به گفته سرپرست، مسدود کردن تصاحب شرکت چیپ‌های بریتانیا از سوی چین، خبر بدی برای ولز است بخش فناوری

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رئیس بریتانیایی یک شرکت نیمه هادی متعلق به چین گفت که تصمیم برای بازگرداندن تصاحب بزرگترین کارخانه تولید تراشه بریتانیا “خبر بد” برای کارگران است و متعهد شد که هر کاری که لازم باشد برای مبارزه با این نظم انجام دهد.

دپارتمان بازرگانی اواخر چهارشنبه شب به Nexperia دستور داد تا 86 درصد از سهام خود را در این شرکت بفروشد که قبلاً با نام Newport Wafer Fab شناخته می شد و نیمه هادی ها را در جنوب ولز تولید می کرد. این فرمان که به نگرانی‌های امنیت ملی اشاره می‌کند، تصاحب ۶۳ میلیون پوندی را که در جولای ۲۰۲۱ تکمیل شده بود، لغو می‌کند.

Toni Versluijs، مدیر کشور Nexperia در بریتانیا، گفت که این شرکت “هر کاری که در توان قانونی ما برای لغو این تصمیم باشد را انجام خواهد داد”، اما اذعان کرد که ابطال این تصمیم می تواند شغل حدود 550 کارمند در سایت را تهدید کند.

ما قصد داریم این تصمیم را لغو کنیم. سپس هیچ شغلی را تهدید نخواهد کرد.» اگر سفارش همچنان در جای خود باقی بماند، “خبر واقعا بدی خواهد بود”.

او افزود: «این واقعاً خبر بدی برای مردم نیوپورت خواهد بود، این خبر واقعاً بدی برای نیمه هادی ها در بریتانیا خواهد بود، این خبر واقعاً بدی برای مالیات دهندگان در بریتانیا خواهد بود که هزینه عواقب ناشی از آن را پرداخت خواهند کرد.»

Nexperia در هلند مستقر است اما متعلق به Wingtech چین است، پیوندی با یک رقیب ژئوپلیتیکی که باعث نگرانی منتقدان برجسته پکن در حزب محافظه کار شده بود.

نیوپورت ویفر فاب که اکنون با نام Nexperia Newport شناخته می شود، تراشه هایی تولید می کند که برای مدیریت انرژی در دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود. Nexperia همچنین یک سایت در استاکپورت، نزدیک منچستر، که 1000 کارمند دارد، راه اندازی می کند.

Nexperia 14 درصد از کارخانه را در سال 2017 خریداری کرد و مابقی را در جولای 2021 پس از اینکه دچار مشکلات مالی شد خرید. این شرکت گفته است که 80 میلیون پوند در این سایت سرمایه گذاری کرده است، با تمرکز بر تامین تراشه برای مشتریان خودرویی خود مانند جگوار لندرور و بوش.

سابقه کمی وجود دارد که چگونه شرکت بتواند با موفقیت این تصمیم را که تحت اختیارات معرفی شده در سال جاری گرفته شده بود، لغو کند. بر اساس قانون امنیت ملی و سرمایه گذاری، شرکت ها 28 روز فرصت دارند تا درخواست بررسی قضایی این تصمیم را داشته باشند.

دولت گفت مسائل امنیت ملی مربوط به فناوری و دانش مربوط به نیمه هادی های مرکب وجود دارد که فروش آنها سریعتر از نسل های قبلی کمتر کارآمد این فناوری رشد می کند. دولت همچنین پیشنهاد کرد که تصاحب می تواند «خوشه ولز جنوبی» شرکت های نیمه هادی را تضعیف کند، که هدف آن تقویت یک زنجیره تامین کامل در بریتانیا است.

این سفارش می‌تواند راه را برای مالک سابق کارخانه، درو نلسون، باز کند تا یک معامله بازگشتی امضا کند. اعتقاد بر این است که نلسون مشتاق رهبری کنسرسیومی است تا کنترل کارخانه را دوباره به دست بگیرد و آن را به عنوان یک مرکز دسترسی آزاد اداره کند که سایر شرکت‌های این خوشه می‌توانند از آن برای ساخت تراشه‌های خود استفاده کنند.

Versluijs گفت که Nexperia “راه‌حل‌های گسترده‌ای را برای رسیدگی به این به اصطلاح نگرانی‌های امنیتی ارائه کرده است”، از جمله قرار دادن یک نماینده دولتی در هیئت مدیره یا تیم مدیریت Nexperia Newport و تعهد به عدم ادامه توسعه نیمه‌هادی‌های مرکب.

او همچنین از مدیریت این فرآیند توسط دولت انتقاد کرد که در ماه‌های اخیر توسط سه منشی تجاری مختلف نظارت شده است – اگرچه هیچ‌کس از دولت از سایت بازدید نکرده است. دولت تصمیم نهایی را در آغاز ژوئیه به تعویق انداخت و حتی این تصمیم را دیرتر از حد انتظار در روز چهارشنبه منتشر کرد.

او گفت: «حتی خود این فرآیند نشان می‌دهد که بریتانیا برای تجارت باز نیست. صرفاً طولانی بودن این فرآیند نشان می‌دهد که همه چیز در این فرآیند باید به طور اساسی تغییر کند.»

Versluijs گفت که “بسیار ممکن” و “شاید حتی یک سناریوی محتمل” است که دولت به دلیل دخالت یک شرکت چینی مانع از تصاحب این شرکت شود.

او گفت که از زمان اعلام این تصمیم هیچ تماسی با مدیران اجرایی در چین نداشته است، اما گفت که با کارکنان کارخانه صحبت کرده است و افزود: «مردم ویران شده‌اند. آنها واقعاً این را اصلاً درک نمی کنند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

طراح Balenciaga بابت کمپین “نامناسب” با حضور کودکان متاسفم | بالنسیاگا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، طراح خلاق Balenciaga به دلیل …