زندگی پس از مرگ غافلگیر کننده بمب های اتمی ناخواسته

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وقتی بمب های اتمی قدیمی بازنشسته می شوند چه اتفاقی می افتد؟ ماه گذشته، دولت بایدن قصد خود را برای خروج قوی ترین سلاح این کشور از زرادخانه هسته ای آمریکا اعلام کرد.

این بمب B83 نام دارد. این یک بمب هیدروژنی است که در سال 1983 – زمانی که رئیس جمهور ریگان روسیه را به عنوان “امپراتوری شیطانی” محکوم می کرد، به نمایش درآمد. دولت 660 سلاح مرگبار ساخت که قرار بود توسط بمب افکن های سریع تحویل داده شود. B83 12 فوت طول داشت، باله داشت و قدرت انفجاری تقریباً 80 برابر بیشتر از بمب هیروشیما داشت. وظيفه آن از بين بردن سايت هاي نظامي سخت و سنگرهاي فرماندهي از جمله مسكو بود.

حالا برای B83 چی؟ اینکه چه تعداد هنوز وجود دارد یک راز فدرال است، اما نه سرنوشت احتمالی سلاح، که ممکن است هر کسی را که فرض می‌کند خلاص شدن از سلاح هسته‌ای به معنای محو شدن آن از روی زمین است، شگفت‌زده کند.

به طور معمول، سلاح های هسته ای بازنشسته از زرادخانه ایالات متحده، ذوب، پودر، خرد، دفن و یا از بین نمی روند. در عوض، آنها به سختی از هم جدا می شوند و قطعات آنها، از جمله هسته های پلوتونیوم مرگبارشان، در هزارتوی پناهگاه ها و انبارها در سراسر ایالات متحده نگهداری می شوند. هر تأسیسات انفرادی در این مجموعه عظیم می تواند به عنوان نوعی ابرفروشگاه قطعات مستعمل عمل کند که از آن سلاح های جدید می توانند – و می توانند – ظاهر شوند.

هانس ام. کریستنسن، مدیر پروژه اطلاعات هسته ای در فدراسیون دانشمندان آمریکایی، یک گروه تحقیقاتی خصوصی در واشنگتن، گفت: “این مانند یک راه امن غول پیکر است.” “شما با یک بارکد وارد می شوید و آنچه را که نیاز دارید دریافت می کنید.”

یکی از سلاح‌هایی که برنامه‌ریزان هسته‌ای می‌خواهند از قطعات و طرح‌های بازیافتی بسازند، W93 است که به عنوان اولین کلاهک جدید برای زرادخانه هسته‌ای کشور از زمان جنگ سرد نام‌گذاری شده است. دولت بایدن تولد این سلاح را در ماه مارس اعلام کرد و هزینه آن را تا 15.5 میلیارد دلار تخمین زد. کلاهک تمام شده بر روی موشک های زیردریایی قرار خواهد گرفت که از سال 2034 یا حوالی آن شروع می شود. علیرغم توصیف آن به عنوان جدید، برنامه رسمی دولت بیان می کند که این سلاح “بر اجزای هسته ای آزمایش شده قبلی لنگر می اندازد” نه قطعات انفجاری جدید.

آقای کریستنسن گفت: «عجیب است که چگونه این چیزها دور می افتند. “این یک مول ضربت هسته ای است. یکی را می‌زنی پایین و دیگری بالا می‌آید.»

بازیافت هیچ ارتباط مستقیمی با اندازه کلی زرادخانه هسته ای کشور ندارد، زیرا قطعات منفجره استفاده مجدد اغلب برای ساخت سلاح های جایگزین استفاده می شود، نه سلاح های جدید. این مورد در مورد W93 ها صدق می کند که قرار است جایگزین یا مکمل کلاهک های قدیمی زیردریایی شوند.

با این حال، چنین بازیافتی طرفداران کنترل بیشتر تسلیحات را به شدت احساس می کند. آنها مدت‌ها استدلال می‌کردند که کشورهای دیگر ذخیره‌سازی قطعات تسلیحات انفجاری را نشانه‌ای از این می‌دانند که ایالات متحده خواهان گزینه‌ای برای ساخت انبوه کلاهک‌های جدید است. آنها می افزایند که این تصور می تواند به مسابقات تسلیحاتی جدید و تکثیر هسته ای دامن بزند.

فرانک ان. فون هیپل، فیزیکدان هسته ای که به کاخ سفید کلینتون مشاوره می داد و اکنون در دانشگاه پرینستون تدریس می کند، گفت: «خلاص شدن از شر آنها کار خوبی خواهد بود. این نشان می دهد که ما هیچ انتظاری برای بازسازی زرادخانه خود نداریم.

اما شاهین‌ها قطعات ذخیره‌شده را برای محافظت از شرط‌های هسته‌ای حیاتی می‌دانند. اخیراً، آنها از زرادخانه هسته ای رو به رشد چین به عنوان یک تهدید در حال توسعه یاد می کنند که ممکن است به تسلیح مجدد اتمی نیاز داشته باشد.

فرانکلین سی. میلر، کارشناس هسته ای که سه دهه قبل از ترک خدمت دولتی در سال 2005 در پست های فدرال بود، گفت: «حفظ این قطعات مهم است. به قطعات قدیمی تکیه کنید.» وی افزود که دیگر قدرت های هسته ای می توانند و می توانند قطعات اتمی جدید بسازند.

فراتر از بحث سلاح، منتقدان بازیافت اتمی هشدار می دهند که مجتمع ذخیره سازی هسته ای فاجعه ای است که در انتظار وقوع است. این کشور دارای سابقه طولانی حوادث، نقص ایمنی و نقص های امنیتی است که می تواند به یک فاجعه هسته ای منجر شود.

رابرت آلوارز، کارشناس هسته ای که از سال 1993 تا 1999 در دوران دولت کلینتون مشاور سیاسی وزارت انرژی بود، که زیرساخت های اتمی کشور را اداره می کرد، گفت: «این خطرناک است. و این خطرناک تر می شود، زیرا مقادیر موجود در انبار افزایش یافته است.

آقای آلوارز و دیگران می گویند که هسته های پلوتونیوم بمب های هیدروژنی بازنشسته نگران کننده هستند. تقریباً به اندازه یک گریپ فروت، این هسته ها معمولاً به عنوان چاله شناخته می شوند. ایالات متحده اکنون حداقل 20000 گودال در انبار دارد. آنها در یک کارخانه گسترده در پنهندل تگزاس به نام پانتکس نگهداری می شوند. پلوتونیوم در مقادیر ناچیز برای انسان کشنده است و این امر نگهداری آن را بسیار پیچیده می کند.

در صورت بازیافت، گودال‌های بمب‌های B83 وارد پناهگاه‌های پلوتونیومی در Pantex می‌شوند که در حال حاضر بیش از حد شلوغ و دارای مالیات هستند. آقای آلوارز گفت که باران های سیل آسا در سال های 2010 و 2017 باعث آبگرفتگی یک منطقه بزرگ ذخیره پلوتونیوم در سایت پانتکس شد. او افزود که تعمیرات صدها میلیون دلار هزینه دارد.

دولت‌های کلینتون، بوش و اوباما همگی برنامه‌هایی را برای خلاصی از ذخایر اضافی پلوتونیوم که پس از جنگ سرد به دلیل جداسازی تسلیحات به سرعت رشد کرد، با هزینه‌های میلیارد دلاری طراحی کردند. اما هیچ استراتژی تاکنون موفق نشده است.

اگر جمهوری خواهان در کاپیتول هیل راه خود را داشته باشند، ممکن است طرح بازیافت قطعات B83 بی نتیجه باشد. در اوایل سال جاری، آنها از طرح نوظهور دولت بایدن برای بازنشستگی بمب قدرتمند انتقاد کردند که به گفته آنها برای هدف قرار دادن اهداف سخت و عمیق لازم است.

اما آقای کریستنسن از فدراسیون علمی گفت که بعید است جمهوری خواهان حتی پس از بازپس گیری مجلس نمایندگان در نجات B83 موفق شوند، که به آنها قدرت جدیدی در تعیین بودجه و اولویت های نظامی می دهد. او گفت که این سلاح، چهار دهه پس از ورود به زرادخانه ایالات متحده، به احتمال زیاد زندگی پس از مرگ خود را در پیچ و خم ذخیره سازی آغاز می کند.

او درباره تلاش‌های جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از خروج B83 گفت: «آنها سعی کرده‌اند آن را در گلوی دولت فرو ببرند، اما ارتش هیچ نیازی به آن ابراز نکرده است». فکر می کنم احتمالا بازنشسته خواهد شد. فکر می کنم این یکی مرده است.»

پنتاگون از این سلاح قدیمی حمایت عمومی نکرده است. مقامات می گویند که تعمیرات اساسی به منظور افزایش عمر این سلاح پرهزینه خواهد بود و در هر صورت بمب افکن ها را در معرض خطر قرار می دهد زیرا آنها باید بسیار نزدیک به اهداف پرواز کنند.

اسلحه های جدیدتر از هدایت ماهواره ای استفاده می کنند، بنابراین بمب افکن ها می توانند سلاح های خود را از دور رها کنند. به عنوان مثال، B61 مدل 12 دارای مغز کامپیوتری و چهار باله قابل مانور است که به آن اجازه می دهد تا اهداف عمیقاً مدفون شده را صفر کند. قرار است در اواخر سال جاری در اروپا مستقر شود، جایگزینی برای B83 است. و بله، قطعات انفجاری آن از سطل بازیافت اتمی می آید.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جنگ اوکراین: اروپا باید در زمستان امسال صد هزار پناهنده اوکراینی را آماده کند.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، رئیس شورای پناهندگان نروژ (NRC) در …