اوکراین تخلیه در مناطق خرسون و میکولایف را با شروع زمستان در | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

اوکراین قرار است غیرنظامیان را از مناطقی که اخیراً آزاد شده‌اند در مناطق خرسون و میکولایف تخلیه کند، زیرا بیم آن می‌رود که آسیب‌های وارد شده به زیرساخت‌های ناشی از جنگ برای مردم برای تحمل زمستان بسیار شدید باشد.

ایرینا ورشچوک، معاون نخست وزیر اوکراین گفت که ساکنان دو منطقه جنوبی که در ماه های گذشته به طور منظم توسط نیروهای روسیه گلوله باران می شدند، توصیه شده است به مناطق امن تر در بخش های مرکزی و غربی کشور نقل مکان کنند.

او افزود که دولت حمل و نقل، اسکان و مراقبت های پزشکی را فراهم خواهد کرد.

این تخلیه تنها یک هفته پس از بازپس گیری شهر خرسون – که نزدیک به خط مقدم است – و مناطق اطراف آن توسط اوکراین انجام شد.

نقشه مناطق اخیراً آزاد شده Kherson و Mykolaiv در اوکراین

این آزادسازی یک دستاورد بزرگ در میدان نبرد بود، در حالی که تخلیه‌ها مشکلاتی را که اوکراین پس از گلوله باران سنگین روسیه به زیرساخت‌های نیروگاهی خود با شروع زمستان با آن مواجه است، نشان می‌دهد.

جبهه جنوبی جنگ اخیراً کانون تلاش‌ها برای نیروهای روسیه و اوکراین قبل از عقب‌نشینی روسیه از خرسون بوده است.

یکی از اعضای نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه مواضع روسیه در نزدیکی باخموت در منطقه دونتسک را با توپخانه شلیک کرد.
یکی از اعضای نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه به مواضع روسیه در نزدیکی باخموت در منطقه دونتسک با توپخانه شلیک کرد. عکس: Libkos/AP

با این حال، اخیراً، به نظر می‌رسد مسکو در حال افزایش نیرو و افزایش تلاش‌های نظامی خود در جبهه شرقی دونباس است، جایی که دو طرف ماه‌ها درگیر یک مبارزه تلخ و بی‌نتیجه بوده‌اند، به ویژه در اطراف شهر کلیدی باخموت.

با ارسال نیروهای کمکی جدید کرملین به منطقه و همچنین نیروهایی که قبلاً در جنوب مستقر شده بودند، نیروهای مسلح روسیه و گروه مزدور واگنر با گزارش های تایید نشده از استفاده از مهمات آتش زا، تلاش ها را برای شکستن این بن بست طولانی و خونین آغاز کرده اند. در برابر مواضع اوکراین

کاترینا اسلیوسارچوک، 71 ساله، خانه خود را با استفاده از یک اجاق فلزی جوش داده شده خود ساخته برژویکا گرم می کند.
کاترینا اسلیوسارچوک، 71 ساله، خانه خود را با استفاده از یک اجاق فلزی جوش داده شده خود ساخته برژویکا گرم می کند. عکس: آلسیو مامو/ آبان نیوز

روسیه شبکه برق اوکراین و دیگر زیرساخت‌ها را از هوا کوبیده و باعث خاموشی گسترده شده و میلیون‌ها اوکراینی را بدون گرما، برق یا آب رها کرده است زیرا سرمای سرد و برف پایتخت، کیف و دیگر شهرها را فرا گرفته است.

به گفته ولودیمیر کودریتسکی، رئیس اپراتور شبکه دولتی Ukrenergo، روز دوشنبه در 15 منطقه اوکراین قطعی برق چهار ساعته یا بیشتر انتظار می رود. بیش از 40 درصد از تاسیسات انرژی اوکراین بر اثر حملات موشکی روسیه در هفته های اخیر آسیب دیده است.

در حالی که وضعیت در مناطق اخیراً آزاد شده جنوب منجر به اعلام تخلیه شد، در بسیاری از مناطق دیگر کشور به سختی بهتر است.

وضعیت کیف و سایر شهرهای بزرگ پس از بزرگترین حمله موشکی به شبکه برق این کشور در روز سه شنبه به شدت وخیم شده است. Ukrenergo گفت که 40 درصد از اوکراینی ها به دلیل آسیب رساندن به حداقل 15 قطب اصلی انرژی در سراسر اوکراین با مشکلاتی روبرو هستند. این سازمان با هشدار به اینکه قطعی برق ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد، افزود: مقاومت و شجاعت چیزی است که در این زمستان به آن نیاز داریم.

برف روز دوشنبه میدان استقلال در کیف اوکراین را پوشانده است.
برف روز دوشنبه میدان استقلال کیف را پوشانده است. عکس: اندرو کراوچنکو/AP

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف نیز بر لزوم آمادگی و انعطاف پذیری در مواجهه با خاموشی احتمالی تاکید کرده است. “بدترین شکل قضیه. در واقع، من دوست ندارم در مورد آن صحبت کنم، اما باید آماده باشم [do not] برق، خاموشی، آب، گرمایش، خدمات و ارتباطات ندارند.»

Ukrenergo گفت: “هزاران کیلومتر از خطوط فشار قوی کلیدی کار نمی کنند”، که کل کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

خبر تخلیه‌ها در حالی منتشر شد که تیمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که گلوله باران نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا خسارات گسترده‌ای را به بار آورده است، اما به این نتیجه رسیدند که هیچ نگرانی فوری در مورد ایمنی یا امنیت هسته‌ای در تاسیسات تحت کنترل روسیه وجود ندارد.

آژانس سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: «آنها توانستند تأیید کنند که – علی‌رغم شدت گلوله‌بار – تجهیزات کلیدی دست نخورده باقی مانده‌اند و هیچ نگرانی فوری در مورد امنیت هسته‌ای یا امنیت وجود ندارد.»

گلوله باران مکرر مجتمع Zaporizhzhia نگرانی ها را در مورد یک حادثه شدید در 310 مایلی (500 کیلومتر) از محل بدترین حادثه نیروگاه هسته ای جهان در چرنوبیل در سال 1986 ایجاد کرده است.

نمایی از نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia در ماه اکتبر.
نمایی از نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia در ماه اکتبر. عکس: الکساندر ارموچنکو/ رویترز

نیروگاه Zaporizhzhia حدود یک پنجم برق اوکراین را قبل از تهاجم روسیه تامین می کرد و چندین بار مجبور به کار بر روی ژنراتورهای پشتیبان شده است. این کشور دارای شش راکتور طراحی شده با آب سرد و تعدیل شده با آب است که حاوی اورانیوم 235 است.

راکتورها خاموش می شوند، اما در صورت قطع برق سیستم های خنک کننده، خطر داغ شدن بیش از حد سوخت هسته ای وجود دارد.

به گفته کیریلو تیموشنکو، معاون دفتر رئیس جمهور، درگیری های شدید در شهر خرسون ادامه دارد، جایی که یک سری انفجارها در روز دوشنبه رخ داد که در نتیجه گلوله باران یک نفر کشته و چهار نفر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

نیروهای روسیه به تقویت دفاع در امتداد ساحل شرقی رودخانه دنیپرو و ​​ایجاد خطوط دفاعی اضافی در اعماق قلمرو تحت کنترل روسیه ادامه می دهند.

دیمیترو پلتنچوک، سخنگوی ارتش اوکراین در این منطقه گفت: «دوئل‌های توپخانه ادامه دارد، جنگ ادامه دارد». خرسون اکنون در خط مقدم است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادی ویر، ردیف دوم سابق اسکاتلند و شیرها، در سن 52 سالگی درگذشت | تیم اتحادیه راگبی اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتحادیه راگبی اسکاتلند اعلام کرد، دادی …