چین اولین مورد مرگ ناشی از کووید-19 را طی تقریباً 6 ماه اعلام کرد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پکن — چین روز یکشنبه اولین مرگ جدید خود را در اثر کووید-19 در نزدیک به نیم سال اعلام کرد زیرا اقدامات جدید سختگیرانه ای در پکن و در سراسر کشور برای جلوگیری از شیوع جدید اعمال شده است.

مرگ این مرد 87 ساله پکنی اولین مورد گزارش شده توسط کمیسیون ملی بهداشت از 26 ماه مه بود که مجموع قربانیان را به 5227 نفر رساند. مرگ قبلی در شانگهای گزارش شده بود که در فصل بهار شاهد افزایش شدید موارد بود.

چین روز یکشنبه اعلام کرد 24215 مورد جدید در 24 ساعت گذشته شناسایی شده است که اکثریت قریب به اتفاق آنها بدون علامت هستند.

در حالی که نرخ کلی واکسیناسیون چین با دریافت حداقل یک دوز بیش از 92 درصد است، این تعداد در میان سالمندان – به ویژه افراد بالای 80 سال – به طور قابل توجهی کمتر است و به تنها 65 درصد کاهش می یابد. این کمیسیون جزئیاتی در مورد وضعیت واکسیناسیون آخرین متوفی ارائه نکرد.

این آسیب‌پذیری یکی از دلایلی تلقی می‌شود که چرا چین عمدتاً مرزهای خود را بسته نگه داشته است و به سیاست سفت و سخت «صفر کووید» پایبند است که به‌دنبال از بین بردن عفونت‌ها از طریق قرنطینه، قرنطینه، ردیابی موارد و آزمایش‌های انبوه است، علی‌رغم تأثیر بر زندگی عادی و اقتصاد و افزایش خشم عمومی نسبت به مقامات.

چین می گوید رویکرد سخت این کشور در تعداد بسیار کمتری از موارد و مرگ و میر نسبت به سایر کشورها مانند ایالات متحده نتیجه داده است.

چین با جمعیت 1.4 میلیارد نفری، از زمانی که ویروس برای اولین بار در شهر ووهان چین در اواخر سال 2019 شناسایی شد، به طور رسمی تنها 286197 مورد را گزارش کرده است. این در مقایسه با 98.3 میلیون مورد و 1 میلیون مرگ در ایالات متحده با جمعیت 331.9 است. میلیون نفر، از زمانی که ویروس برای اولین بار در سال 2020 در آنجا ظاهر شد.

با این حال، ارقام چین بر اساس شهرت دیرینه حزب کمونیست حاکم در دستکاری آمار، فقدان نظارت خارجی و معیارهای بسیار ذهنی برای تعیین علت مرگ زیر سوال رفته است.

برخلاف سایر کشورها، مرگ و میر بیمارانی که علائم کووید-19 را نشان می‌دادند اغلب به شرایط زمینه‌ای مانند دیابت یا بیماری قلبی نسبت داده می‌شد که تعداد واقعی مرگ و میرهای ناشی از این ویروس را پنهان می‌کرد و تقریباً به طور قطع منجر به کاهش شمارش می‌شد.

منتقدان به ویژه به شیوع امسال در شانگهای اشاره کردند. این شهر با بیش از 25 میلیون نفر تنها حدود 22 مورد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را گزارش کرد، علیرغم شیوع بیماری که بیش از دو ماه طول کشید و صدها هزار نفر را در سومین شهر بزرگ جهان آلوده کرد.

چین همچنین از توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای اتخاذ یک استراتژی پیشگیری هدفمندتر سرپیچی کرده است. پکن در برابر درخواست‌ها برای همکاری کامل با تحقیقات در مورد منشاء ویروس مقاومت کرده و با عصبانیت پیشنهاداتی که ممکن است از آزمایشگاه ووهان درز کرده باشد را رد کرده و در عوض به دنبال این است که چنین اتهاماتی را متوجه ارتش ایالات متحده کند.

در همه موارد، غریزه حزب برای استفاده از کنترل کامل – حتی با استفاده از اطلاعات آزمایشی معمول برای محدود کردن تحرکات مردم – برنده شده است، و تنها امتیازات جزئی در مورد انتقادات منتشر شده در انجمن های اینترنتی بسیار سانسور شده داده شده است.

در پاسخ به آخرین خشم، شهر مرکزی ژنگژو روز یکشنبه اعلام کرد که دیگر نیازی به آزمایش منفی COVID-19 از نوزادان زیر 3 سال و سایر “گروه های خاص” که به دنبال مراقبت های بهداشتی هستند، نخواهد داشت.

این اعلامیه از سوی دولت شهر ژنگژو پس از آن منتشر شد که مرگ فرزند دوم به دلیل اجرای بیش از حد ضد ویروس مقصر شناخته شد. این دختر 4 ماهه پس از تحمل استفراغ و اسهال در قرنطینه در هتلی در ژنگژو جان خود را از دست داد.

گزارش ها حاکی از آن است که پس از اینکه کارکنان مراقبت های بهداشتی از ارائه کمک امتناع کردند، 11 ساعت طول کشید تا پدرش کمک بگیرد و سرانجام او به بیمارستانی در 100 کیلومتری (60 مایلی) فرستاده شد. کاربران اینترنت نسبت به «کووید صفر» ابراز خشم کردند و خواستار مجازات مقامات ژنگژو به دلیل کوتاهی در کمک به مردم شدند.

این به دنبال اعتراض قبلی در مورد مرگ یک پسر بچه 3 ساله بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در شمال غرب است. پدرش کارکنان بهداشتی در شهر لانژو را مقصر دانست که به گفته او تلاش کردند او را از بردن پسرش به بیمارستان بازدارند.

موارد دیگر عبارتند از زنی باردار که پس از اینکه از ورود به بیمارستانی در شهر شیان در شمال غربی ممانعت به عمل آورد و مجبور شد ساعت ها بیرون در سرما بنشیند، سقط کرد.

با وجود کنترل شدید اطلاعات، درگیری بین مقامات و ساکنان خسته از محدودیت ها در بسیاری از شهرها گزارش شده است. دولت محلی روز یکشنبه در میکروبلاگ رسمی خود اعلام کرد که دور جدیدی از آزمایش انبوه در منطقه هویژو در مرکز تولیدی جنوبی گوانگژو دستور داده شده است که شاهد چنین اصطکاک هایی در مورد کارگران مهاجر از خانه های خود بسته شده اند.

هر یک از این موارد وعده‌هایی را از طرف حزب به همراه می‌آورد – اخیراً هفته گذشته – که افرادی که در قرنطینه هستند یا نمی‌توانند نتایج آزمایش منفی را نشان دهند، از دریافت کمک اضطراری منع نخواهند شد.

با این حال، حزب اغلب خود را قادر به مهار اقدامات سختگیرانه و اغلب غیرمجاز تحمیل شده توسط مقامات محلی می‌داند که می‌ترسند در صورت شیوع بیماری در مناطق تحت صلاحیت خود، شغل خود را از دست بدهند یا با پیگرد قانونی مواجه شوند.

با گذشت نزدیک به سه سال از همه‌گیری، در حالی که بقیه جهان تا حد زیادی باز شده و تأثیر آن بر اقتصاد چین افزایش یافته است، پکن عمدتاً مرزهای خود را بسته نگه داشته و حتی از سفرهای داخل کشور جلوگیری کرده است.

در پکن، پایتخت، به ساکنان گفته شد که بین مناطق شهری تردد نکنند و تعداد زیادی از رستوران‌ها، مغازه‌ها، مراکز خرید، ساختمان‌های اداری و بلوک‌های آپارتمانی بسته یا منزوی شده‌اند. مدارس محلی و بین المللی در مناطق شهری این شهر 21 میلیونی به صورت آنلاین منتقل شده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

لایحه ایمنی آنلاین: بریتانیا پس از انتقاد از آزادی بیان محدودیت های اینترنت را کاهش می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، پس از انتقاد شدید فعالان و …