جاسیندا آردرن تایوان را با شی جین پینگ در نشست اپک مطرح کرد | نیوزلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جاسیندا آردرن با شی جین پینگ در مورد همکاری بین نیوزیلند و چین صحبت کرده است، در حالی که زمینه های تنش را مطرح کرده و هشدار داده است که هنجارهای بین المللی که به نفع دو کشور بوده “در حال آزمایش هستند”.

نخست‌وزیر نیوزیلند و رئیس‌جمهور چین در حاشیه نشست سران اپک در بانکوک به مدت 50 دقیقه – در نیم ساعت برنامه‌ریزی شده – با یکدیگر دیدار کردند. این اولین ملاقات حضوری آنها از سال 2019 بود.

در بیانیه دولت نیوزیلند آمده است که آردرن از “زمینه های مهم همکاری های دوجانبه از جمله تجارت، کشاورزی، تغییرات آب و هوایی و محیط زیست” و “قدرت ارتباطات دوجانبه ما، و روابط تجاری دوجانبه که منافع قابل توجهی برای هر دو طرف دارد” صحبت کرده است. “.

چین بزرگترین شریک تجاری نیوزلند است که حدود یک سوم صادرات آن را به خود اختصاص داده است. در پایان سال 2021، وزارت امور خارجه و تجارت اعلام کرد تجارت دو طرفه کالاها و خدمات بالغ بر 37.7 میلیارد دلار نیوزلند بود که 20 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشت و بازار چین 23 درصد از کل تجارت نیوزلند را تشکیل می داد.

آردرن پس از جلسه با خبرنگاران در بانکوک گفت: «من سعی کرده‌ام در زمینه‌هایی که فکر می‌کنم پتانسیلی برای همکاری با یکدیگر وجود دارد، پیشرفت کنم.

او به شبکه خبری نیوزلند Stuff گفت: «تغییر آب و هوا یک امر بدیهی است، این یک اولویت شماره یک برای منطقه ما است.

آردرن گفت که این زوج بیشتر بحث خود را به مسائل امنیتی منطقه ای اختصاص داده اند و گفت که پرتاب موشک اخیر کره شمالی “گامی در جهت تشدید تنش” بود. او گفت: «ما بدیهی است که در یک نقطه عطف در منطقه هستیم. به نفع هیچ کس نیست که شاهد از دست دادن صلح و ثبات در منطقه باشیم، و من می گویم که این یک دیدگاه مشترک است. اینجاست که اتفاق نظر وجود دارد.»

بر اساس بیانیه دولت، نخست وزیر همچنین “نگرانی های نیوزیلند در مورد سین کیانگ، هنگ کنگ، دریای چین جنوبی و در زمان های اخیر، تنگه تایوان” را ثبت کرد و “چین را تشویق کرد تا از نفوذ و دسترسی خود برای کمک به رسیدگی به مسائل منطقه ای استفاده کند.” و چالش های امنیتی بین المللی مانند کره شمالی و اوکراین.

نیوزیلند در چهار سال گذشته روابط نسبتاً صمیمانه ای با چین حفظ کرده است، حتی با وجود بدتر شدن روابط همسایه استرالیا. این روابط در برخی مواقع به دلیل حضور عضلانی فزاینده پکن در اقیانوس آرام و تلاش هایش برای ایجاد پیمان های امنیتی با یک سری از کشورهای اقیانوس آرام تیره شده است.

نخست وزیر با اشاره به علاقه نیوزیلند به صلح و ثبات در منطقه هند و اقیانوس آرام، روابط دیرینه چین در اقیانوس آرام را تایید کرد، اما تشویق کرد که در مواردی که مسائل یا همکاری بر منطقه وسیع‌تر اقیانوس آرام تأثیر می‌گذارد، تعامل با معماری منطقه‌ای مانند مجمع جزایر اقیانوس آرام داشته باشد. در این بیانیه آمده است.

شی در ترجمه سخنان افتتاحیه این نشست گفت: «شما بارها گفته‌اید که نیوزلند به سیاست خارجی مستقل متعهد است و روابط چین و نیوزیلند یکی از مهم‌ترین جفت‌های روابط دوجانبه با نیوزیلند است. و اینکه دو طرف نیاز به همکاری در زمینه های همگرایانه دارند. من از آن بسیار قدردانی می کنم.»

او گفت که این مشارکت برای دوجانبه سودمند بوده است و باید به “سطح بالاتر” برده شود.

آردرن در سخنان افتتاحیه خود گفت که در حالی که کشورها دارای نظام های سیاسی و دیدگاه های متفاوتی هستند، هر دو از ثبات و امنیت منطقه ای بهره مند شده اند و قوانین و هنجارهای بین المللی به خوبی به منطقه خدمت کرده است. او گفت: “اما آنها اکنون در حال آزمایش هستند.”

آردرن از اظهار نظر درباره آنچه شی در این دیدار گفته بود خودداری کرد. او گفت: “من بسیار محتاط هستم که هرگز به نمایندگی از رهبر دیگری صحبت نکنم.”

روز پنجشنبه، شی جین‌پینگ در مقابل دوربین‌های گروه 20 با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به دلیل «درز» جزئیات دیدارشان مواجه شد و گفت که برای جزئیات گفتگوی قبلی بین دو رهبر «مناسب» نیست. ترودو پاسخ داد: «در کانادا، ما به گفت‌وگوی آزاد، باز و صریح اعتقاد داریم و این همان چیزی است که به آن ادامه خواهیم داد. ما همچنان به دنبال همکاری سازنده با یکدیگر خواهیم بود، اما مواردی وجود خواهد داشت که در مورد آنها اختلاف نظر خواهیم داشت.”

منابع دولتی کانادا به اختصار گفتند که ترودو در جریان گفتگوی قبلی در حاشیه اجلاس سران گروه 20 “نگرانی های جدی” را با شی در مورد “فعالیت های مداخله جویانه” تهاجمی چین مطرح کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ایالات متحده منتظر “پاسخ جدی” روسیه در مورد پیشنهاد انتشار بریتنی گرینر است | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک دیپلمات ارشد آمریکایی گفت …