چگونه حملات روسیه به اوکراین بحران انرژی مولداوی را تشدید می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

خاموشی های گسترده به طور موقت چندین شهر را در سراسر مولداوی تحت تاثیر قرار داده است – که نشان دهنده تأثیر جنگ روسیه در اوکراین بر کشورهای همسایه است.

این قطعی ها زمانی رخ داد که ارتش روسیه زیرساخت های اوکراین را مورد حمله قرار داد. مولداوی با اوکراین هم مرز است و فقیرترین کشور اروپاست.

سیستم‌های انرژی دوران شوروی این کشور همچنان با اوکراین در ارتباط هستند، به همین دلیل است که رگبار موشکی روسیه باعث خاموش شدن خودکار یک خط تامین و خاموش شدن موقت چراغ‌ها شد.

میهای تیرسو، مدیر مؤسسه انرژی در دانشگاه فنی در کیشینو، گفت: «جریان های انرژی تا حدی از اوکراین به مولداوی و برعکس می رود.

هنگامی که جریان در یک بخش ناپدید می شود، شروع به بارگذاری بیش از حد سایر خطوط برق می کند. بنابراین سیستم قادر است بدون وقفه کار کند. اما زمانی که قطع های گسترده در چندین ایستگاه رخ می دهد، سیستم از خط خارج می شود زیرا نامتعادل می شود و سیستم های حفاظتی وارد عمل شوید” او گفت.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پس از اعلام کاهش عرضه گاز طبیعی خود به کیشینوف، متهم به استفاده از انرژی علیه دولت مولداوی طرفدار اتحادیه اروپا شد.

مایا ساندو، رئیس‌جمهور غرب مولداوی، گفت که تصمیم روسیه برای قطع گاز کشورش به منزله «باج‌خواهی سیاسی» و تلاشی برای «سوء استفاده بدبینانه از سختی‌های مردم» و دور کردن این کشور از مسیر خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا است.

مولداوی در ماه ژوئن و همزمان با اوکراین نامزد عضویت اتحادیه اروپا شد.

در پاسخ، کیشینو به رومانی روی آورده است که اکنون حدود 90 درصد برق خود را تامین می کند.

اما مولداوی ها هنوز هم بحران انرژی را احساس می کنند.

ما فقط در طول شب گرمایش را روشن می کنیم، چراغ ها را خاموش می کنیم. هر چه بیشتر این کار را انجام دهیم، برای مصرف انرژی و برای جیبمان بهتر است.»

اتحادیه اروپا 250 میلیون یورو برای کمک به جمهوری شوروی سابق برای مقابله با بحران انرژی متعهد شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ترس برای تمام نیروگاه های هسته ای اوکراین پس از تعطیلی اضطراری | اوکراین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، در پی تعطیلی اضطراری بی …