عمل نکرده است.

و گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد لابی‌گران سوخت فسیلی به شدت به کشورهای آفریقایی تکیه کرده‌اند، هم برای دسترسی به نشست سران در شرم الشیخ و هم برای کاهش تعهدات برای مقابله با استفاده از سوخت‌های فسیلی.

مارتین کایزر، رئیس صلح سبز آلمان، توافق بر سر ضرر و زیان را “گچ کوچکی بر روی یک زخم بزرگ و شکاف” توصیف کرد.

او گفت: «این یک رسوایی است که ریاست COP مصر به دولت های نفتی مانند عربستان سعودی فضا داد تا حفاظت موثر آب و هوا را اژدر کنند.

بسیاری از فعالان اقلیم نگران این هستند که اصرار برای اقدام قوی برای پایان دادن به استفاده از سوخت فسیلی در نشست سال آینده که در دبی واقع در امارات متحده عربی غنی از نفت برگزار می شود، سخت تر خواهد بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نکته اول: ترامپ در زمان ریاست جمهوری آمریکا وام 19.8 میلیون دلاری را فاش نکرد اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، صبح بخیر. بر اساس یک …