“خرابکاری فاحش”: آثاری از مواد منفجره در محل های نشت گاز نورد استریم پیدا شد | سوئد

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقام دادستانی سوئد گفته است که آثاری از مواد منفجره در محل‌های نشت‌های متعدد ماه سپتامبر از خطوط لوله گاز نورد استریم پیدا شده است که تأیید می‌کند که این نقض‌ها نتیجه خرابکاری بوده است.

متس لیونگکویست، دادستانی که تحقیقات را برعهده دارد روز جمعه در بیانیه‌ای گفت: «تحلیلی که اکنون انجام شده است، آثار مواد منفجره را بر روی چندین اشیایی که از صحنه در دریای بالتیک کشف شده نشان می‌دهد».

لیونگ کویست گفت که تحقیقات “بسیار پیچیده و جامع” است و تجزیه و تحلیل به منظور “نتیجه گیری قابل اعتمادتر” و تعیین اینکه آیا مظنونین قابل شناسایی هستند یا خیر ادامه خواهد داشت. او گفت، اما شواهد تاکنون حاکی از “خرابکاری فاحش” است.

مقامات سوئدی و دانمارکی در حال انجام تحقیقات جداگانه در مورد چهار پارگی در خطوط لوله نورد استریم 1 و 2 هستند که گاز بین روسیه و آلمان را از طریق دریای بالتیک در نزدیکی جزیره بورنهولم دانمارک منتقل می کنند.

دو مورد از نشت در منطقه اقتصادی انحصاری دانمارک و دو مورد در سوئد رخ داده است. روزنامه سوئدی اکسپرسن ماه گذشته پس از انتشار تصاویر فیلمبرداری شده توسط یک پهپاد زیر آب گزارش داد که یک بخش 50 متری از نورد استریم 1 مفقود شده است.

زلزله شناسان در هر دو کشور درست قبل از گزارش نشت ها لرزه هایی را در این منطقه ثبت کردند که شباهتی به زلزله های ایجاد شده نداشت و دانمارک گفت که ماه گذشته نشانه های اولیه حاکی از “انفجارهای قدرتمند” بود.

در این تصویر ارائه شده توسط گارد ساحلی سوئد، گازها، از جمله متان، از نشت در نورد استریم 2 در 28 سپتامبر حباب می شوند.
در این تصویر ارائه شده توسط گارد ساحلی سوئد، گازها، از جمله متان، از نشت در نورد استریم 2 در 28 سپتامبر حباب می شوند. عکس: AP

دانشمندان گفتند که گسیختگی های 26 سپتامبر که کارشناسان آن را معادل چند صد کیلوگرم TNT توصیف کرده اند، می تواند یکی از بدترین نشت های گاز طبیعی را در تاریخ ایجاد کند و گازی از جمله متان – بزرگترین عامل گرمایش آب و هوا پس از دی اکسید کربن – را به اقیانوس منتقل کند. سپس به سطح حباب زد.

این خطوط لوله در مرکز تنش های ژئوپلیتیکی پس از قطع روسیه عرضه گاز خود به اروپا قرار گرفتند که ظاهراً در تلافی تحریم های اعمال شده توسط غرب در پی حمله مسکو به اوکراین بود.

لندن ماه گذشته ادعاهای روسیه مبنی بر اینکه نیروی دریایی بریتانیا مسئول این انفجارها بوده را رد کرد و گفت که این ادعاها برای منحرف کردن تمرکز از شکست های نظامی روسیه در اوکراین طراحی شده است. واشنگتن و مسکو هر دو هرگونه دخالت در این موضوع را رد کرده اند.

لیونگ کویست گفت که همکاری بین مقامات سوئدی، دانمارکی و سایر مقامات ملی “به خوبی کار می کند” و هیچ اطلاعات بیشتری ارائه نخواهد شد تا به بازرسان اجازه دهد تا به کار خود “در صلح و آرامش” ادامه دهند.

مقامات آلمانی تحقیقات خود را با همکاری نزدیک با تیم‌های سوئدی و دانمارکی انجام می‌دهند، پس از اینکه پیشنهاد برلین برای انجام تحقیقات مشترک رسمی به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی رد شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ادای احترام به دانشجوی هال که پس از نیش مشکوک عنکبوت جان باخت | بدنە ضد آب شناور

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، به دانش آموز 19 ساله …