ممنوعیت آبجو قطر یک نمایش قدرت و دو انگشت بزرگ تا منتقدانش | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جوهر تصمیم قطر برای ممنوعیت الکل از ورزشگاه‌های جام جهانی به سختی خشک شد، زمانی که از یکی از افراد آگاه در دوحه پرسیدند چرا این اتفاق اکنون رخ می‌دهد، تنها 48 ساعت قبل از شروع بزرگ مسابقات. پاسخ او موجز بود. “این یک لعنت به غرب است.”

البته اینطور بود. بله، قطری‌ها می‌خواستند اطمینان حاصل کنند که طرفداران هر ملت، مذهب و عقیده‌ای در مسابقات احساس راحتی می‌کنند – و اگر برخی از آنها مشروب یا بی‌قرار باشند، اینطور نخواهد بود. و بله، قطر یک کشور مسلمان محافظه کار است که در آن الکل با فرهنگ آن بیگانه است. اما این در 2 دسامبر 2010 درست بود، روزی که حق میزبانی جام جهانی را به دست آورد، به اندازه امروز.

بنابراین برای پاره کردن وعده‌ها و سیاست‌هایش در این اواخر باید دید که چیست: نمایش قدرت و دو انگشت توانا تا منتقدانش.

راهنمای سریع

قطر: فراتر از فوتبال

نمایش دهید

این جام جهانی است که شبیه هیچ جام جهانی دیگری نیست. در 12 سال گذشته آبان نیوز درباره مسائل مربوط به قطر 2022، از فساد و نقض حقوق بشر گرفته تا رفتار با کارگران مهاجر و قوانین تبعیض آمیز، گزارش داده است. بهترین‌های روزنامه‌نگاری ما در صفحه اصلی قطر: فراتر از فوتبال برای کسانی که می‌خواهند عمیق‌تر به مسائل فراتر از زمین بازی بروند جمع‌آوری شده است.

گزارش آبان نیوز بسیار فراتر از آن چیزی است که در زمین اتفاق می افتد. امروز از روزنامه نگاری تحقیقی ما حمایت کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

اما، همانطور که یکی دیگر از مشاوران فوتبال با ارتباط خوب می گوید، تصمیم روز جمعه بخشی از تغییر قابل توجه قطری ها در خط مقدم است.

او گفت: «سال‌ها، آن‌ها در میان پرسش‌هایی درباره سابقه‌شان، پشیمان و متواضع به نظر می‌رسند. اما اکنون با نزدیک شدن به جام جهانی، نگرش آنها تغییر کرده است. ژئوپلیتیک پیرامون انرژی، و نیاز فزاینده غرب به گاز در طول جنگ در اوکراین، باعث می‌شود آنها فکر کنند که مصون هستند. و اگر کسی به آنها حمله کند، آنها دقیقاً ضربه می زنند.”

از حقوق LGBTQ+ استفاده کنید. سال‌هاست که خبرنگاران غربی و گروه‌های حقوق بشر از کارنامه قطر انتقاد کرده‌اند. سال‌هاست که تضمین‌های مبهم داده است که از همه استقبال می‌شود. سپس در این ماه، خالد سلمان، سفیر قطر در جام جهانی، همجنسگرایی را «آسیب در ذهن» خواند و به طرفداران همجنس‌گرا هشدار داد که «باید قوانین ما را بپذیرند». این مقداری تعدیل است.

در همین حال، زمانی که ساندی تایمز پیشنهاد کرد که قطر از بازرسان خصوصی برای هدف قرار دادن روزنامه‌نگاران استفاده می‌کند، اجازه نداد. در عوض تهدید کرد که اقدام قانونی «برای اطمینان از پاسخگویی مسئولین».

قطر همچنین بر این باور است که پیشرفت چشمگیری در زمینه حقوق کارگران داشته است و این امر عمدتاً توسط رسانه های غربی که همچنان بر موارد منفی تمرکز می کنند نادیده گرفته شده است. این باعث افزایش خشم و ناامیدی آن شده است.

با این حال، در روزهای اخیر، قطر پیام تحریک آمیزی را نیز ارسال کرده است: اینکه بسیاری از انتقادات از سوابق حقوق بشری آن بر اساس نژادپرستی غربی یا احساس نابجای برتری غربی است.

آن پیام تا حد زیادی اشتباه است. و نابجاست. اما روز به روز در حال جمع آوری نیرو است.

همانطور که وزیر کار قطر، علی بن سمیخ المری، این هفته گفت: “آنها نمی خواهند به یک کشور کوچک، یک کشور عربی، یک کشور اسلامی اجازه دهند تا جام جهانی را برگزار کند.”

وی افزود: برخی از سیاستمداران و برخی رسانه ها در کشورهای غربی در حمله به قطر انگیزه اخلاقی و حرفه ای خود را از دست داده اند.

این پیام توسط رسانه های محلی بازتاب داده شده است. هنگامی که تعدادی از افراد در مطبوعات غربی این سوال را مطرح کردند که آیا حامیان هندی الاصل انگلیس، برزیل و آرژانتین ممکن است “هواداران قلابی” باشند، دوحه نیوز به سرعت کارت نژادپرستی را بازی کرد.

در همین حال، خبرگزاری دولتی قطر با اشتیاق این موضع رسمی را تأیید کرد و خاطرنشان کرد: «عالی خاطرنشان کرد که کمپین تهمت دروغین در تلاش برای بدنام کردن قطر از همه محدودیت‌ها تجاوز کرده است که آخرین آن ادعایی بود که برگزارکنندگان جام جهانی از آن استفاده کردند. هواداران قلابی که برای حضور در مسابقات پول دریافت می کنند.

چیزی که رفتار قطر را قابل توجه تر می کند این است که معمولاً در آستانه جام جهانی، نمایش فیفا کار را به دست می گیرد. قوانینی معرفی شده اند تا اطمینان حاصل شود که کارها به روش خاصی انجام می شود و مارک هایی مانند Budweiser که 75 میلیون دلار (63 میلیون پوند) پرداخت می کنند به شدت تبلیغ می شوند. اینجا نه. الان نه.

جیانی اینفانتینو رئیس فیفا
جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، توضیح هایی برای بادوایزر دارد. عکس: مارتین مایسنر/AP

در عوض، رئیس فیفا، جیانی اینفانتینو، صبح شنبه را صرف پاسخگویی به سوالاتی در مورد اینکه آیا سازمانش با یک دعوی بزرگ روبرو خواهد شد یا خیر که تضمین می‌کند داستان 24 ساعت دیگر ادامه خواهد داشت.

اما این داستان درباره این نیست که آیا آبجو باید در استادیوم ها فروخته شود. در حقیقت، اگر قطری‌ها سال‌ها پیش تصمیم به ممنوعیت آن می‌گرفتند، مدت‌هاست که این موضوع از بین می‌رفت. این در مورد جابجایی تیرک دروازه ها و عدم قطعیت های نگران کننده است.

سال‌هاست که در مورد یافتن حد وسطی بین فرهنگ محافظه‌کار قطر صحبت کرده و در عین حال تمام تلاش خود را برای پذیرایی از 1.2 میلیون بازدیدکننده مورد انتظار انجام می‌دهد. یک موقعیت کاملا منطقی اما پس از این، چگونه می‌دانیم که سایر تضمین‌ها نیز طی ماه آینده کنار گذاشته نمی‌شوند؟ به هر حال، اگر قطری ها آماده بی توجهی به خواسته های فیفا و حامیان اصلی آن باشند، چه کسی می تواند بعدی باشد؟

آیا طرفداران LGBTQ+ واقعاً می توانند اعتماد کنند که به دلیل دست گرفتن مورد انتقاد قرار نخواهند گرفت؟ آیا با وجود ادعای قطری ها که آنها رویکردی صبورانه و آرام را اتخاذ خواهند کرد، آیا هواداران انگلیس به دلیل یک سوءتفاهم فرهنگی جزئی دچار مشکل خواهند شد؟

حداقل یک چیز روشن شده است. این جام جهانی نه تنها در زمین چمن قطر برگزار می شود، بلکه طبق قوانین آن نیز برگزار می شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نکته اول: ترامپ در زمان ریاست جمهوری آمریکا وام 19.8 میلیون دلاری را فاش نکرد اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، صبح بخیر. بر اساس یک …