شان تورنل پس از دو سال در زندان میانمار به همسرش در استرالیا پیوست | اخبار استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پروفسور شان ترنل، اقتصاددان استرالیایی، پس از گذراندن 650 روز در زندان میانمار که متهم به نقض اسرار دولتی است، در حین خروج از کشور توسط یک مقام دولتی نظامی از او پرسید: “آیا اکنون از میانمار متنفری؟”

ترنل پاسخ داد: من هرگز از میانمار متنفرم. من مردم میانمار را دوست دارم و همیشه همینطور است.

ترنل، مشاور اقتصادی رهبر منتخب دموکراتیک میانمار، آنگ سان سوچی که در یک کودتا در فوریه 2021 برکنار شد، اکنون به استرالیا بازگشته است.

ترنل یکی از نزدیک به 6000 زندانی سیاسی بود که توسط حکومت نظامی به عنوان بخشی از عفو عمومی به مناسبت روز ملی میانمار آزاد شد.

همسر تورنل، دکتر ها وو، در یک پست فیس بوک، داستان عشق بی وقفه ترنل به میانمار را – که او بیشتر زندگی حرفه ای خود را برای کمک به مدرن سازی آن وقف کرده است – به میانمار بازگو کرد.

تورنل پس از اخراج از میانمار به بانکوک، یک شبه به استرالیا پرواز کرد و صبح جمعه در ملبورن فرود آمد تا به همسر و خانواده‌اش بپیوندد.

وو گفت که در آزادی ناگهانی شوهرش “بر روی ماه” بود.

او گفت: «از این خبر که شوهر محبوبم، شان، به خانه می آید، غرق در شادی هستم. پس از تقریبا 22 ماه فاصله، اولویت ما در حال حاضر این است که زمانی را با هم به عنوان یک خانواده بگذرانیم.

نخست وزیر استرالیا، آنتونی آلبانیز، تلفنی با ترنل صحبت کرد و گفت که این مرد 58 ساله از روحیه فوق العاده خوبی برخوردار است.

او مردی قابل توجه است و همینطور بود [in Myanmar] آلبانیز از بانکوک جایی که در اجلاس اپک شرکت می کند، گفت: کار خود را به عنوان مشاور سیاست اقتصادی انجام می دهد – نه بیشتر، نه کمتر.

ترنل به آلبانی گفت که سفارت استرالیا در میانمار مرتباً غذا را به زندان Insein می‌فرستد، جایی که او در کیف‌هایی حبس شده بود که نشان استرالیا در آن نقش بسته بود.

او گفت که معمولاً غذایش را در یک سطل سرو می‌کنند، اما او این غذا را می‌گیرد و… او کیسه‌های حمل و نقل را در جایی که میله‌های سلولی که در آن نگهداری می‌شد، می‌گذارد تا هم خودش و هم نگهبان‌ها ببینند. آلبانیز گفت: کسانی که او را بازداشت می کردند می توانستند نشان استرالیا را ببینند تا او بتواند این خوش بینی را حفظ کند.

«البته تاج استرالیایی با کانگورو و امو که به عقب برنمی‌گردند.»

ترنل، که در رای دهندگان آلبانیز سیدنی در گریندلر زندگی می کند، شوخی کرد و حتی به خاطر شرکت نکردن در انتخابات عذرخواهی کرد. نخست وزیر گفت: “من به او اطمینان دادم که جریمه نمی شود و این قابل درک است.”

ترنل، اقتصاددان در دانشگاه مک کواری سیدنی، به عنوان مشاور اقتصادی دولت منتخب دموکراتیک میانمار خدمت کرده بود. او اولین بار در 6 فوریه سال گذشته کمتر از یک هفته پس از کودتای نظامی بازداشت شد.

ترنل بعداً به نقض قانون اسرار رسمی میانمار متهم شد. او این اتهام را رد کرد و گفت که این اسناد محرمانه نیست بلکه توصیه های اقتصادی است که او به دولت ارائه کرده است. او اعتراف به بی گناهی کرد اما در یک محاکمه غیرعلنی مجرم شناخته شد و در سپتامبر به سه سال زندان محکوم شد.

دیگر زندانیان سیاسی خارجی که روز پنجشنبه آزاد شدند شامل ویکی بومن سفیر سابق بریتانیا در میانمار و همسرش هتین لین، فیلمساز ژاپنی تورو کوبوتا و گیاه شناس آمریکایی کیاو هتای او بود.

الین پیرسون، مدیر آسیایی دیده بان حقوق بشر، گفت که خبر عفو این زندانیان تسکین بی‌شماری برای خانواده‌های آنها بود، اما همچنین یادآور این بود که هزاران شهروند میانماری دیگر در شرایط وحشتناکی بدون حمایت قوی بین‌المللی در بازداشت به سر می‌برند.

پیرسون گفت: «شان ترنل، ویکی بومن، هتین لین، تورو کوبوتا و کیاو هتای او هرگز نباید یک ثانیه را در زندان سپری می کردند.

دستگیری آنها بخشی از دستگیری های فراگیر و خودسرانه توسط حکومت نظامی بود که هرگونه انتقاد یا مخالفتی را از بین برده است. استرالیا، آمریکا، ایالات متحده و سایر دولت‌ها باید از ارتش میانمار بخواهند که همه زندانیان سیاسی را از زمان کودتا آزاد کند.

تیم اوکانر، مدیر عفو بین‌الملل استرالیا، گفت که ترنل هرگز نباید دستگیر می‌شد و از محاکمه عادلانه محروم شد.

او گفت: «عفو بین‌الملل همچنان خواستار آزادی همه کسانی است که به دلیل استفاده مسالمت‌آمیز از حقوق بشر خود بازداشت شده‌اند.

اوکانر گفت که میانمار سابقه آزادی زندانیان در زمان‌های مناسب سیاسی را داشته است، اما این عفو ​​- در بحبوحه نشست آپک – نباید جنایات حکومت نظامی پس از کودتای غیرقانونی را بپوشاند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

کارشناس دولتی آب و هوا می گوید: طرح معدن زغال سنگ کامبریا “گامی به عقب” است | زغال سنگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، قهرمان آب و هوای دولت …