دولت بایدن می گوید محمد بن سلمان باید در پرونده مدنی خاشقجی از مصونیت حاکمیتی برخوردار شود | جمال خاشقجی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت بایدن به دادگاه آمریکایی گفته است که باید به محمد بن سلمان مصونیت حاکمیتی در پرونده مدنی مربوط به قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار جمال خاشقجی اعطا شود و در واقع به آخرین تلاش برای پاسخگویی قانونی ولیعهد سعودی برای قتل ۲۰۱۸ پایان دهد.

در پرونده‌ای که اواخر پنجشنبه شب منتشر شد، دولت بایدن گفت ارتقای اخیر ولیعهد به سمت نخست‌وزیری به این معناست که او “رئیس دولت است و بر این اساس، از شکایت مصون است”.

وزارت دادگستری در پرونده خود اعلام کرد: «دولت ایالات متحده نگرانی شدید خود را در رابطه با قتل هولناک جمال خاشقجی ابراز کرده و این نگرانی‌ها را به صورت علنی و با بالاترین سطوح دولت عربستان مطرح کرده است.» و محدودیت های ویزا مربوط به قتل.

با این حال، دکترین مصونیت رئیس دولت در حقوق بین الملل عرفی به خوبی تثبیت شده است و به طور مداوم در رویه دیرینه قوه مجریه به عنوان یک تصمیم مبتنی بر وضعیت به رسمیت شناخته شده است که منعکس کننده قضاوت در مورد رفتار اساسی مورد بحث در دعوا نیست. آن گفت.

پرونده دولت شامل نامه ضمیمه ای از ریچارد ویسک، مشاور حقوقی موقت وزارت امور خارجه آمریکا بود که به وزارت دادگستری دستور می داد “پیشنهاد مصونیت” را به دادگاه ارائه کند.

کارشناسان حقوقی می گویند موضع دولت ایالات متحده که به دادگاه منطقه ای ایالات متحده ارائه شده است، احتمالاً قاضی جان بیتس را به رد پرونده مدنی علیه شاهزاده محمد و همدستان ادعایی او توسط هتیجه چنگیز، نامزد صریح خاشقجی سوق می دهد.

داون، یک گروه حامی دموکراسی که توسط ستون نویس مقتول واشنگتن پست تأسیس شد، یکی از شاکیان این پرونده بود که مدعی شد شاهزاده محمد و سایر مقامات سعودی هنگام ربودن عوامل سعودی در یک “توطئه و با برنامه ریزی” عمل کردند. خاشقجی را در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018 بسته، مواد مخدر، شکنجه و کشتند.

شاهزاده محمد دست داشتن شخصی در قتل خاشقجی را رد کرده است.

در ماه ژوئن، قاضی بیتس از دولت بایدن دعوت کرد تا در مورد اینکه آیا معتقد است شاهزاده محمد باید مصونیت حاکمیتی در این مورد اعطا شود یا خیر، بررسی کند و موافقت کرد که قبل از درخواست از دولت ایالات متحده برای ارائه نظرات خود در مورد این موضوع تا 17 نوامبر، دو بار تمدید کند.

یک ناظر حقوقی نزدیک به این موضوع گفت: همیشه درک شده است که، حتی اگر دولت ایالات متحده طرف دعوی مدنی نیست، نظرات آن مخالف خواهد بود و قاضی این موضوع به احتمال زیاد به پرونده یا ادامه خواهد داد. بسته به موضع دولت آمریکا آن را رد کنید.

تصمیم دولت بایدن – که در واقع آخرین امید چنگیز برای عدالت را خاموش می کند – احتمالاً با انتقاد شدید قانونگذاران دموکرات در کنگره آمریکا مواجه خواهد شد که دولت را تحت فشار قرار داده اند تا موضع سخت تری علیه شریک خاورمیانه ای خود اتخاذ کند. یک وکیل نزدیک به این موضوع گفت که این تصمیم “فاجعه بار برای پاسخگویی، برای حقوق بشر و مصونیت از مجازات” بود.

این تصمیم حقوقی همچنین روشن می‌کند که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به طور کامل از وعده انتخاباتی خود مبنی بر پاسخگویی شاهزاده محمد برای قتل خاشقجی صرف نظر کرده است.

این سوال در مورد اظهارات علنی بایدن در ماه گذشته ایجاد می کند که در آن او گفت که عربستان سعودی برای رهبری تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت با “پیامدهایی” روبرو خواهد شد، اقدامی که از سوی دولت آمریکا به عنوان جانبداری از روسیه بر سر منافع متحدان آمریکایی تلقی می شود. .

افراد آشنا به این موضوع گفتند که این تصمیم پس از یک “مناظره بزرگ” در سطوح بالای کاخ سفید گرفته شد، و برخی از مقامات ارشد آمریکایی استدلال کردند که دفاع از ادعای دولت بایدن مبنی بر اینکه حقوق بشر در کانون توجه قرار دارد دشوار است. سیاست خارجی این کشور در حالی که به طور همزمان به “ام بی اس”، همانطور که ولیعهد شناخته می شود، اجازه می دهد تا مسئولیت نقش ادعایی خود در قتل را کنار بگذارد.

وکلای چنگیز استدلال کرده اند که او برای کمک به دادگاه های ایالات متحده مراجعه کرده است، زیرا هیچ انجمن دیگری – از جمله کشور ترکیه – دارای قوه قضائیه مستقل کافی برای رسیدگی عادلانه به شکایت او نبود.

از ژوئن مشخص بود که آینده این پرونده به این سوال بستگی دارد که آیا از نظر دولت ایالات متحده، شاهزاده محمد – که به طور گسترده به عنوان حاکم واقعی عربستان شناخته می شود – مانند یک رئیس جمهور یا پادشاه، یک حاکمیت محسوب می شود، زیرا در اکثر موارد مواردی که حاکمیت ها از شکایت های ایالات متحده مصون هستند.

زمانی که بایدن برای اولین بار وارد کاخ سفید شد، از تعامل مستقیم با شاهزاده محمد خودداری کرد. دبیر مطبوعاتی او در آن زمان بارها استدلال می کرد که شاهزاده – اگرچه به عنوان رهبر واقعی عربستان شناخته می شود – همتای بایدن نیست.

در همان زمان، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا گزارشی غیرمحرمانه منتشر کردند که در آن گفته شد شاهزاده محمد احتمالاً دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است. مواضع رئیس جمهور در تابستان گذشته، زمانی که وی از جده بازدید کرد و با ولیعهد دیدار کرد، تغییر کرد و وارث تاج و تخت را به شدت متحول کرد.

این سوال در مورد اینکه آیا شاهزاده واقعا یک حاکم بود در سپتامبر پیچیده تر شد، زمانی که ملک سلمان اعلام کرد که شاهزاده محمد به سمت نخست وزیری ارتقا خواهد یافت. این تصمیم که تنها چند روز قبل از اینکه دولت آمریکا در مورد پرونده چنگیز بررسی کند علنی شد، توسط مدافعان حقوق بشر به عنوان یک ترفند برای اجتناب از پاسخگویی در قتل خاشقجی تلقی شد.

اگر به پرونده مدنی اجازه داده شود – که بعید است – به چنگیز و دان اجازه می دهد تا به دنبال خلع ید از ولیعهد باشند. اگر شاهزاده محمد پرونده را ببازد، می تواند مسئول خسارت باشد.

این بدان معناست که هر زمان که او به ایالات متحده بیاید – اگر گناهکار شناخته شود – آنها می توانند اخطار داده و جریمه کنند. بروس ریدل، تحلیلگر سابق سیا و همکار بروکینگز، گفت: این تحقیرآمیز است و عملاً به این معنی است که او نمی تواند دوباره به ایالات متحده سفر کند.

بعید است که اکنون هیچ یک از اینها بگذرد.

ریدل گفت: «تحریم اکنون فراتر از قانون است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …