قیمت نفت با نگرانی سرمایه گذاران در حال کاهش است

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هیوستون – عربستان سعودی صادرات نفت خود را کاهش می دهد. نفت خام ذخیره شده آمریکا در حال کاهش است. اعضای اتحادیه اروپا به زودی میزان خرید سوخت از روسیه را به شدت کاهش خواهند داد.

این تحولات معمولاً قیمت نفت را به شدت افزایش می دهد. با این حال، قیمت نفت کاهش یافته است. بنچمارک آمریکا، وست تگزاس اینترمدیت، از بیش از 90 دلار در ابتدای ماه به کمتر از 80 دلار در هر بشکه در روز جمعه سقوط کرد.

به نظر می رسد عرضه جهانی نفت در حال کاهش است، اما بسیاری از معامله گران نفت فکر می کنند که تقاضا با سرعت بیشتری در حال کاهش است. دلیل آن این است که رشد اقتصادی در بسیاری از کشورها در حال کاهش یا منفی شدن است و استفاده از نفت و فرآورده های نفتی معمولاً در شرایط رکود کاهش می یابد.

کاهش قیمت نفت به پایین آمدن قیمت بنزین در ایالات متحده کمک کرده است، که برای بسیاری از افرادی که هفته آینده برای تعطیلات شکرگزاری به جاده می آیند، خبری خوشایند خواهد بود. به گزارش AAA، میانگین قیمت ملی گاز در روز جمعه 3.71 دلار در هر گالن بود که نسبت به 3.87 دلار در ماه قبل کاهش یافته است. قیمت بنزین تنها چند سکه بالاتر از زمانی است که روسیه در فوریه به اوکراین حمله کرد. در تگزاس و برخی دیگر از ایالت های جنوبی، گاز اکنون با قیمتی نزدیک به 3 دلار در هر گالن فروخته می شود که تقریباً با قیمت سال قبل مطابقت دارد.

تحلیلگران می گویند که علت فوری کاهش قیمت نفت و گاز، نگرانی فزاینده از این است که چین به طور قابل توجهی سیاست های قرنطینه کووید خود را کاهش نخواهد داد، زیرا عفونت ها دوباره در حال افزایش هستند. این امر احتمالاً اقتصاد چین و نیاز آن به نفت را محدود خواهد کرد. در واقع، داده‌های کشتیرانی نشان می‌دهد که تعداد تانکرهای نفتی تحویل‌دهنده کالا به کشور در روزهای اخیر کاهش یافته است.

چین در دو دهه گذشته تاثیر زیادی بر قیمت نفت داشته است زیرا این کشور سریع‌ترین رشد اقتصادی بزرگ جهان را داشته است و بیشتر نفت مورد استفاده خود را وارد می‌کند.

تقاضا برای فرآورده های نفتی در اروپا نیز ضعیف است، جایی که بسیاری از اقتصادها در حال رشد بسیار کند هستند یا اصلاً رشد نمی کنند.

مشکلات چین و اروپا به طور موثر به کاهش قیمت بالای نفت و گاز در ایالات متحده کمک می کند. این به نوبه خود می تواند به کمپین فدرال رزرو برای کاهش تورم کمک کند.

برخی از تحلیلگران گفتند که انتظار دارند قیمت بنزین به کاهش خود ادامه دهد، زیرا زمان می برد تا کاهش قیمت نفت در قیمت سوخت های تولید شده از نفت منعکس شود.

برای دومین روز متوالی، هر 50 ایالت شاهد کاهش قیمت بنزین نسبت به یک هفته قبل هستند، روندی که برای مدتی ادامه خواهد داشت! پاتریک دی هان، رئیس تجزیه و تحلیل نفت در GasBuddy، شرکتی که بر قیمت سوخت نظارت می کند، جمعه در توییتر گفت.

در اوایل سال جاری، پس از جهش قیمت نفت با بیش از 50 درصد افزایش به بیش از 120 دلار در هر بشکه، بنزین در بسیاری از مناطق کشور به بیش از 5 دلار در هر گالن رسید. ترس از اینکه تهاجم روسیه به اوکراین بازارهای جهانی را متزلزل کند کمی کاهش یافته است، اما تشدید جنگ می تواند به راحتی قیمت ها را دوباره افزایش دهد.

کاهش قیمت نفت در ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر پس از پایان فصل رانندگی در تابستان طبیعی است. تقاضا برای سوخت معمولاً در دسامبر افزایش می یابد و امسال ممکن است تفاوتی نداشته باشد.

وزارت انرژی ایالات متحده پیش بینی می کند که میانگین قیمت خرده فروشی بنزین در سال جاری 4.02 دلار در هر گالن در سال 2023 به 3.61 دلار در هر گالن کاهش می یابد. این هنوز نزدیک به 60 سنت بالاتر از سطح سال 2021 است، زمانی که قیمت ها تا حد زیادی به دلیل بیماری همه گیر پایین تر بود. این وزارتخانه پیش‌بینی می‌کند که معیار جهانی نفت برنت از 102.13 دلار در سال 2022 به 95.33 دلار در سال 2023 کاهش یابد، هرچند که هنوز تقریباً 25 دلار بالاتر از سطح 2021 است.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که بازار جهانی نفت که در مجموع حدود 100 میلیون بشکه در روز است، در سه ماه آخر سال 2022 نسبت به مدت مشابه سال گذشته به دلیل کاهش رشد جهانی، 240 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت. این آژانس انتظار دارد که تقاضا در سه ماهه اول سال 2023 مجدداً افزایش یابد.

برخی از تولیدکنندگان بزرگ نفت، از جمله اعضای کارتل اوپک پلاس، قبلاً در پاسخ به کاهش تقاضا، عرضه را کاهش داده‌اند. صادرات نفت عربستان سعودی در این ماه نزدیک به 500000 بشکه در روز کاهش یافته است و پادشاهی احتمالاً متحدان خود را تحت فشار قرار خواهد داد تا در زمان نشست این گروه در 4 دسامبر، تولید را حتی بیشتر کاهش دهند. در مجموع دو میلیون بشکه در روز. این تصمیم قیمت ها را بالاتر برد، اما فقط برای چند روز.

پیتر مک نالی، کارشناس انرژی در Third Bridge، یک شرکت مشاوره، گفت: “اوپک در شرایط سختی قرار دارد زیرا آنها برای اولین بار در چند سال اخیر تقاضا را کاهش می دهند.”

یک روز پس از نشست اوپک پلاس، زمانی که کشورهای اروپایی واردات نفت از طریق دریا از روسیه را که به طور معمول از هر 10 بشکه مصرف روزانه در سراسر جهان، یک بشکه را تامین می کند، به شدت محدود خواهند کرد، یک تغییر بالقوه مهم تر رخ خواهد داد.

سپس، در 5 فوریه، اعضای اتحادیه اروپا قرار است خرید دیزل روسیه و سایر محصولات نفتی را متوقف کنند. این می‌تواند پیامدهای بزرگ‌تری داشته باشد، زیرا دیزل در اروپا، ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر کمبود دارد.

هیچ کس به طور قطع نمی داند که محدودیت های جدید اروپا بر انرژی روسیه چه تأثیری خواهد داشت. بسیاری از کارشناسان انتظار دارند صادرات سوخت روسیه در شش ماه آینده حدود یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

ایالات متحده و اروپا همچنین پیشنهاد می کنند که قیمت نفت روسیه را از طریق شرکت های کشتیرانی و بیمه غربی محدود کنند. بسیاری از کارشناسان انرژی بر این باورند که اجرای این سقف دشوار خواهد بود و ممکن است تأثیر محدودی داشته باشد. روسیه و خریداران نفت آن در چین، هند و جاهای دیگر می توانند شرکت های حمل و نقل و بیمه جایگزینی پیدا کنند که از پایبندی به سقف قیمت امتناع کنند. یا روسیه می تواند تلافی کند و به دنبال آسیب رساندن به اقتصادهای غربی به روش های جدید باشد.

یکی از سیاست هایی که تأثیر زیادی داشته است، تصمیم دولت بایدن برای آزادسازی حدود 180 میلیون بشکه نفت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا تا کنون در سال جاری است. تحلیلگران می گویند این انتشارات به کاهش قیمت نفت و بنزین کمک کرده است.

اما اگر قیمت نفت به کاهش خود ادامه دهد، دولت می تواند خرید نفت را برای پر کردن ذخایر برای استفاده در یک بحران آینده آغاز کند. چنین خریدهایی می تواند قیمت نفت را پایین بیاورد و شرکت های نفتی ایالات متحده را به تولید سوخت بیشتر تشویق کند.

با این حال، تاکنون شرکت های آمریکایی در مورد تولید بیشتر نفت محتاط بوده اند. تولید داخلی 4 تا 5 درصد بیشتر از سال گذشته است و وزارت انرژی انتظار دارد نرخ مشابهی در سال 2023 افزایش یابد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

‘مزدوران’: رهبر ایران معترضان ضد دولتی را محکوم کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز …