مشاور ویژه چیست و چه کاری انجام می دهد؟

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – انتصاب دادستان کل مریک بی. گارلند در روز جمعه از جک اسمیت، دادستان باسابقه، به عنوان وکیل ویژه برای نظارت بر دو تحقیق جنایی مربوط به رئیس جمهور سابق دونالد جی. ترامپ، توجه را به سمتی جلب کرد که نقش مهمی در تحقیقات سیاسی داشته است. در سالهای اخیر. در اینجا یک نگاه دقیق تر است.

یک مشاور ویژه یک دادستان فدرال نیمه مستقل است.

به طور معمول، وکلای ایالات متحده یا رئیس بخش جنایی وزارت دادگستری بر تحقیقات جنایی نظارت می کنند، و آنها تابع زنجیره فرماندهی منظم وزارتخانه هستند که از طریق سایر مقامات سیاسی منصوب به دادستان کل منتهی می شود.

اما در «شرایط فوق‌العاده»، مقررات وزارت دادگستری به دادستان کل اجازه می‌دهد تا یک مشاور ویژه تعیین کند. چنین موقعیت‌هایی شامل مواردی است که تحقیقات منجر به تضاد منافع برای بخش می‌شود یا زمانی که دلایل دیگری وجود دارد که به نفع عمومی است که یک دادستان خارجی تعیین شود.

در این مورد، آقای گارلند به جاه طلبی های انتخاباتی آقای ترامپ و پرزیدنت بایدن در سال 2024 اشاره کرد. آقای ترامپ روز سه شنبه اعلام کرد که سومین نامزدی را برای ریاست جمهوری ارائه خواهد کرد و آقای بایدن نیز اشاره کرده است که قصد دارد نامزد شود.

آقای گارلند گفت: «انتصاب یک مشاور ویژه در اینجا کار درستی است. شرایط خارق‌العاده‌ای که در اینجا ارائه می‌شود این را می‌طلبد.»

بازرسان ویژه از خودمختاری روزانه بیشتری نسبت به وکلای ایالات متحده برخوردارند، حتی اگر آنها باید از سیاست های وزارت دادگستری تبعیت کنند و تحت نظارت دادستان کل باقی بمانند.

آنها همچنین در برابر اخراج خودسرانه محافظت دارند: دادستان کل فقط در صورت مرتکب تخلف می تواند آنها را برکنار کند.

علاوه بر این، در حالی که یک دادستان کل این اختیار را دارد که تصمیم یک بازرس ویژه برای برداشتن یک گام مهم را رد کند – مانند متهم کردن کسی – وزارت دادگستری باید به کنگره بگوید که آیا این اتفاق در زمان پایان تحقیقات رخ داده است. این قانون به عنوان یک کنترل در برابر سوء استفاده از طریق اطمینان از اینکه قانونگذاران متوجه خواهند شد که چه اتفاقی افتاده است، عمل می کند.

نه، انتظار نمی رود که این قرار ملاقات به طور قابل توجهی باعث پرس و جو شود. آقای اسمیت در تئوری می‌تواند بازرسان و دادستان‌های کاملاً جدیدی را برای کار روی پرونده‌ها استخدام کند، که این امر باعث کندی آن می‌شود. اما انتخاب ساده‌تر این است که بیشتر یا همه مقامات مجری قانون در حال حاضر روی تحقیقاتی که او اکنون در دست دارد کار کنند.

آقای گارلند بارها تاکید کرد که می خواهد تحقیقات به سرعت تکمیل شود.

دادستان کل گفت: “من مطمئن هستم که این انتصاب باعث کاهش تکمیل این تحقیقات نمی شود.” مردان و زنانی که این تحقیقات را دنبال می‌کنند، مطابق با بالاترین استانداردهای حرفه‌ای بودن رفتار می‌کنند.»

خیر. مشاوران مستقل دیگر وجود ندارند.

در اواخر قرن بیستم، مشاوران مستقلی به طور دوره‌ای برای تحقیق درباره اتهامات نادرست در میان مقامات بلندپایه منصوب شدند. این شامل تحقیقات درباره رسوایی ایران-کنترا در دوران دولت ریگان و رئیس جمهور سابق بیل کلینتون بر سر قرارداد زمین وایت واتر و رابطه او با مونیکا لوینسکی است.

پس از رسوایی واترگیت، زمانی که رئیس جمهور ریچارد ام. نیکسون دستور برکناری دادستان واترگیت را در آنچه به عنوان “قتل عام شنبه شب” معروف شد، کنگره قانونی را تصویب کرده بود که امکان انتصاب مشاوران مستقل را فراهم می کرد.

بر اساس این قانون، مستشاران مستقل به هیئتی از قضات گزارش می‌دادند و هیچ فردی که تحت کنترل رئیس‌جمهور است نمی‌توانست اخراج شوند. وزارت دادگستری همچنین در مورد بودجه، مدت یا گسترش تحقیقات هیچ اظهار نظری نداشت. اما در حالی که دیوان عالی این ترتیب را تایید کرد، منتقدان در سراسر طیف ایدئولوژیک در نهایت موافقت کردند که این قانون می‌تواند به دادستان‌ها اجازه دهد که در حال بی‌قراری باشند.

کنگره این قانون را در سال 1999 تمدید نکرد. در عوض، وزارت دادگستری در دوران دولت کلینتون مقررات داخلی را صادر کرد که به بازرسان ویژه اجازه می داد تا تحت نظارت دادستان کل باقی بمانند.

در سال 2017، وزارت دادگستری رابرت اس. مولر سوم، دادستان فدرال بازنشسته و مدیر سابق اف بی آی را منصوب کرد تا تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات و هرگونه ارتباط با کمپین ترامپ را بر عهده بگیرد.

FBI این تحقیقات را در ژوئیه 2016 آغاز کرد و آقای مولر آن را – همراه با تحقیقات مرتبط در مورد اینکه آیا آقای ترامپ به طور غیرقانونی در تحقیقات مانع شده است یا خیر – برای حدود دو سال دیگر پیگیری کرد. در سال 2019، او گزارش نهایی را ارائه کرد که به جزئیات بسیاری از پیوندهای بین کرملین و نزدیکان آقای ترامپ پرداخت، اما هیچ یک از اعضای ترامپ را به توطئه جنایتکارانه با روسیه متهم نکرد.

پس از پایان کار آقای مولر، دادستان کل آن زمان، ویلیام پی بار، یک وکیل ایالات متحده در کانکتیکات به نام جان اچ. دورهام را مأمور کرد تا در مورد منشأ تحقیقات روسیه تحقیق کند. در اکتبر 2020، آقای بار موقعیت مشاور ویژه ای را به آقای دورهام اعطا کرد و او را برای ادامه کار تحت دولت بایدن مستحکم کرد.

اظهارات علنی مکرر آقای بار در مورد این تحقیقات باعث شد تا این انتظار در میان حامیان آقای ترامپ ایجاد شود که آقای دورهام مقامات بلندپایه FBI یا اطلاعاتی را به دلیل توطئه “دولت عمیق” علیه آقای ترامپ تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

اما آقای دورهام نتوانست چنین مواردی را بیاورد. در عوض، او دو پرونده باریک شامل اتهامات اظهارات نادرست مرتبط با تلاش های خارجی برای تحقیق درباره آقای ترامپ و روسیه ایجاد کرد. او همچنین از پرونده های دادگاه استفاده کرد تا القا کند که معتقد است کمپین هیلاری کلینتون و دموکرات ها توطئه کردند تا آقای ترامپ را متهم به تبانی کنند، حتی اگر او چنین توطئه ای را متهم نکرده باشد.

هر دو متهم تبرئه شدند. اکنون ظاهراً آقای دورهام در حال نوشتن گزارشی برای آقای گارلند در مورد کار خود است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …