جام جهانی: اینفانتینو اروپا را به دلیل انتقاد از حقوق بشر قطر به «استاندارد دوگانه» متهم کرد

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، روز شنبه منتقدان اروپایی قطر میزبان جام جهانی را هدف قرار داد و پیشنهاد کرد که در قاره‌ی خود استاندارد دوگانه اخلاقی وجود داشته باشد.

اینفانتینو مشکلات اروپا را در آستانه آغاز تورنمنت خانگی قطر که سال‌ها به دلیل انتقاد از سابقه امارات در زمینه حقوق بشر و رفتار با کارگران مهاجری که استادیوم‌ها و زیرساخت‌ها را ساخته‌اند، برشمرد.

اینفانتینو خطاب به صدها رسانه بین‌المللی گفت: «آنچه ما اروپایی‌ها در 3000 سال گذشته انجام داده‌ایم، باید برای 3000 سال آینده عذرخواهی کنیم تا درس‌های اخلاقی به مردم بدهیم.»

او گفت که قطر و پایتخت دوحه آماده میزبانی “بهترین جام جهانی تا کنون” خواهند بود.

اینفانتینو گفت: امروز احساس می کنم قطری هستم. امروز احساس می کنم عرب هستم. امروز احساس می کنم آفریقایی هستم. امروز احساس می کنم همجنس گرا هستم. امروز احساس می کنم یک کارگر مهاجر هستم.»

اینفانتینو این انتقاد را به قلدری و تبعیض ربط داد که او گفت که او در کودکی از والدین ایتالیایی که برای کار به سوئیس نقل مکان کردند، تجربه کرده است.

وی گفت که کشورهای اروپایی اکنون مرزهای خود را به روی مهاجرانی که می خواهند در آنجا کار کنند بسته اند، در حالی که قطر از طریق مجاری قانونی به کارگران هند، بنگلادش و سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا فرصت هایی ارائه کرده است.

گروه حقوقی Equidem مستقر در لندن در گزارشی 75 صفحه ای که در ماه جاری منتشر شد، گفت: کارگران مهاجری که استادیوم های جام جهانی قطر را ساخته بودند، اغلب ساعات طولانی را در شرایط سخت کار می کردند و در معرض تبعیض، سرقت دستمزد و سایر سوء استفاده ها قرار می گرفتند، زیرا کارفرمایان آنها از پاسخگویی فرار می کردند.

قطر تحت نظارت شدید بین‌المللی در سال‌های اخیر تعدادی اصلاحات کارگری را اعمال کرده است که توسط Equidem و دیگر گروه‌های حقوقی مورد ستایش قرار گرفته است. اما مدافعان می گویند که سوء استفاده ها هنوز هم گسترده است و کارگران راه های کمی برای جبران دارند.

رئیس فیفا درباره انتقاد رسانه های غربی از قطر گفت: «آنچه در چند ماه گذشته روی میز گذاشته شده است، چیزی کاملاً باورنکردنی است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادی ویر، ردیف دوم سابق اسکاتلند و شیرها، در سن 52 سالگی درگذشت | تیم اتحادیه راگبی اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتحادیه راگبی اسکاتلند اعلام کرد، دادی …