مالت لایحه ای را برای تسهیل سخت ترین قانون ضد سقط جنین اتحادیه اروپا پیشنهاد می کند

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

والتا، مالت — دولت مالتا قانون پیشنهادی را روز دوشنبه ارائه کرد تا سخت‌ترین قانون ضد سقط جنین اتحادیه اروپا را تسهیل کند و در مواردی که جان یا سلامت مادر در خطر است، این روش را مجاز می‌داند.

این اقدام پس از یک پرونده پرمخاطب مربوط به یک توریست آمریکایی که سقط جنین کرده و برای درمان از جزیره مدیترانه با هواپیما منتقل شده بود، انجام شد.

مالتا که اکثراً کاتولیک رومی هستند تنها کشوری از 27 کشور اتحادیه اروپا است که هنوز سقط جنین را به هر دلیلی ممنوع می‌کند، با قوانینی که مجازات آن را تا سه سال زندان یا کمک به یک زن تا چهار سال در نظر گرفته است. سقط جنین با این حال، این قانون به ندرت اجرا می شود و آخرین مورد شناخته شده زندانی شدن فردی مربوط به سال 1980 است.

لایحه حاکم بر حزب کارگر، بند جدیدی را در قانون کیفری کشور معرفی می‌کند که اجازه می‌دهد در صورتی که جان مادر در خطر باشد یا سلامتی او در خطر باشد، بارداری خاتمه یابد. انجام سقط جنین در چنین مواردی دیگر جرم محسوب نمی شود.

کریس فرن، وزیر بهداشت، پس از ارائه این لایحه در پارلمان به آسوشیتدپرس گفت: واضح است که روح این قانون این است که هیچ بخشی از قانون نباید مانع یا مانع نجات جان متخصصان پزشکی شود.

دولت تحت رهبری حزب کارگر از اکثریت راحت در پارلمان برخوردار است که نشان می دهد تصویب این لایحه به شکلی محتمل است. حزب اپوزیسیون ملی گرا بلافاصله در مورد این پیشنهاد اظهار نظر نکرد.

مالت یکی از معدود ایالت های غربی است که سقط جنین را به طور کامل ممنوع کرده است، پس از آن که جمهوری سان مارینو سال گذشته این روش را غیرقانونی کرد و سایر کشورهای کاتولیک مانند ایرلند و ایتالیا آن را قانونی کردند. لهستان سال گذشته تقریباً ممنوعیت کامل سقط جنین را معرفی کرد، مگر در مواردی که زندگی یا سلامت یک زن به خطر بیفتد یا اینکه حاملگی ناشی از تجاوز جنسی یا زنای با محارم باشد. قانون پیشنهادی مالت استثنایی برای تجاوز جنسی یا زنای با محارم قائل نیست.

قوانین سختگیرانه مالت در تابستان گذشته زمانی که یک گردشگر آمریکایی که در حال گذراندن تعطیلات در جزیره بود، به نام آندریا پرودنته، دچار خونریزی شدید و به دنبال آن پارگی زودرس کیسه آب و جدا شدن جفت شد، مورد توجه قرار گرفت. شریک زندگی او، جی ویلدریر، در آن زمان گفت که اگر بافت جنین به سرعت برداشته نشود، در معرض خطر یک عفونت تهدید کننده زندگی قرار دارد. در حالی که بیمارستان مالت به دقت او را از نظر هرگونه علائم عفونت تحت نظر داشت، نتوانست این جراحی را برای تکمیل سقط جنین انجام دهد. پرودنته سپس با هواپیما به بیمارستانی در جزیره مایورکا اسپانیا منتقل شد.

Prudente متعاقباً با این استدلال که ممنوعیت این کشور قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند، پرونده‌ای را در دادگاه‌های مالت تشکیل داد. به گفته وکیل او، دکتر لارا دیمیترییویک، پرونده در مراحل اولیه شواهد است.

به طور جداگانه، حداقل دو اعتراض قضایی در دادگاه های مالتی با درخواست قانونی شدن سقط جنین ثبت شد، از جمله یکی از سوی بنیاد حقوق زنان، که تاکید کرد ممنوعیت مطلق این کشور، حقوق اساسی بشری زنان مالتی در سنین باروری را نقض می کند. مورد دیگری در پاسخ به پرونده Prudente توسط Doctors for Choice، یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از متخصصان پزشکی که از دسترسی ایمن و قانونی به خدمات باروری از جمله سقط جنین حمایت می کند، تشکیل شد.

یکی از بنیانگذاران Doctors for Choice گفت: «ما بسیار خوشحالیم که دولت به درخواست های ما و 135 پزشک که در ژوئن گذشته اعتراض قضایی را امضا کردند، برای جلوگیری از وضعیت خطرناکی که زنان باردار در مالتا در آن قرار دارند، توجه کرده است.» دکتر ناتالی پسایلا.

اما او گفت این کافی نیست. سقط جنین باید به طور کامل جرم زدایی شود و همچنین به دلایل بهداشتی دیگر مانند موارد بارداری در کودکان، تجاوز جنسی یا ناهنجاری های کشنده جنین در دسترس باشد.

این گروه تخمین زده است که حداقل 300 زن در مالتا سالانه سقط جنین می کنند، چه از طریق سفر به کشورهایی که سقط جنین در آنها قانونی است یا با تهیه قرص های سقط جنین.

مالتا توسط دونیا میاتوویچ، کمیسر حقوق بشر شورای اروپا به دلیل سیاست سقط جنین مورد انتقاد قرار گرفته بود. میاتوویچ در گزارشی در فوریه گفت که “دسترسی بدون مانع به مراقبت های بهداشتی جنسی و باروری” برای حفظ حقوق زنان برای سلامتی و رهایی از تبعیض ضروری است.

او گفت: «ممنوعیت کلی سقط جنین در مالت این حقوق را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

او “به شدت” از مقامات مالتی خواست تا مقررات جرم‌انگاری سقط جنین را لغو کنند و دسترسی زنان به سقط جنین قانونی و ایمن را توسعه دهند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …