جنگ اوکراین: زلنسکی می گوید 10 میلیون برق پس از حملات اخیر روسیه قطع شده است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی ویدئویی عصر پنجشنبه گفت: حدود 10 میلیون نفر در اوکراین در پی حملات اخیر روسیه بدون برق بودند.

در بیانیه ارتش آمده است که در حالی که نیروهای اشغالگر مسکو فعالتر به نظر می‌رسند، موشک‌ها و گلوله‌های روسیه به مواضع اوکراین در چندین منطقه اصابت کرده‌اند و درگیری‌های شدید در دونتسک در شرق رد نشد.

یکی از آژانس‌های سازمان ملل گفت که با آغاز زمستان سرد و طولانی اوکراین، یک بحران انسانی جدی در راه است و میلیون‌ها نفر با «قطع مداوم برق» روبرو هستند. زلنسکی افزود که مقامات در برخی نقاط دستور خاموشی اضطراری اجباری را صادر کردند.

ارتش اوکراین پنجشنبه شب اعلام کرد زیرساخت‌های انرژی اوکراین توسط موشک‌ها و پهپادهای روسیه از پایتخت کیف در شمال تا دنیپرو در مرکز اوکراین و اودسا در جنوب مورد حمله مداوم قرار گرفته است.

نیروهای اوکراینی در 24 ساعت گذشته دو موشک کروز، 5 موشک هوا پرتاب و 5 پهپاد شاهد-136 ساخت ایران را سرنگون کرده اند. گزارش های میدان نبرد تایید نشده است.

در حالی که اولین برف زمستانی در کیف بارید، مقامات گفتند که در تلاش برای بازگرداندن برق به سراسر کشور هستند، پس از آن که روسیه در اوایل این هفته آنچه را که اوکراین شدیدترین بمباران زیرساخت‌های غیرنظامی از زمان آغاز تهاجم گسترده روسیه در فوریه به‌شمار می‌رفت، آغاز کرد.

منطقه دونتسک شدیدترین جنگ را در جنگ نه ماهه روسیه علیه اوکراین تجربه کرده است. نیروهای روسیه با نیروهایی که از شهر خرسون در جنوب که اوکراین هفته گذشته بازپس گرفته شده بود، تقویت شده اند. ارتش اوکراین گفت که نیروهای روسی از جمله، شهرهای باخموت و سولهدار در نزدیکی آن را با توپخانه شلیک کردند.

همچنین آتش روسیه به بالاکلیا در شمال شرقی منطقه خارکف که اوکراین آن را در ماه سپتامبر بازپس گرفت و نیکوپول، شهری در کرانه مقابل مخزن کاخوفکا از نیروگاه اتمی زاپوریژژیا، اصابت کرد.

الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین گفت که هفت نفر در زاپوریژژیا کشته شدند، در حالی که نیروهای اوکراینی حملات روسیه به شهر هولیاپول، در شرق شهر زاپوریژژیا را عقب راندند.

گزارش ها تایید نشده است.

هیئت ناظر هسته ای سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) بار دیگر از روسیه خواست تا به تمام اقدامات در نیروگاه های هسته ای اوکراین پایان دهد و فورا از Zaporizhzhia، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا خارج شود.

در همین حال، توافقی که با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه در ماه ژوئیه با هدف کاهش کمبود جهانی غذا از طریق کمک به اوکراین برای صادرات محصولات کشاورزی خود از بنادر دریای سیاه امضا شد، روز پنجشنبه به مدت چهار ماه تمدید شد، اگرچه روسیه اعلام کرد که خواسته های خود هنوز به طور کامل برآورده نشده است. خطاب.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شلاق محافظه‌کاران پس از پاک شدن از سوء رفتار به کانر برنز بازگردانده شد | محافظه کاران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وزیر سابق، کانر برنز، پس …