جام جهانی لعنتی شروع می شود و قطر حال و حوصله عذرخواهی ندارد | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

Uبند پژمرده تابستانی را بچرخانید. ترموستات را تا نیم درجه بالا ببرید. از درخشش زرد رنگ آن صفحه مستطیلی گوشه اتاق لذت ببرید. تفرقه‌انگیزترین، وحشیانه‌ترین، فاسدترین رویداد ورزشی عصر مدرن اکنون در راه است. در نهایت زمان کشف شگفت انگیز فرا رسیده است، زیرا جام جهانی فوتبال مردان قطر 2022 بارها و بارها به ترافیک گذرا در انبارها و حصارهای بی پایانی که این شهر از سطوح روشن و شفاف را فرا گرفته است، تشویق می کند.

عصر یکشنبه، فوتبالیست های اکوادور و قطر برای بازی افتتاحیه در ورزشگاه آل بیت بیرون خواهند رفت. در طول 29 روز آینده، هشت میدان جدید قطر، بناهای تاریخی شیشه‌ای و فولادی درخشان برای مردانی که در ساخت‌وسازشان جان خود را از دست داده‌اند، قبل از برچیده شدن قطعات یا تبدیل به مراکز خرید، عمر کوتاه قبر خود را سپری خواهند کرد.

انگلیس روز دوشنبه در گرمای اواسط بعد از ظهر به مصاف ایران می رود. بازی ولز عصر مقابل آمریکا. دوازده سال، 220 میلیارد پوند، و هزاران مرگ غیرقابل توضیح در حال شکل گیری، به نظر می رسد که ما واقعاً در نهایت قرار است فوتبال بازی کنیم. به جام جهانی لعنتی خوش آمدید.

راهنمای سریع

قطر: فراتر از فوتبال

نمایش دهید

این جام جهانی است که شبیه هیچ جام جهانی دیگری نیست. در 12 سال گذشته آبان نیوز درباره مسائل مربوط به قطر 2022، از فساد و نقض حقوق بشر گرفته تا رفتار با کارگران مهاجر و قوانین تبعیض آمیز، گزارش داده است. بهترین‌های روزنامه‌نگاری ما در صفحه اصلی قطر: فراتر از فوتبال برای کسانی که می‌خواهند عمیق‌تر به مسائل فراتر از زمین بازی بروند جمع‌آوری شده است.

گزارش آبان نیوز بسیار فراتر از آن چیزی است که در زمین اتفاق می افتد. امروز از روزنامه نگاری تحقیقی ما حمایت کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

رسیدن به این نقطه روندی طاقت فرسا بوده است. دوازده سال از زمانی که فیفا مراسم انتخاب مضحک و باشکوه دوگانه خود را در زوریخ برگزار کرد می گذرد. به نظر می‌رسد سپ بلاتر، رئیس‌جمهور پیشین، واقعاً معتقد بوده است که با اعطای جایزه صلح نوبل در سال‌های 2018 و 2022 به روسیه و ایالات متحده، برنده جایزه صلح نوبل خواهد شد. در عوض، از لحظه‌ای که بلاتر پاکت خود را باز کرد و کلمه «قطر» را با صدایی درنگ خواند -بلاتر حتی آن موقع هم می‌دانست- فیوز را زیر سنگر کوهستانی فیفا روشن کرد.

بعداً در همان روز، در حالی که مونتاژی به سبک استیو جنگ سرد از A-listers، از بوریس جانسون تا بیل کلینتون، به سمت هلیکوپترهای خود برگشتند، ولادیمیر پوتین روی صحنه در زوریخ ظاهر شد تا یک کنفرانس مطبوعاتی پیروزمندانه برنامه ریزی نشده ارائه دهد. به سرعت تا به امروز و 16 نفر از 22 عضو کمیته فیفا از آن روز به نوعی آلوده به فساد، ادعایی یا پایه‌گذاری شده‌اند، از دستگیری‌ها و دستورات استرداد، تا نادیده‌گیری‌های جزئی مانند پذیرش نقاشی پیکاسو از تیم پیشنهادی روسیه. و بعد واقعا پشیمان شدم و متاسفم.

سپ بلاتر (سمت چپ) در سال 2010 پس از اعلام روسیه به عنوان میزبان جام جهانی 2018 با ولادیمیر پوتین دست می دهد.
سپ بلاتر (سمت چپ) در سال 2010 پس از اعلام روسیه به عنوان میزبان جام جهانی 2018 با ولادیمیر پوتین دست می دهد. عکس: Kurt Schorrer/AP

این مورد یک در برگه اتهامات قطر 2022 است، جام جهانی که اساسا توسط یک سازمان جنایی سمی اهدا شده است. اما اینجا فقط پیشینه است. رنج نیروی کار مهاجر گسترده ای که برای ساخت این مسابقات به کار گرفته شده اند در سال های پس از آن به طور گسترده پوشش داده شده است. گزارش آبان نیوز حاکی از آن است که از زمان اهدای جام جهانی به قطر، ممکن است تا 6500 کارگر جان خود را از دست داده باشند.

قطر با این موضوع مخالف است. برای مدت طولانی، مجموع را تا سه پایین می آورد. قطر همچنین از انجام کالبد شکافی مناسب بر روی کشته شدگان خود خودداری کرده است. گزارش‌های مستقل مختلف به مواردی از ایست قلبی به دلیل ساعات طاقت‌فرسا در گرمای بیابان، نیروی کاری که بر اساس نژادپرستی نهادی ریشه‌دار مدیریت می‌شوند و برخی جزئیات واقعاً دلخراش اشاره کرده‌اند. گزارشی در نیویورک تایمز این هفته گزارش داد که حداقل 2100 نپالی از سال 2010 در قطر جان باخته اند که 200 نفر از آنها خودکشی کرده اند.

سطحی از ناهماهنگی شناختی برای ادامه تماشای منظره ای وجود دارد که توسط این غیبت ها تسخیر شده است. طلسم رسمی قطر 2022 لائب نام دارد که به عنوان یک جن از طلسم جهان زیرین صورت‌بندی شده است و از روسری پارچه‌های سفید سنتی منطقه‌ای الگوبرداری شده است. اساساً لائب شبیه یک روح دوستانه خندان است که از طریق جعبه هولوگرام به مسافرانی که در فرودگاه بین‌المللی دوحه وارد می‌شوند به‌گونه‌ای که ناخواسته احساس دردناک می‌کند، ارائه می‌شود. او اینجاست، چهره‌ی گستاخ و شبح‌آمیز جام جهانی که در سایه مرگ قرار دارد.

شاید این سوال که دقیقاً چرا قطر خواست این نمایش را به نمایش بگذارد، به اندازه کافی مطرح نشده است. قطر فرهنگ فوتبالی جدی ندارد. در آن زمان هیچ زیرساختی نداشت و هنوز بازدید از آن بسیار گران است.

استدلال برای گسترش بازی توسط فیفا مورد استفاده قرار گرفته است، زیرا این بازی پیش از نسخه 1978 با قاب قتل‌آمیز بود. و این درست است که عطش زیادی برای فوتبال در خاورمیانه و خلیج فارس وجود دارد. برگزاری اولین جام جهانی در زمستان اروپا به سختی یک درخواست غیرمنطقی از بقیه جهان است. اما چرا این چیز را به جایی نبریم که بتواند واقعاً ریشه‌های خود را بگذارد، به کشوری در حال توسعه که در آن ثروت عظیم فیفا می‌تواند برای کمک به ساختن امکانات مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد؟

اصطلاح شستشوی ورزشی یک توضیح مفید و جامع بوده است، اصطلاحی که برای توصیف ایالت‌های تندرو استفاده می‌شود که از ورزش برای برجسته کردن نمایه عمومی استفاده می‌کنند. این البته چیز جدیدی نیست. تا زمانی که جام جهانی فیفا وجود داشته است، جام جهانی فوتبال بازیچه مستبدان بوده است. چاپ دوم آن در ایتالیای بنیتو موسولینی روی صحنه رفت. فقط مداخله جنگ جهانی دوم ما را از شکست بزرگ جام جهانی نازی آلمان 42 نجات داد.

این کمی متفاوت است. قطر یک حمله افسونگر انجام نمی دهد. قطر هیچ جاه طلبی فراتر از مرزهای خود ندارد. قطر 200 سال گاز طبیعی دارد. نیازی به لایک نیست در عوض، این جام جهانی اکنون بخشی از یک برنامه امنیت ملی گسترده تر به نظر می رسد، راهی برای قابل مشاهده کردن این شبه جزیره کوچک بسیار ثروتمند برای جهان، حضور در نقشه، به حداقل رساندن آسیب پذیری آن در برابر کودتاها و محاصره ها. این قدرت سخت، امنیت، صفحات متغیر ثروت و نفوذ جهانی است.

در واقع با شروع جام جهانی، و با ارتقای جایگاه قطر به دلیل بحران انرژی اروپا – نتیجه جنگی که میزبان جام جهانی گذشته آغاز کرد – نگرش‌ها سخت‌تر شده است، حسی که قطر واقعاً در آن نیست. خلق و خوی برای ادامه عذرخواهی

به سختی می توان از این احساس دوری کرد که قطر نیز درست می گفت، این که جهان را به گونه ای می خواند که در حال چرخش است، که ناباوری در اعلام آن به عنوان میزبان در سال 2010 با 12 سال جذب نفوذ همراه شده است. و اکنون ما این را داریم: یک نقطه پایانی وحشیانه برای تصور مجدد فوتبال بزرگ از خود به عنوان یک ابزار تبلیغاتی لوکس.

اما هی، هری کین مناسب است. شاید بتوان گرت ساوتگیت را فریب داد و او را متقاعد کرد که به جای دفاع پنج، با یک مدافع چهار بازی کند. حتی می تواند یک تورنمنت بسیار خوب در زمین باشد. برزیل، فرانسه و آرژانتین، هر سه با استعدادهای تهاجمی سطح بالا پر از استعدادهای برتر برای پیروزی هستند. انگلیس به اندازه کافی ضعیف است که بتواند در مرحله گروهی به میدان برود، اما همچنین به اندازه کافی خوب است که مسیر خود را تا انتها ادامه دهد. ولز حال و هوا، جمع گرایی و گرت بیل را در مرحله آخر به ارمغان خواهد آورد. نمایش پخش خواهد شد. و جهان مانند همیشه تماشاگر خواهد بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

استرالیا کسری 21 امتیازی خود را جبران کرد و بازگشت وحشیانه خود را در برابر ولز کامل کرد | سری ملل پاییز

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، به نظر می رسید که ولز …