مدیر اف‌بی‌آی از گزارش‌های مربوط به ایستگاه‌های پلیس مخفی چین در آمریکا بسیار نگران است | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی، گفت که ایالات متحده عمیقاً نگران است که دولت چین «ایستگاه‌های پلیس» غیرمجاز را در شهرهای ایالات متحده ایجاد کند تا احتمالاً عملیات نفوذ را دنبال کند.

من بسیار نگران این هستم. ما از وجود این ایستگاه‌ها آگاه هستیم.

اما برای من، این ظالمانه است که فکر کنم پلیس چین تلاش می کند تا بدون هماهنگی مناسب، مغازه ای را در نیویورک راه اندازی کند. نقض حاکمیت و دور زدن فرآیندهای استاندارد همکاری قضایی و اجرای قانون است.»

وی، سناتور جمهوری خواه ریک اسکات از وی پرسید که آیا چنین ایستگاه هایی قوانین ایالات متحده را نقض می کنند یا خیر، گفت که FBI “به دنبال پارامترهای قانونی است”.

Safeguard Defenders، یک سازمان حقوق بشر مستقر در اروپا، گزارشی را در ماه سپتامبر منتشر کرد که نشان می داد ده ها “ایستگاه خدمات” پلیس چین در شهرهای بزرگ سراسر جهان از جمله نیویورک وجود دارد.

در این گزارش آمده است که این ایستگاه ها گسترش تلاش های پکن برای تحت فشار قرار دادن برخی از اتباع چینی یا بستگان آنها در خارج از کشور برای بازگشت به چین برای مواجهه با اتهامات جنایی است. همچنین آنها را به فعالیت های دپارتمان کاری جبهه متحد چین، یک نهاد حزب کمونیست که مسئول گسترش نفوذ و تبلیغات خود در خارج از کشور است، مرتبط می کند.

جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا، از جمله گرگ مورفی و مایک والتز، در ماه اکتبر نامه‌هایی به وزارت دادگستری ارسال کردند و از آنها پرسیدند که آیا دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور جو بایدن در حال تحقیق درباره چنین ایستگاه‌هایی است و استدلال می‌کرد که می‌توان از آنها برای ارعاب ساکنان چینی الاصل آمریکا استفاده کرد.

سفارت چین در واشنگتن بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

در اوایل ماه جاری، وزارت خارجه چین پس از تحقیقات مقامات هلندی وجود چنین ایستگاه هایی در هلند را تکذیب کرد. چین گفت که دفاتری برای کمک به شهروندان چینی برای تمدید اسناد هستند.

رای گفت که ایالات متحده چندین کیفرخواست صادر کرده است که شامل آزار و اذیت، تعقیب، نظارت و باج خواهی دولت چین از افرادی است که در ایالات متحده با شی جین پینگ، رهبر چین مخالف بودند.

او گفت: “این یک مشکل واقعی و چیزی است که ما با شرکای خارجی خود نیز در مورد آن صحبت می کنیم، زیرا ما تنها کشوری نیستیم که در آن چنین اتفاقی افتاده است.”

ایالات متحده در ماه اکتبر علیه هفت شهروند چینی متهم به اجرای کمپین نظارتی و آزار و اذیت علیه یک ساکن ایالات متحده و خانواده اش در تلاش دولت چین برای بازگرداندن یکی از آنها به چین، اتهامات جنایی را فاش کرد.

این آخرین مورد از سوی وزارت دادگستری بود که تلاش چین برای ردیابی افرادی در خارج از کشور را هدف قرار داد که پکن آنها را مظنونان جنایتکار، معروف به “عملیات شکار روباه” می خواند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شبکه ملی طرح های شروع طرح زمستانی اضطراری را لغو کرد | صنعت انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، اپراتور شبکه برق بریتانیا برنامه‌های …