روسیه به تبادل زندانیان بریتنی گرینر و ویکتور بوت امیدوار است | روسیه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

روسیه اعلام کرده است که امیدوار است مبادله زندانیان با ایالات متحده را برای بازگرداندن ویکتور بوت، قاچاقچی اسلحه روسی، در تبادلی که احتمالا شامل بریتنی گرینر، ستاره بسکتبال ایالات متحده می شود، تکمیل کند.

در بحبوحه مرگبارترین جنگ در اروپا از سال 1945، روسیه و ایالات متحده در حال بررسی توافقی هستند که می تواند منجر به بازگشت آمریکایی های زندانی از جمله گرینر در ازای بوت به ایالات متحده شود.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به نقل از اینترفاکس گفت: «من می‌خواهم امیدوار باشم که چشم‌انداز نه تنها باقی بماند، بلکه در حال تقویت است و لحظه‌ای فرا خواهد رسید که به توافقی ملموس دست پیدا کنیم».

ریابکوف گفت: «آمریکایی‌ها برخی فعالیت‌های خارجی را نشان می‌دهند، ما به طور حرفه‌ای از طریق کانال ویژه‌ای که برای این کار طراحی شده است کار می‌کنیم. ویکتور بوت از جمله کسانی است که مورد بحث قرار گرفته است و ما مطمئناً روی یک نتیجه مثبت حساب می کنیم.

برای دو دشمن سابق جنگ سرد، که اکنون با شدیدترین رویارویی از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 دست و پنجه نرم می‌کنند، این مبادله یکی از فوق‌العاده‌ترین مبادله زندانیان در تاریخ آنها خواهد بود.

اظهارات کاملاً خوشبینانه ریابکوف، مسئول وزارت امور خارجه در قاره آمریکا و کنترل تسلیحات، در تضاد با اظهارات قبلی مسکو است که واشنگتن را نسبت به تلاش برای وارد شدن به دیپلماسی بلندگو در مورد مبادله زندانیان برحذر داشته است.

مبادله احتمالی شامل گرینر است که پس از محکوم شدن به اتهام مواد مخدر با 9 سال زندان در روسیه روبرو می شود و پل ویلان که پس از محکوم شدن به اتهامات جاسوسی که رد می کند در حال گذراندن محکومیت 16 ساله در روسیه است.

بوت که به عنوان “بازرگان مرگ” شناخته می شود، قبل از دستگیری در سال 2008 به اتهامات متعدد مربوط به قاچاق اسلحه، یکی از افراد تحت تعقیب در جهان بود.

برای تقریبا دو دهه، بوت یکی از بدنام ترین دلالان اسلحه در جهان بود که به کشورهای سرکش، گروه های شورشی و جنگ سالاران قاتل در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی سلاح می فروخت.

اما در سال 2008، بوت در یک نیش پیچیده ایالات متحده به دام افتاد.

بوت در حال موافقت با فروش 100 موشک زمین به هوا به عوامل مخفی آمریکا که خود را به عنوان نمایندگان چریک های چپگرای فارک کلمبیا نشان می دادند، ضبط شد که آنها از آنها برای کشتن نیروهای آمریکایی استفاده می کردند. مدت کوتاهی بعد او توسط پلیس تایلند دستگیر شد.

بوت به اتهامات مربوط به فارک محاکمه شد که او آن را رد کرد و در سال 2012 توسط دادگاهی در منهتن به 25 سال زندان محکوم شد که حداقل مجازات ممکن است.

از آن زمان، دولت روسیه مشتاق بازگرداندن او بوده است.

وکلای او روز پنجشنبه با تایید گزارش رویترز گفتند که گرینر به یک مستعمره کیفری در منطقه موردویا در جنوب شرق مسکو منتقل شده است.

گرینر – که برای یک تیم روسی در خارج از فصل ایالات متحده بسکتبال بازی می کرد، در محاکمه خود گفت که از حشیش برای تسکین آسیب های ورزشی استفاده کرده است اما قصد نقض قانون را نداشته است. او به دادگاه گفت که با بستن کارتریج ها در چمدانش اشتباه صادقانه ای مرتکب شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سازمان دیده بان می گوید که خدمات پخش موسیقی بریتانیا سود زیادی ندارند صنعت موسیقی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، تحقیقات طولانی‌مدت ناظر رقابت‌های بریتانیا به …