زمین لرزه اندونزی: جستجوی شبانه برای بازماندگان پس از زلزله مرگبار جاوه

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

امدادگران اندونزی گفتند که جستجو برای یافتن بازماندگان زلزله ویرانگر روز دوشنبه که بیش از 160 کشته و صدها زخمی برجای گذاشت، ادامه خواهد داشت.

این زمین لرزه و به دنبال آن پس لرزه های متعدد، جزیره اصلی جاوه کشور را لرزاند و به ساختمان ها آسیب رساند و مردم را برای حفظ امنیت به تکاپو انداخت.

رضوان کمیل، فرماندار جاوه غربی در اینستاگرام اعلام کرد که 162 نفر کشته و 326 نفر زخمی شده اند. رسانه های محلی همچنین گزارش می دهند که زلزله بیش از 13000 نفر را آواره کرده است.

آژانس کاهش بلایا (BNPB) اندونزی اعلام کرد که بیش از 2200 خانه آسیب دیده و بیش از 5300 نفر آواره شده اند.

مرکز زمین لرزه 5.6 ریشتری منطقه سیانجور در استان جاوه غربی و در عمق 10 کیلومتری زمین بوده است. آژانس هواشناسی و ژئوفیزیک BMKG اعلام کرد هیچ احتمالی برای سونامی وجود ندارد.

سیانجور در 75 کیلومتری جنوب جاکارتا قرار دارد و زمین لرزه در پایتخت و مناطق اطراف آن به شدت احساس شد.

صدها قربانی در پارکینگ بیمارستان تحت مداوا بودند که برخی در زیر چادر اورژانس بودند. آمبولانس ها همچنان تا دیروقت به بیمارستان می رسیدند و افراد بیشتری را به بیمارستان می آوردند.

پیش از این، هرمان سوهرمن، رئیس اداره شهری سیانجور، جاوه غربی، پیشتر به کانال خبری مترو تی وی گفته بود که «حداقل» 300 نفر تنها در یک بیمارستان در این شهر تحت درمان هستند. او گفت: «بیشتر آنها پس از گیر افتادن در زیر آوار ساختمان ها دچار شکستگی استخوان شده اند.

او افزود که بستگان قربانیان در بیمارستان سایانگ جمع شدند و هشدار داد که ممکن است روستاییان همچنان در زیر آوار محبوس باشند و بسیاری از خانواده ها در روستاها هنوز تخلیه نشده اند.

هزاران خانه آسیب دیده است

مقامات پیشتر از نجات یک زن و نوزادی که در رانش زمین در سیانجور گیر افتاده بودند خبر داده بودند.

سخنگوی اداره شهر سیانجور در جاوه غربی به خبرگزاری فرانسه گفت: “ده ها نفر کشته شده اند. صدها، شاید حتی هزاران خانه آسیب دیده است.”

سوهاریانتو، رئیس BNPB، گفت که ساختمان های آسیب دیده شامل یک مدرسه شبانه روزی اسلامی، یک بیمارستان و سایر امکانات عمومی است.

فیلم‌های تلویزیون مترو نشان می‌دهد که برخی از ساختمان‌ها در Cianjur تقریباً به طور کامل به آوار تبدیل شده است زیرا ساکنان نگران در بیرون جمع شده‌اند.

ساختمان ها در جاکارتا نوسان می کنند

در جاکارتا در شمال، ساختمان‌های مرتفع منحرف شدند و برخی از آنها تخلیه شدند.

هنوز گزارشی مبنی بر تلفات یا خسارات عمده در پایتخت گزارش نشده است، اما مردم از ساختمان ها بیرون ریختند. مایادیتا والویو، یک وکیل 22 ساله، وحشت کارکنانی را که به سمت خروجی های اضطراری هجوم می آورند، توصیف کرد.

او گفت: “در حال کار بودم که زمین لرزید. لرزش را به وضوح احساس می کردم.”

«زلزله بسیار قوی بود. من و همکارانم تصمیم گرفتیم با استفاده از پله‌های اضطراری از دفتر خود در طبقه نهم خارج شویم.»

زمین لرزه ها اغلب در سراسر کشور گسترده مجمع الجزایر رخ می دهد، اما غیر معمول است که آنها در جاکارتا احساس شوند.

این کشور به دلیل موقعیتش در “حلقه آتش” اقیانوس آرام، جایی که صفحات تکتونیکی به هم می رسند، آسیب پذیر است.

در ماه فوریه، زمین لرزه ای به بزرگی 6.2 ریشتر در استان سوماترای غربی دست کم 25 کشته و بیش از 460 زخمی برجای گذاشت. در ژانویه 2021، زمین لرزه ای به بزرگی 6.2 ریشتر در استان سولاوسی غربی بیش از 100 کشته و نزدیک به 6500 زخمی برجای گذاشت.

در سال 2018، جزیره لومبوک و جزیره همسایه سومباوا تحت یک زلزله شدید قرار گرفتند که بیش از 550 کشته برجای گذاشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“به هم ریخته بی عملی”: صدها طرح بازیابی گونه های در معرض تهدید در شش ماه آینده منقضی می شوند | گونه های در معرض خطر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، صدها طرح برای بازیابی گونه‌های …