مقامات می گویند روسیه موج جدیدی از حملات موشکی به اوکراین را آغاز کرده است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات اوکراینی از موج جدیدی از حملات موشکی روسیه در روز پنجشنبه با به صدا درآمدن آژیر حمله هوایی در سراسر کشور خبر می دهند.

مقامات گفتند که روسیه تأسیسات تولید گاز و یک کارخانه موشکی بزرگ را در حملات جدید به زیرساخت های حیاتی کوبید.

این در حالی است که برف خفیفی پایتخت کیف و سایر نقاط کشور را پوشانده است.

صدای انفجار در چندین بخش از کشور، از جمله بندر جنوبی اودسا، پایتخت کیف و شهر دنیپرو در مرکز این کشور شنیده شد و با صدور هشدارهای حمله هوایی، از غیرنظامیان خواسته شد تا پناه بگیرند.

دنیس شمیحال، نخست وزیر، گفت که اهداف شامل کارخانه عظیم موشک پیودن ماش در دنیپرو است.

به گفته دفتر رئیس جمهور اوکراین، چندین انفجار در این شهر گزارش شده است که در آن دو شی زیرساختی آسیب دیده و حداقل یک نفر زخمی شده است.

فرماندار اولکسی کولبا گفت که سیستم های دفاع هوایی در منطقه مرکزی کیف در حال فعالیت هستند. اداره شهر کیف اعلام کرد دو موشک بر فراز پایتخت سرنگون شده است.

برف صبح پنجشنبه در اوکراین گزارش شد زیرا این کشور پس از حملات شدید روسیه به زیرساخت‌های انرژی دچار قطعی برق شد. با نزدیک شدن به فصل زمستان و با افزایش تلفات در میدان نبرد، مسکو به طور فزاینده ای به هدف قرار دادن شبکه برق اوکراین متوسل شده است.

خودروهای پوشیده از برف در خیابان‌های پایتخت که بسیاری از مناطق از صبح قطع برق بودند، پارک کردند. کوله با روز چهارشنبه هشدار داد که هفته آینده “دشوار” خواهد بود و دمای آن ممکن است “تا -10 درجه سانتیگراد” کاهش یابد.

نیروهای روسی از حمله خرسون در شرق عقب نشینی کردند

در همین حال، در شرق، اوکراین گفت که با حملات شدید نیروهای روسی مواجه شده است که با نیروهای عقب نشینی از خرسون در جنوب تقویت شده است.

الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین در ویدئویی آنلاین گفت که درگیری ها در شرق منطقه دونتسک، از جمله شهرهای پاولیوکا، ووهلهدار، ماریانکا و باخموت سنگین بود.

به گفته یک تحلیلگر نظامی، نیروهای اوکراینی حملات به شهرهای آودیوکا و بیلوهوریوکا دونتسک را دفع کردند.

آرستویچ گفت که نیروهای روسیه مستقر مجدد در منطقه زاپوریژژیا جنوبی نیز حمله کرده اند و ممکن است در حال برنامه ریزی برای انجام یک حمله دیگر در خارکف در شمال باشند، جایی که در اوایل درگیری توسط اوکراین به عقب رانده شدند.

ولادیمیر روگود، یکی از مقامات روسیه در بخش تحت کنترل روسیه در زاپوریژژیا، گفت که یک موشک اوکراینی به روستایی در آنجا اصابت کرد و دو نفر کشته و 9 نفر زخمی شدند.

“ده ها جسد قربانیان شکنجه” در خرسون پیدا شد

بر اساس گزارش‌ها به نقل از وزیر کشور اوکراین در اوایل روز پنجشنبه، بازرسان در منطقه جنوبی خرسون اوکراین که اخیراً آزاد شده است، پس از خروج نیروهای روسی از منطقه، 63 جسد را با نشانه‌های شکنجه کشف کردند.

بنا به گزارش ها، دنیس موناستیرسکی به تلویزیون اوکراین گفت: «جستجو به تازگی آغاز شده است و بسیاری از سیاهچال ها و مکان های دفن کشف خواهند شد.

موناستیرسکی افزود که نهادهای مجری قانون 436 مورد از جنایات جنگی را در دوران اشغال روسیه کشف کرده اند. یازده محل بازداشت، از جمله چهار محل شکنجه کشف شد.

موناستیرسکی گفت: “بازرسان در حال حاضر آنها را بررسی می کنند و هر نمونه از شکنجه را مشخص می کنند. نبش قبر اجساد کسانی که کشته شدند نیز در حال انجام است.”

بازرسان اوکراینی و بین المللی می گویند آنچه آنها به عنوان جنایات جنگی توصیف می کنند در مناطقی که توسط نیروهای روسیه اشغال شده از زمان تهاجم مسکو به اوکراین در فوریه مرتکب شده است.

محل های دفن دسته جمعی در قسمت های دیگری که قبلاً توسط نیروهای روسی اشغال شده بود، از جمله برخی با اجساد غیرنظامی که نشانه هایی از شکنجه را نشان می دادند، پیدا شده است.

رئیس جمهور زلنسکی روز یکشنبه گفت که بازرسان بیش از 400 جنایت را در خرسون کشف کرده اند.

روسیه انکار می کند که نیروهایش غیرنظامیان را هدف قرار داده اند یا مرتکب جنایات شده اند.

قرارداد صادرات غلات به مدت چهار ماه تمدید شد

مقامات روز پنجشنبه تایید کردند که توافقنامه صادرات غلات اوکراین برای پوشش ماه های زمستان به مدت چهار ماه تمدید شده است.

کیف اولین کشوری بود که تمدید قرارداد را «به مدت 120 روز» اعلام کرد.

یک مقام ارشد ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفت که این تمدید “با همان شرایطی” خواهد بود که از ماه جولای مشاهده شده است. این خبر را یک منبع بین المللی نزدیک به مذاکرات نیز تایید کرده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: من از توافق همه طرف‌ها برای ادامه ابتکار غلات دریای سیاه برای تسهیل دریانوردی ایمن صادرات غلات، مواد غذایی و کودهای شیمیایی از اوکراین استقبال می‌کنم.

این قرارداد – که شامل اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل متحد است – قرار بود عصر روز جمعه منقضی شود. طی چهار ماه گذشته، بیش از 11 میلیون تن غلات را به خارج از بنادر اوکراین منتقل کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، یکی از طراحان این توافق، روز چهارشنبه گفت که «متقاعد شده» که این توافقنامه تمدید خواهد شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اتحادیه اروپا باید از قدرت اقلیمی خود استفاده کند | چشم انداز

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، نظرات بیان شده در این مقاله …