شارلیز ترون پس از ادعای ادعای آفریکانس در برابر فراموشی خشم برانگیخت | آفریقای جنوبی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

شارلیز ترون خشم را در زادگاهش آفریقای جنوبی برانگیخته است، پس از این که گفت زبان آفریکانس، زبانی که از تبار مهاجران مستعمره هلندی است، به سمت فراموشی می رود.

این بازیگر 47 ساله برنده اسکار این هفته در یک پادکست آمریکایی با نام Smartless گفت: “حدود 44 نفر هنوز به آن صحبت می کنند … این قطعا یک زبان در حال مرگ است، این زبان خیلی مفید نیست.”

نظرات او باعث شد تا برخی از آفریقای جنوبی در دفاع از زبان آفریکانس که یکی از 11 زبان رسمی آفریقای جنوبی است و معمولاً توسط حدود 12 درصد از جمعیت نزدیک به 60 میلیون نفر استفاده می شود، صحبت کنند.

قوانین تحمیلی آفریکانس در سرکوب شهروندان سیاه پوست در دوران آپارتاید نقش داشت و این زبان امروزه در برخی از بخش های جامعه بحث برانگیز است.

یک قانونگذار از حزب اپوزیسیون چپ رادیکال مبارزان آزادی اقتصادی (EFF) در توییتی از اظهارات ترون حمایت کرد، اما جبهه آزادی پلاس (FF Plus)، یک حزب راستگرای کوچک و عمدتاً سفیدپوست آفریقایی، گفت که او اشتباه کرده است. در این بیانیه آمده است: «او از آنچه در کشور محل تولدش می گذرد به روز نیست.

جواهیر پترسن، بازیگر یک سریال طولانی مدت به زبان آفریقایی در آفریقای جنوبی، به نیوز24 گفت: «نمی‌گویم که زبان در حال مرگ است. من فکر می‌کنم اکنون در یک مکان زیبا در کشور خود هستیم که در آن تنوع زبان آفریقایی و ریشه‌های آفریکانس بسیار مورد توجه است. ریشه های مختلف آفریکانس. تقریباً مثل تولد دوباره آفریکانس است.»

ترون در بنونی، حومه ای در 40 کیلومتری شرق ژوهانسبورگ به دنیا آمد و تقریبا 30 سال پیش به ایالات متحده نقل مکان کرد.

او گفت که تا 19 سالگی انگلیسی صحبت نمی‌کرد، زیرا «هیچ‌کس» در محله عمدتا آفریقایی‌نشین‌اش به آن صحبت نمی‌کرد.

آفریکانس، ترکیبی از هلندی قدیمی که توسط مهاجرانی که در اواسط قرن هفدهم به آفریقای جنوبی وارد شدند، صحبت می‌کردند، برخی از زبان‌های فرانسوی و محلی که خیلی قبل از دوران استعمار صحبت می‌شدند.

تاریخ پیچیده آن در آفریقای جنوبی بحث هایی را برانگیخته است که آیا باید آن را به عنوان یک زبان بومی یا وارداتی در نظر گرفت، اگرچه این زبان سومین زبان پرگفتار این کشور پس از زولو است که توسط حدود 25 درصد از مردم استفاده می شود و زبان خوسا که توسط مردم صحبت می شود. طبق آمار رسمی نزدیک به 15 درصد است.

در سال 2020، دادگاهی تصمیم یکی از بزرگترین دانشگاه های آفریقای جنوبی، دانشگاه آفریقای جنوبی (یونیسا) را مبنی بر لغو کلاس هایی که به زبان آفریکانس تدریس می شد، لغو کرد.

در جریان ناآرامی های گسترده در آفریقای جنوبی در سال 2021، ترون سرزمین مادری خود را توصیف کرد به عنوان “از بسیاری جهات فوق العاده – متنوع، مدبر، مغرور، موفق، و بسیار قوی”.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

والنسیا: پایتخت هوشمند اروپا میزبان کنفرانس Smart Destinations است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، آیا می دانستید که والنیکا پایتخت …