آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سومین قطعنامه را علیه اقدامات روسیه در تاسیسات هسته‌ای اوکراین تصویب کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دیپلمات‌ها در جلسه رای‌گیری پشت درهای بسته گفتند، ناظر هسته‌ای سازمان ملل روز پنجشنبه از روسیه خواست به تمام اقدامات در تاسیسات هسته‌ای اوکراین پایان دهد.

این سومین بار است که شورای حکام 35 کشوری آژانس بین المللی اتمی و انرژی (IAEA) قطعنامه ای از این دست را تصویب می کند.

به گزارش رویترز، در متن ارسال شده توسط کانادا و فنلاند آمده است که این ناظر از روسیه خواسته است فوراً از نیروگاه اتمی Zaporizhzhia در جنوب اوکراین خارج شود.

در متن قطعنامه آمده است: «(هیئت مدیره) نگرانی شدید خود را از اینکه فدراسیون روسیه به درخواست‌های هیئت برای توقف فوری همه اقدامات علیه و در تأسیسات هسته‌ای در اوکراین اعتنا نکرده است، ابراز می‌کند و از فدراسیون روسیه می‌خواهد که فوراً این کار را انجام دهد.

به گفته دیپلمات ها، روسیه و چین به این قطعنامه رای منفی دادند و کنیا، نامیبیا، هند، پاکستان، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی و ویتنام رای ممتنع دادند.

کارکنان اوکراینی به بهره برداری از زاپوریژژیا، بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا، در شرایطی ادامه می دهند که به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایمنی نیروگاه را به خطر می اندازد.

هم مسکو و هم کیف یکدیگر را به خاطر گلوله بارانی که به ساختمان‌های زاپوریژژیا آسیب رسانده و خطوط برق ضروری برای خنک کردن سوخت راکتور و جلوگیری از ذوب هسته‌ای را قطع کرده است، سرزنش می‌کنند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار ایجاد منطقه حفاظتی در اطراف این نیروگاه برای پایان دادن به گلوله باران و کاهش خطر یک حادثه فاجعه‌بار هسته‌ای شده است. در این قطعنامه آمده است که هیئت مدیره تلاش های گروسی را تایید می کند.

در متن این قطعنامه آمده است: «(هیئت مدیره) نگرانی شدید خود را از فشار غیرقابل قبول و بازداشت پرسنل عملیاتی اوکراینی در نیروگاه اتمی زاپوریژژیا و اختلال مکرر در تامین برق خارجی به دنبال گلوله باران در منطقه اطراف ابراز می‌کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“به هیچ وجه قمار ممنوع”: ساوتگیت اصرار دارد که آمادگی کین را در برابر ایالات متحده به خطر نمی اندازد | انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، گرت ساوتگیت اعتراف کرده است که …