قطر با درخواست های مجدد برای پرداخت غرامت به کارگران مهاجر به دلیل مرگ های تحقیق نشده مواجه است | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

قطر با درخواست‌های مجدد کارگران مهاجر، خانواده‌های آنها و گروه‌های حقوق بشری برای جبران نقض حقوق بشر از جمله سرقت دستمزد، جراحات و مرگ‌های تحقیق نشده، چند روز قبل از شروع جام جهانی مواجه است.

در حالی که هواداران و فوتبالیست ها برای برگزاری این مسابقات یک ماهه به کشور خلیج فارس می آیند، کارگران و خانواده هایشان که 12 سال است زنگ خطر را در شرایط استثماری که در ساخت زیرساخت های مسابقات تحمل کرده اند به صدا درآورده اند، به دنبال مبلغی معادل 440 میلیون دلار هستند. 372 میلیون پوند) جایزه جام جهانی برای یک برنامه اصلاحی.

وزیر کار قطر، علی بن سمیخ المری، قبلاً چنین پیشنهادهایی را رد کرده بود و به خبرگزاری فرانسه گفته بود که “هیچ معیاری برای ایجاد این صندوق ها وجود ندارد”.

هزاران کارگر از نپال، هند، بنگلادش، سریلانکا و جاهای دیگر از زمان اعطای جام جهانی 10 سال پیش، در مواجهه با دمای سوزان و فقدان شرایط برای حمایت از کار، در کشور میزبان جان باختند.

در حالی که به گفته قطری ها و جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، تعداد رسمی مرگ و میر ناشی از کار در طول آماده سازی پروژه 220 میلیارد دلاری سه نفر است، تعداد دقیق کارگران مهاجری که در نتیجه سهل انگاری جان خود را از دست داده اند، ناشناخته است.

روتنا بیگم، محقق ارشد گفت: «بسیاری از کارگران مهاجر، خانواده‌ها و جوامع آنها نمی‌توانند به طور کامل آنچه را که ساخته‌اند جشن بگیرند، و از فیفا و قطر می‌خواهند که سوء استفاده از کارگران را که خانواده‌ها و جوامع را در تنگنا قرار داده و با مشکلاتی روبه‌رو شده است، جبران کنند.» در حقوق زنان و مهاجران در دیده بان حقوق بشر.

هزینه انسانی ناگوار این مسابقات برای کارگرانی مانند رام پوکار ساهانی که در سال 2017 به همراه پدرش گانگا ساهانی نپال را به مقصد قطر ترک کرد تا برای بازپرداخت بدهی های خانواده به دست بیاورد، شدید است.

در ماه مه، رام، که برای ازدواج به خانه بازگشته بود، از قطر تماس گرفت و گفت که پدرش که گفته می‌شود سالم بوده، در حین کار فوت کرده است.

رام صحبت هایی با پدرش را به یاد آورد که در آن او از کار خود شکایت می کرد و گفت که شغل رام، جایی که او توانست به تهویه مطبوع فرار کند و زمانی برای استراحت داشت، بهتر بود.

وقتی جسد گانگا همراه با حقوق و پاداش 9000 ریال قطری به نپال بازگردانده شد، هیچ اقدام یا غرامت دیگری از سوی شرکت صورت نگرفت. او گفت که مرگ پدرش به دلایل طبیعی نسبت داده شده است.

رام روز پنجشنبه از طریق یک مترجم گفت: “آنها این را به یک رویداد بزرگ تبدیل می کنند، اما من پدرم را از دست دادم.”

او گفت: «الان بدهی وجود ندارد، اما جان پدرم طول کشید تا آن بدهی را پس بدهد. او افزود که در حالی که خانواده پول بیمه و حمایت از دولت نپال دریافت می کردند، کافی نبود.

بر اساس گزارش سال 2021 عفو بین‌الملل که می‌گوید بیشتر مرگ‌های کارگران مهاجر در قطر به «علل طبیعی» یا نارسایی قلبی یا تنفسی نسبت داده می‌شود، مرگ گانگا یکی از بسیاری از کارگران مهاجر در دهه گذشته است که قطر در بررسی آن کوتاهی کرده است.

در ماه مه، دیده بان حقوق بشر و سایر سازمان های غیردولتی نامه سرگشاده مشترکی به رئیس فیفا نوشتند و از نهاد ورزشی و مقامات قطری خواستند تا تخلفات کاری گذشته را جبران کنند و به کارگران و خانواده هایشان غرامت مالی بپردازند.

در اوایل این ماه، 10 کشور فوتبال اروپا از فیفا خواستند که یک مرکز دائمی حقوق کارگران در قطر و یک صندوق غرامت برای کارگران مهاجر و خانواده‌هایشان تحویل دهد. روز یکشنبه، اگنس کالامار، دبیر کل عفو بین‌الملل، درخواستی فوری برای دریافت غرامت برای کمک به خانواده‌ها در بازسازی زندگی خود کرد.

برای فرونشاندن انتقادات فزاینده، اصلاحات کار گسترده در سال 2019 ارائه شد که شامل پایان دادن به کفالا، سیستمی که تغییر شغل یا ترک کشور را بدون اجازه کارفرما برای کارگران مهاجر غیرقانونی کرد. اصلاحات دیگر شامل اولین حداقل دستمزد کارگران مهاجر در منطقه و مجازات های سخت تر برای شرکت هایی بود که از قوانین جدید پیروی نمی کردند.

رام از این مسابقات که سه روز دیگر آغاز می شود، گفت: “این به خاطر خون و عرق ماست.” به ما نگاه کنید، شرایط ما را ببینید، زیرا افراد زیادی هستند که سهم بزرگی داشته‌اند، حتی جان خود را از دست داده‌اند تا جام جهانی قطر ممکن شود.»

کمیته عالی قطر 2022 برای اظهار نظر تماس گرفته شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گزارش مورد حمایت سازمان ملل می گوید که دیوار مرجانی بزرگ باید در فهرست میراث جهانی «در خطر» قرار گیرد | دیواره مرجانی بزرگ

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، یک ماموریت تحت حمایت سازمان …