حمایت آمریکا از مصونیت رهبر عربستان در پرونده قتل خاشقجی

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

استانبول – دولت بایدن اعلام کرده است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی باید در یک پرونده حقوقی ایالات متحده به دلیل نقش او در قتل جمال خاشقجی، مخالف سعودی، مصونیت داشته باشد و عملاً مانع از تلاش دیگری برای پاسخگو کردن رهبر پادشاهی سعودی شود. جنایت وحشتناک

آقای خاشقجی روزنامه نگار مشهور سعودی بود که از عربستان سعودی به مقصد ایالات متحده گریخت و ستون هایی را در واشنگتن پست منتشر کرد که در آن از سیاست های شاهزاده محمد انتقاد می کرد. او در اکتبر 2018 توسط تیمی از ماموران سعودی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول کشته و تکه تکه شد، جایی که او برای تهیه مدارک مورد نیاز برای ازدواج با نامزد ترک خود به آنجا رفته بود. اطلاعات آمریکا به این نتیجه رسید که شاهزاده محمد دستور این عملیات را داده است.

شاهزاده محمد، 37 ساله، در ماه سپتامبر به نخست وزیری رسید و قدرتی را که سال ها به عنوان حاکم واقعی کشور در اختیار داشت، رسمی کرد، اگرچه پدر سالخورده او، ملک سلمان، همچنان رئیس رسمی دولت است. وزارت امور خارجه در نامه‌ای به وزارت دادگستری روز پنجشنبه با اشاره به نقش وی به عنوان نخست‌وزیر، گفت شاهزاده محمد باید در زمان تصدی مقام خود مصون باشد.

شاهزاده محمد بارها گفته است که هیچ اطلاع قبلی از توطئه علیه آقای خاشقجی نداشته است، اما مسئولیت نمادین آن را به عنوان حاکم واقعی کشور پذیرفته است.

در این نامه آمده است که وزارت امور خارجه در مورد خود این دعوا موضعی اتخاذ نکرده و «محکومیت صریح قتل فجیع» آقای خاشقجی را تکرار کرده است. اما از وزارت دادگستری خواست تا رسماً از دادگاه فدرال واشنگتن، محل تشکیل پرونده، درخواست مصونیت قانونی به شاهزاده محمد بدهد. تصمیم نهایی با قاضی دادگاه خواهد بود.

اقدام دولت بایدن خشم فعالان حقوق بشر را برانگیخت که می‌گویند عدم مجازات شاهزاده محمد، معروف به MBS، به خاطر قتل یک روزنامه‌نگار برجسته می‌تواند سایر مستبدان را به انجام همین کار تشویق کند.

سارا لی ویتسون، مدیر اجرایی، «تسلیم شدن به ترفند مصونیتی MBS – زمانی که سکوت گزینه‌ای برای دولت بود – نه تنها به‌خاطر ناسازگاری‌اش، از جمله حملات مستمر به فعالان در ایالات متحده، پاداش می‌دهد، بلکه نشانه رفتن به ظالمان در سراسر جهان است». مدیر DAWN، یک گروه حقوق بشر که توسط آقای خاشقجی تأسیس شده است، در توییتر نوشت.

اگر رهبران خودکامه نفت و پول دارند، خانم ویتسون نوشت: “شما در امان هستید، هر جنایتی که دارید.”

هیچ اظهارنظر فوری از سوی دولت عربستان سعودی منتشر نشده است.

درخواست وزارت امور خارجه در مقطعی پرتنش در روابط ایالات متحده و عربستان سعودی مطرح می شود. پس از ورود به کاخ سفید، آقای بایدن از شاهزاده محمد فاصله گرفت و از ملاقات با او خودداری کرد و از سوابق حقوق بشر پادشاهی پادشاهی انتقاد کرد. اما در ماه ژوئیه، آقای بایدن از عربستان سعودی دیدن کرد و با شاهزاده محمد دست به دست شد که در آن زمان به عنوان نشانه ای از گرم شدن بین دو رهبر تلقی می شد.

سپس در ماه گذشته، عربستان سعودی و شرکای آن در کارتل نفت اوپک پلاس با کاهش شدید تولید موافقت کردند، که خشم دولت را برانگیخت، زیرا از قیمت های بالای گاز می ترسید و گفت این اقدام به نفع روسیه، یکی از اعضای کارتل است.

آقای بایدن متعهد شد که “عواقب” را بر پادشاهی تحمیل کند، بدون اینکه مشخص کند آنها چه هستند.

پس از قتل خاشقجی، مقامات سعودی هفته‌ها این موضوع را انکار کردند که می‌دانستند او کجاست، اما در نهایت اذعان کردند که عواملشان او را کشته‌اند.

آقای بایدن در حین کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ایالات متحده، قول داد که با عربستان سعودی به عنوان یک “فرهنگ” رفتار کند. زمانی که در کاخ سفید بود، انتشار یک ارزیابی سیا را تایید کرد که به این نتیجه رسید که شاهزاده محمد دستور عملیاتی را که منجر به قتل خاشقجی شد، صادر کرده بود.

حتیج چنگیز، نامزد ترک آقای خاشقجی که از عدم اقدام علیه شاهزاده محمد ناامید شده بودند، و DAWN از او و دستیاران ارشدش در دادگاه فدرال واشنگتن شکایت کردند.

وکلای شاهزاده محمد استدلال کردند که او به عنوان رئیس دولت از آنچه به عنوان “مصونیت حاکمیتی” یاد می شود، برخوردار است. قاضی از دولت ایالات متحده خواست تا پاسخ دهد، که در نامه ای که روز پنجشنبه ارسال شد، پاسخ داد.

دولت موظف به اظهار نظر نبود و می توانست سکوت کند.

در پاسخ به نامه خانم چنگیز در توییتر نوشتجمال امروز دوباره درگذشت.

شاهزاده محمد با شکایت های دیگری در دادگاه های ایالات متحده روبرو شده است. شکایتی که توسط یک مقام اطلاعاتی سابق سعودی که اکنون در تبعید به سر می برد، تنظیم کرده است، ولیعهد را متهم کرده است که یک جوخه ضربتی به کانادا در تلاشی ناموفق برای کشتن او فرستاده است. یک قاضی ماه گذشته آن پرونده را به دلیل مسائل قضایی رد کرد.

در حالی که تهدید قانونی واقعی چنین مواردی نامشخص بود، آنها ممکن است شاهزاده محمد را از سفر به ایالات متحده منصرف کرده باشند. آخرین سفر او به این کشور در مارس 2018 و قبل از قتل خاشقجی بود. پیش از آن، او در دوره اوباما و ترامپ به طور مکرر بازدید می کرد.

انتصاب شاهزاده محمد در سپتامبر به عنوان نخست وزیر، که توسط پدرش پادشاه انجام شد، غیرعادی بود و مستلزم استثنایی از قانون اساسی پادشاهی بود که می گوید پادشاه نخست وزیر است.

مخالفان شاهزاده محمد خاطرنشان کردند که انتصاب او تغییر عملی کمی به همراه داشت، زیرا او پیش از این بر مجموعه های کلیدی پادشاهی از جمله سیاست نفتی، سرمایه گذاری، امنیت داخلی و دفاع نظارت داشت.

اما آنها اشاره کردند که رسماً به عنوان نخست وزیر معرفی می شود، می تواند مسیر روشن تری را برای مصونیت قانونی در خارج از کشور نسبت به موقعیت او به عنوان ولیعهد ارائه دهد.

ویویان نریم ارائه گزارش از دوحه، قطر.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گزارش مورد حمایت سازمان ملل می گوید که دیوار مرجانی بزرگ باید در فهرست میراث جهانی «در خطر» قرار گیرد | دیواره مرجانی بزرگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک ماموریت تحت حمایت سازمان …