مایک بلومبرگ پس از سخنرانی بوریس جانسون در انتقاد از چین مجبور به عذرخواهی شد | بوریس جانسون

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مایک بلومبرگ، سرمایه‌دار میلیاردر، این هفته پس از شکایت از سخنرانی بوریس جانسون که به شدت از چین انتقاد کرد، مجبور شد از صدها مهمان در یک رویداد تجاری مهم آسیایی در سنگاپور عذرخواهی کند.

گفته می‌شود که نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، سخنران بعد از شام در مجمع اقتصاد نوین بلومبرگ در سنگاپور در روز سه‌شنبه، چین را به‌عنوان یک «خودکامگی اجباری» برای حدود 500 تاجر، سرمایه‌گذار و دیپلمات آسیایی توصیف کرده است.

در حالی که اظهارات وی در انگلیس بحث برانگیز تلقی نمی شود، جایی که نگرانی در مورد سابقه حقوق بشر پکن، رویکرد تایوان و نزدیکی به روسیه وجود دارد، اکثر کشورهای آسیایی تمایل بسیار بیشتری به چین دارند و روابط اقتصادی و دیپلماتیک قوی دارند. .

در اظهاراتی که ممکن است دولت ریشی سوناک را نگران کند و حمایت خود را در میان نمایندگان محافظه کار تقویت کند، جانسون همچنین گفته است که اعلام کرده است که از خط مقدم سیاست بریتانیا “وقفه موقت” می گیرد و نشان می دهد که او هنوز جاه طلبی برای بازگشت به قدرت دارد.

بلومبرگ که از جانسون دعوت کرده بود و سازمانش میزبان این رویداد با مشارکت دولت سنگاپور بود، در جلسه افتتاحیه کنفرانس در روز چهارشنبه اذعان کرد که برخی از شرکت کنندگان ممکن است از سخنان جانسون در سخنرانی عصر قبل “توهین یا آزرده خاطر” شده باشند.

اما تاجر، شهردار سابق نیویورک و دوست جانسون، تصریح کرد که آنها “افکار او و تنها افکار او” هستند. وی افزود: از شما که از سخنان سخنران ناراحت و نگران شدید، عذرخواهی می کنم.

مایک بلومبرگ
مایک بلومبرگ گفت که برخی از شرکت کنندگان ممکن است از اظهارات جانسون “توهین یا توهین” شده باشند. عکس: پیتر فولی/EPA

اظهارات جانسون عصر قبل از برگزاری نشست غافلگیرانه سوناک با شی جین پینگ در نشست سران گروه 20 در بالی بیان شد. مذاکرات لغو شد، اما او را به اولین نخست‌وزیر بریتانیا تبدیل می‌کرد که تقریباً پنج سال با نخست‌وزیر چین دیدار می‌کرد.

داونینگ استریت گفته بود که سوناک می‌خواهد روابط بریتانیا با پکن را با تلاش برای داشتن یک گفتگوی جدید «صادقانه و سازنده» تنظیم کند. اما پس از رویکرد آشکارا خصمانه‌تر لیز تراس، این امر توسط شاهین‌های محافظه‌کار به‌عنوان آب شدن روابط بین بریتانیا و ابرقدرت آسیایی تفسیر شد.

یکی از مهمانان شام سنگاپور به آبان نیوز گفت: «بوریس معمولاً خنده‌دار و جذاب بود، اما در انتقاد از گروهی از دولت‌های خارجی، به‌ویژه چین و روسیه که به‌عنوان حکومت‌های خودکامه اجباری توصیف می‌کردند، بسیار ستیزه‌جو بود. در بریتانیا خیلی خوب بود که چین را از هم جدا کنیم. اما در آسیا اینطور نبود.»

یکی دیگر افزود: «بوریس بسیار بسیار انتقادی بود. سخنرانی بسیار تکان دهنده بود. مردم به وضوح احساس ناراحتی می کردند. او در کنفرانسی در آسیا از زبان بسیار غیر دیپلماتیک در مورد چین استفاده کرد. یک وزیر خارجه و نخست وزیر سابق بریتانیا باید بهتر می دانست.»

پاسخ شرکت کنندگان در ضیافت شام در هتل پنج ستاره فولرتون بی، که گمان می رود شامل برخی از تجار چینی باشد، بلومبرگ را بر آن داشت تا شخصا عذرخواهی کند. وی در این کنفرانس گفت: «ممکن است دیشب برخی از بخش‌هایی از سخنان سخنران که به برخی کشورها و رهبران منتخب آنها اشاره دارد، مورد توهین یا توهین قرار گرفته باشند.

«اینها افکار او و تنها افکار او بودند، نه از قبل توسط کسی پاکسازی شده و نه شخصاً با من در میان گذاشته شد. تالارهای گفتگوی بلومبرگ و NEF گروهی از دیدگاه‌ها متفاوت هستند و منظور از ارائه، سرگرمی بعد از شام بود تا بحث جدی درباره موضوعات مهم بحث‌برانگیز و پیچیده.

و من مطمئن هستم که شما بر اساس سال ها تعامل با ما می دانید که احترام ما برای همه دیدگاه ها و کسانی که در دولت خدمت می کنند کامل و صمیمانه است. از شما که از سخنان سخنران ناراحت و نگران شده اید، عذرخواهی می کنم.

و اگر ناراحت نبودید، شاید از بوریس جانسون لذت برده اید – او همان چیزی است که هست، … او بسیار بحث برانگیز اما همچنین بسیار سرگرم کننده است. او سعی می‌کرد سرگرم‌کننده باشد تا آموزنده و جدی، و فکر می‌کنم باید کمی به او اعتبار بدهیم.»

سخنگوی نخست وزیر سابق گفت: «آقای جانسون در انتقاد از استبداد و استبداد – از جمله در روسیه و چین – قوی است و همینطور خواهد بود. او به دفاع از آزادی و دموکراسی در صحنه جهانی ادامه خواهد داد.»

سخنگوی بلومبرگ از اظهار نظر خودداری کرد.

از زمانی که او از سمت نخست وزیری برکنار شد، جانسون درآمدهای نماینده خود را با گردش در جهان برای یک رشته سخنرانی پرسود افزایش داده است. آخرین فهرست منافع نمایندگان مجلس نشان می دهد که او 276130 پوند به اضافه هزینه های سخنرانی برای نمایندگان بیمه در ایالات متحده دریافت کرده است. آخرین سفر او به سنگاپور در حالی انجام شد که مجلس عوام در حال نشستن بود، اگرچه او برای بودجه روز پنجشنبه بازگشته بود.

زندگی سیاسی جانسون با مجموعه ای از گاف های دیپلماتیک مخرب آمیخته شده است. در سال 2013، او پیشنهاد کرد که افزایش تعداد زنان مالزیایی در دانشگاه به دلیل تمایل آنها برای یافتن شوهر است. دو سال بعد، او ادعا کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور «نیایی کنیایی» ایالات متحده، «نفرت اجدادی» از بریتانیا دارد که اعتراض بین‌المللی را برانگیخت.

در ژانویه 2017، وزیر امور خارجه وقت در حالی که در یک سفر رسمی به میانمار بود، در حال خواندن شعر دوران استعمار از رودیارد کیپلینگ در مقابل مقامات محلی در مقابل دوربین ها شکار شد. جانسون، که متهم به “بی حساسیتی باورنکردنی” بود، در آن زمان در یک معبد مقدس بودایی بود.

بعداً در همان سال، او به دلیل اظهار نادرستی که نازنین زاغری-راتکلیف ایرانی-بریتانیایی زندانی به جای اینکه در تعطیلات در ایران باشد، «به مردم روزنامه‌نگاری آموزش می‌دهد» مورد انتقاد قرار گرفت. اظهارات او بعداً توسط ایران به عنوان دلیلی بر دست داشتن او در “تبلیغ علیه رژیم” ذکر شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کارشناس دولتی آب و هوا می گوید: طرح معدن زغال سنگ کامبریا “گامی به عقب” است | زغال سنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، قهرمان آب و هوای دولت …