انتخابات TikTok مالزی: زیر 21 سال برای اولین بار به پای صندوق های رای رفتند | مالزی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ممردم آلیا پس از دو هفته مبارزات انتخاباتی شدید که در آن سیاستمداران با استقبال از گرایش‌های اینستاگرام و تیک‌تاک به دنبال جذب میلیون‌ها رای‌دهنده جوان بوده‌اند، در یک انتخابات عمومی با رقابت شدید در روز شنبه رای می‌دهند.

انتخابات روز شنبه اولین انتخابات از زمانی است که تغییرات قانون اساسی سن رای دادن را به 18 سال کاهش داد و رای دهندگان به طور خودکار ثبت نام کردند، به این معنی که 6 میلیون رای دهنده بیشتر از انتخابات قبلی در سال 2018 است. تصور می شود این اولین باری است که افراد زیر 40 سال اکثریت را تشکیل می دهند. رای دهندگان

بیش از 9000 مرکز رای دهی روز شنبه به مدت 10 ساعت باز خواهند شد، اما نگرانی در مورد حضور رای دهندگان وجود دارد. علاوه بر سیل گسترده و پیش‌بینی بارش‌های بیشتر، بسیاری از رأی‌دهندگان پس از سال‌ها درگیری سیاسی خسته شده‌اند. دولتی که در سال 2018 به قدرت رسید در کمتر از دو سال سقوط کرد و این کشور در چهار سال سه نخست وزیر مختلف داشته است.

اسماعیل صبری یعقوب، نخست وزیر کنونی، از حزب UMNO، در تلاش برای تقویت اتحاد ملی باریسان (جبهه ملی) خود، انتخابات زودهنگام را در اکتبر برگزار کرد. او در برابر دو ائتلاف دیگر است که برای تشکیل دولت رقابت می کنند: پاکاتان هاراپان (اتحاد امید) به رهبری انور ابراهیم، ​​رهبر مخالفان اصلاح طلب، و پریکتان ناسیونال (ائتلاف ملی) به رهبری نخست وزیر سابق، محی الدین یاسین.

UMNO برای دهه ها بر سیاست مالزی تسلط داشت، قبل از اینکه در انتخابات 2018 سرنگون شود – نتیجه ای که ناشی از خشم عمومی در مورد رسوایی مالی چند میلیارد دلاری 1MDB بود. نجیب رزاق، نخست وزیر سابق، اخیراً به اتهامات مربوط به 1MDB به مدت 12 سال زندانی شد.

تحلیلگران می گویند بعید است که پس از رای گیری روز شنبه، اکثریت واضح – که به حداقل 112 کرسی از 222 کرسی پارلمان نیاز دارد – وجود داشته باشد. دکتر ازمیل طیب، تحلیلگر سیاسی، گفت: «مسئله این است که کدام ائتلاف دارای تعداد کرسی های بیشتر با موضع مذاکره قوی است.

میدان جنگ جدید

در نبرد برای جلب نظر رأی دهندگانی که برای اولین بار انتخاب می شوند، سیاستمداران رسانه های اجتماعی را پذیرفته اند و TikTok به عنوان یک میدان جنگ جدید در رقابت برای تأمین آرای جوانان ظاهر شده است. در حال حاضر 1.4 میلیون جوان 18 تا 21 ساله واجد شرایط رای دادن هستند که از مجموع جمعیت 21.1 میلیونی رای دهنده هستند.

محی الدین یاسین، 75 ساله، رئیس Perikatan Nasional (PN)، از جمله افرادی است که در طول مبارزات انتخاباتی از روندهای TikTok بهره برده است. در یک ویدیو که صدها هزار بار پسندیده شده است، او آرم های ائتلاف های سیاسی رقیب را به گونه ای از آهنگ Swipe اثر هنرمند هیپ هاپ سنگاپوری آلیف حذف می کند.

سید صدیق، که پس از انتخابات 2018 جوان‌ترین وزیر مالزی شد، به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی فعال است و کلیپ‌هایی از سخنرانی‌های مبارزات انتخاباتی، خواهش از جوانان برای رای دادن و همچنین کلیپ‌هایی از دو گربه‌اش منتشر می‌کند. در یک ویدیو، او 60 ثانیه پرس آپ (زمان لازم برای ثبت نام برای رای گیری پستی) انجام می دهد تا مردم را متقاعد کند که این روند چقدر سریع است.

دیویا لاثا رامش، 23 ساله، یک دانشجو و رای دهنده برای اولین بار، گفت که در آستانه انتخابات، فیدهای رسانه های اجتماعی او از سیاست اشباع شده بود. “اخیرا تمام fyp من [For You page] توصیه ها در مورد سیاست هستند. رسانه های اجتماعی یک پلت فرم بزرگ برای جلب توجه رای دهندگان جوان است.

دیویا لاتا خواهان دولتی است که جامعه ای برابرتر ایجاد کند، فقر را کاهش دهد و به سیاست های اقدام مثبت پایان دهد که برای چندین دهه به نفع اکثریت مالایی نسبت به اقلیت های قومی چینی و هندی در زمینه هایی مانند آموزش بوده است.

او گفت: «امیدوارم دولتی باشد که به فکر مردم خود فارغ از نژاد، سن و رنگ پوست باشد.

راجا نور آریسا، 21 ساله، نیز برای اولین بار رأی می‌داد، گفت در حالی که او دوستانی داشت که از UMNO حمایت می‌کردند، جوانان احتمالاً از رسوایی 1MDB آگاه بودند. هنوز تعداد زیادی از نسل جوان حمایت نمی کنند [Najib]،” او گفت.

آریسا، یک دانشجو و یک تأثیرگذار رسانه های اجتماعی، گفت که او دولتی می خواهد که به حقوق بشر اهمیت می دهد و بلایای مربوط به آب و هوا را جدی می گیرد. او گفت که برخی از دوستان او در جریان سیل اخیر، نه یک بار بلکه دو بار، به دلیل خرابی سیستم هشدار دولتی آسیب دیدند.

او امیدوار است که به زودی، رهبران جوان‌تری نیز ظاهر شوند. «اگرچه آنها می گویند تجربه یک رهبر بزرگ می سازد، اما باید به جوان ترها نیز فرصت دهیم تا ثابت کنند که نسل بعدی می تواند بهتر باشد. بسیاری از جوانان در حال حاضر برای امرار معاش دست و پنجه نرم می کنند.»

ازمیل، تحلیلگر، گفت که در رسانه های اجتماعی سه ائتلاف بزرگ بر روی وعده ثبات و رونق اقتصادی تمرکز کرده اند. به ویژه برای مشاغل جوانان، هزینه های بالای زندگی، بدهی های دانشجویی، دسترسی به آموزش، اینها وعده های معمولی هستند. اکنون که ما دچار رکود جهانی هستیم، این موضوع کمی بیشتر طنین انداز می شود.

در آستانه قدرت

به گفته عظمی حسن، یکی از اعضای ارشد آکادمی تحقیقات استراتژیک نوسانتارا (NASR)، انور ابراهیم، ​​رهبر مخالفان و معاون سابق نخست وزیر، شرکت کنندگان زیادی را در مراسم خود جلب کرده است. اما او گفت که فضا نسبت به سال 2018، زمانی که ائتلاف انور از خشم عظیم عمومی در مورد رسوایی 1MDB بهره مند شد، آرام تر بود.

انور وعده اصلاحاتی از قبیل محدود کردن دوره نخست وزیری به 10 سال و کمک به نیازها را به جای نژادی داده است. او در طول دوران پرتلاطم سیاسی خود چندین بار در آستانه قدرت بوده است. این ائتلاف اصلاح طلب انور بود – اتحادی که با رقیب سابقش ماهاتیر محمد شکل گرفت – که در سال 2018 باریسان ناسیونال را شکست داد. ماهاتیر به انور قول داده بود که جانشین او به عنوان نخست وزیر شود، اما او قبل از تحقق این وعده از سمت خود استعفا داد.

دکتر اوه ای سان، تحلیلگر سیاسی و کارشناس ارشد موسسه روابط بین الملل سنگاپور، گفت که وفاداری رای دهندگان UMNO امسال نباید دست کم گرفته شود. ای سان گفت: “من فکر می کنم حزبی مانند UMNO این توانایی را دارد، توانایی عجیبی که رای دهندگان خود را بسیج کند تا همچنان برای رای دادن بیرون بیایند، بنابراین سیل به UMNO کمک می کند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ادای احترام به دانشجوی هال که پس از نیش مشکوک عنکبوت جان باخت | بدنە ضد آب شناور

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، به دانش آموز 19 ساله …