کپسول اوریون ناسا 50 سال پس از آپولو به ماه می رسد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

کپسول اوریون ناسا روز دوشنبه به ماه رسید و با شلاق زدن در سمت دور و وزوز سطح ماه در مسیر خود به سوی مداری رکوردشکنی همراه با آدمک های آزمایشی که برای فضانوردان نشسته بودند.

این اولین باری است که یک کپسول فضایی از ماه پس از برنامه آپولو ناسا در 50 سال پیش بازدید می کند و نشان دهنده یک نقطه عطف عظیم در پرواز آزمایشی 4 میلیارد یورویی است که چهارشنبه گذشته آغاز شد.

نزدیک شدن به 81 مایل (130 کیلومتر) زمانی رخ داد که کپسول خدمه و سه آدمک سیمی شده آن در سمت دور ماه قرار داشتند.

به دلیل قطعی ارتباطی نیم ساعته، کنترل‌کننده‌های پرواز در هیوستون نمی‌دانستند که شلیک موتور به خوبی پیش رفته است تا اینکه کپسول از پشت ماه، در فاصله بیش از 370000 کیلومتری زمین، بیرون آمد.

دوربین‌های کپسول تصویری از جهان را ارسال کردند – یک گوی آبی کوچک که توسط سیاهی احاطه شده است.

ساندرا جونز، مفسر کنترل ماموریت، گفت: «نقطه آبی کمرنگ ما و 8 میلیارد ساکنان انسانی آن اکنون در معرض دید هستند.

به گفته ناسا، سرعت این کپسول بسیار فراتر از 8000 کیلومتر در ساعت بود، زیرا تماس رادیویی را دوباره به دست آورد. کمتر از یک ساعت بعد، اوریون بر فراز پایگاه آرامش، جایی که نیل آرمسترانگ و باز آلدرین در 20 ژوئیه 1969 فرود آمدند، اوج گرفت.

زب اسکویل، مدیر پرواز گفت: «این یکی از آن روزهایی است که شما برای مدت طولانی در مورد آن فکر کرده اید و در مورد آن صحبت کرده اید.

در اوایل صبح، ماه در ویدیوی بازتابیده شده بزرگتر به نظر می رسید، زیرا کپسول چند هزار کیلومتر پایانی را بسته بود. انفجار از مرکز فضایی کندی فلوریدا، بر فراز قدرتمندترین موشکی که ناسا تا به حال ساخته است.

اوریون باید به دور ماه تیراندازی کند تا سرعت کافی برای ورود به مدار کج و گسترده ماه را بگیرد. کنترل‌کننده‌های پرواز داده‌های برگشتی را ارزیابی کردند تا مشخص کنند که آیا شلیک موتور طبق برنامه پیش رفته است یا خیر. شلیک دیگری کپسول را در آن مدار کشیده در روز جمعه قرار خواهد داد.

آخر هفته پیش رو، شکارچی رکورد مسافت ناسا را ​​برای فضاپیمای طراحی شده برای فضانوردان – تقریباً 400000 کیلومتر از زمین، که توسط آپولو 13 در سال 1970 تنظیم شده بود، خواهد شکست.

این کپسول قبل از رفتن به خانه نزدیک به یک هفته را در مدار ماه می‌گذراند. برای 11 دسامبر برنامه ریزی شده است که در اقیانوس آرام سقوط کند.

Orion هیچ فرودگر ماه ندارد. تا زمانی که فضانوردان ناسا در سال 2025 با فضاپیمای اسپیس ایکس اقدام به فرود روی ماه نکنند، تاچ داون انجام نخواهد شد. پیش از آن، فضانوردان در اوایل سال 2024 برای گشت و گذار در اطراف ماه به اوریون می بندند.

مدیران ناسا از پیشرفت این ماموریت خوشحال بودند. آنها در اواخر هفته گذشته به خبرنگاران گفتند که موشک سیستم پرتاب فضایی در اولین نمایش خود بسیار خوب عمل کرد.

با این حال، موشک 98 متری بیش از حد انتظار خسارت وارد کرد، اما در سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی. نیروی 4 میلیون کیلوگرمی رانش بالابر آنقدر زیاد بود که درهای انفجاری آسانسور را پاره کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …