صدراعظم مالیات بر درآمدهای بادآورده انرژی را به ژنراتورهای “کم کربن” تعمیم داد | صنعت انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جرمی هانت امیدوار است پس از افزایش مالیات بادآورده بر شرکت های نفت و گاز و مهار سود تولیدکنندگان برق، سال آینده 14 میلیارد پوند جمع آوری کند.

صدراعظم همچنین تأیید کرد که مالیات بادآورده موجود بر اپراتورهای نفت و گاز دریای شمال، مالیات بر سود انرژی، از 25 درصد به 35 درصد افزایش می یابد و تا دو سال، تا مارس 2028، تمدید می شود.

او گفت که این مالیات از اول ژانویه برای اعمال «مولدهای برق کم کربن» که شامل ژنراتورهای بادی، خورشیدی و هسته‌ای است، تمدید می‌شود و 45 درصد اخذ می‌شود. نرخ 40 درصد پیش بینی شده بود.

هانت گفت که انتظار دارد این دو مالیات در سال آینده 14 میلیارد پوند افزایش دهد.

سهام در صاحبان نیروگاه های Centrica، Drax و SSE لحظاتی پس از اعلام هانت به شدت کاهش یافت. ذخایر نفت و گاز به طور کلی بی حرکت بودند.

صدراعظم گفت که بیشتر کشورها هنوز هم هزینه عواقب این همه گیری را می پردازند و این “با بحران انرژی ساخت روسیه” بدتر شده است. او گفت که قیمت انرژی به هشت برابر میانگین تاریخی خود افزایش یافته است.

او «هیچ اعتراضی به مالیات‌های بادآورده نداشت، اگر آنها واقعاً در مورد سودهای بادآورده ناشی از شرایط مورد انتظار در قیمت انرژی هستند. چنین مالیاتی باید موقتی باشد، نه اینکه مانع از سرمایه گذاری شود و ماهیت چرخه ای کسب و کارهای انرژی را تشخیص دهد.

قابل درک است که مقامات خزانه داری روز جمعه با روسای انرژی دیدار خواهند کرد تا در مورد این پیشنهادات بحث کنند.

افزایش قیمت گاز، که بخشی از آن ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین است، باعث افزایش غافلگیرکننده سود شرکت‌های نفت و گاز و ژنراتورها از جمله نیروگاه‌های هسته‌ای و مزارع بادی در قراردادهای قدیمی شده است.

مقامات بیش از شش ماه را صرف بررسی روش‌های اخذ مالیات از ژنراتورهای برق کرده‌اند، که برخی از آنها به دلیل افزایش قیمت‌های برق از سودهای کلانی برخوردار شده‌اند – که با افزایش قیمت عمده‌فروشی گاز طبیعی، حتی برای انرژی‌های تجدیدپذیر مانند بادی و خورشیدی مرتبط است. – در حالی که هزینه های آنها تا حد زیادی ثابت باقی مانده است. شرکت‌ها استدلال کرده‌اند که مالیات بر ژنراتورها می‌تواند از سرمایه‌گذاری در انرژی سبز جلوگیری کند و طراحی به شیوه‌ای منصفانه دشوار خواهد بود، زیرا بسیاری از شرکت‌ها بیشتر نیروی خود را به فروش رسانده‌اند و درآمد بادآورده‌شان را کاهش داده‌اند.

با این حال، مالیات سود انرژی مورد انتقاد قرار گرفته است، زیرا به نقدینگی مازاد تولید شده توسط غول‌های نفت و گاز، بخش‌های تجاری، پالایشی و پیشروی تعمیم نمی‌یابد. هانت برای رسیدن به این درآمدهای بادآورده مالیات را تغییر نداد.

آلیس هریسون، رهبر کمپین سوخت‌های فسیلی در گلوبال ویتنس، می‌گوید: «مردم بریتانیا حق دارند وقتی چند هفته پیش بریتیش پترولیوم و شل سود مجموع ۱۵ میلیارد پوندی را در سه ماهه سوم امسال اعلام کردند، عصبانی شوند.

این به اصطلاح مالیات و بودجه بادآورده به هیچ وجه به چیزی که برای محافظت از شهروندان بریتانیایی که به فقر کشیده می‌شوند نیاز ندارد، نمی‌رسد و به سختی می‌تواند حاشیه‌های سود عظیمی را که شرکت‌های انرژی جمع‌آوری کرده‌اند، لمس کند.»

هانت طی سخنرانی خود تایید کرد که بحران انرژی امسال 150 میلیارد پوند به صورت حساب ها اضافه کرده است. اقدام برای محدود کردن سود تولیدکنندگان برق نشان‌دهنده انحراف از برنامه نخست‌وزیر سابق لیز تراس برای محدود کردن درآمد تولیدکنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر و هسته‌ای از سال آینده، مطابق با سقف درآمد اتحادیه اروپا است. دولت روی طرح‌هایی کار کرده است تا شرکت‌ها را به‌صورت داوطلبانه به قراردادهای مابه‌التفاوت سوق دهد، که درآمد آنها را محدود می‌کند اما درآمد بلندمدت آنها را تضمین می‌کند. با این حال، منابع صنعتی گفتند که مذاکرات در هفته های اخیر متوقف شده است و این طرح به زودی اجرا نمی شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شبکه ملی طرح های شروع طرح زمستانی اضطراری را لغو کرد | صنعت انرژی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، اپراتور شبکه برق بریتانیا برنامه‌های …