“آنها چیزی می خرند”: پول نقد، هدایا و اسلحه که روابط قطر و بریتانیا را تقویت می کند | قطر

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که بانوی پرنسس اصیل متعلق به قطر در فستیوال گودوود قطر به پیروزی رسید، چهار نماینده برجسته مجلس از مهمان نوازی امارت خلیج فارس لذت بردند.

دریافت کنندگان جشنواره غرب ساسکس در ژوئیه 2021 شامل رئیس مجلس عوام، سر لیندزی هویل و نماینده محافظه کار نایجل ایوانز، رئیس افتخاری گروه پارلمانی همه حزبی (APPG) در مورد روابط بریتانیا و قطر بودند.

در 12 سالی که این کشور کوچک و غنی از گاز به عنوان میزبان جام جهانی 2022 نامگذاری شد، و با شعله‌ور ساختن مجدد ظلم و ستم بر LGBTQ+ و سابقه مشکوک آن در زمینه حقوق بشر، قطر دوستی چند دهه‌ای خود را با این کشور تقویت کرد. سیاستمداران بریتانیایی

تجزیه و تحلیل اسناد عمومی آبان نیوز نشان می دهد که حداقل 58 نماینده پارلمان بریتانیا از زمان اعطای این جایزه در سال 2010 با هزینه امارت به دوحه منتقل شده اند.

هزینه این سفرها بیش از 400000 پوند بوده است که تنها در سال گذشته بیش از 250000 پوند بوده است. این مبلغ بیش از 4000 پوند غذا، نوشیدنی و محل اقامت اهدایی به چهارگانه نمایندگان مجلس در آن روز ژوئیه در گودوود است که در سال 2015 تحت یک قرارداد اسپانسری 10 ساله، توسط وزارت ورزش قطر و سفارت آن در بریتانیا، تغییر نام داد.

در همین دوره، وزرا زیور آلات، فرش و وسایل لوکس را از Fortnum & Mason و هارودز متعلق به قطر دریافت کردند، در حالی که امیر در سال 2019 برای بوریس جانسون یک ساعت برای انتصاب خود به عنوان نخست وزیر فرستاد.

در برخی موارد، تحلیل آبزرور در ماه گذشته نشان داد که به نظر می رسد نمایندگان مجلس پس از بهره مندی از بزرگی امارت، در مورد قطر در پارلمان صحبت می کنند.

پروفسور دیوید رابرتز، کارشناس دفاعی و منطقه خلیج فارس در کینگز کالج لندن، گفت: «قطری‌ها به وضوح احساس می‌کنند که چیزی می‌خرند، درک یا همدردی خاصی دارند.

آنها می گویند که این موضوع باعث آموزش مردم به سمت داستان آنها می شود و بی دلیل نیست که آنها به پیشرفت هایی که انجام داده اند اشاره کنند.

اما در عمل، نفوذ قطر در بریتانیا بیشتر از مهمان نوازی و هدایا است.

این رابطه به لطف قراردادهای تسلیحاتی چند میلیارد پوندی، دوستی های سلطنتی، واردات گاز حیاتی و سرمایه گذاری 40 میلیارد پوندی قطر در بریتانیا شکوفا شده است که همگی به شبکه نفوذی کمک می کنند که به قلب دولت می رسد.

اعضای خاندان آل ثانی حاکم قطر، از جمله تمیم بن حمد آل ثانی، امیر کنونی، در بریتانیا تحصیل کرده اند. بسیاری دیگر لندن را به خانه دوم خود تبدیل کرده اند و ارتباطات بی نظیری با قله سلسله مراتب اجتماعی بریتانیا ایجاد کرده اند.

اوایل سال جاری، ساندی تایمز ادعا کرد که شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست وزیر سابق قطر، بین سال های 2011 تا 2015 به شاهزاده وقت ولز، پادشاه کنونی چارلز سوم، 3 میلیون یورو کمک های خیریه به صورت نقدی داده است. از آن در کیف های Fortnum & Mason.

تمیم آل ثانی امیر یکی از معدود رهبران خلیج فارس بود که در مراسم تشییع جنازه ملکه الیزابت دوم شرکت کرد. پسر عموی او، حمد بن عبدالله، از علاقه مندان به مسابقات اسب دوانی، از جمله گروه برگزیده تری در محل اقامت او در قلعه ویندزور بود.

نیروهای نظامی که توسط حاکمان هر دو کشور فرماندهی می‌شوند، تحت یک ترتیبات تامین تسلیحات که به سال 1996 بازمی‌گردد، یک سال پس از یک کودتای بدون خونریزی که خط جانشینی فعلی قطر را به اجرا گذاشت، عمل می‌کنند.

در ماه سپتامبر، امیر در پایگاه هوایی دوخان شاهد تحویل اولین دسته از 24 تایفون یوروفایتر که در لنکاوی ساخته شده و به عنوان بخشی از قرارداد 5 میلیارد پوندی با BAE Systems توسط نیروی هوایی او تهیه شده بود، بود.

به گفته فرانسیس توسا، تحلیلگر دفاعی، قطر همچنین F-35 از ایالات متحده و جت های داسو رافال از فرانسه خریداری کرده است، و خرید خود را در اقدامی گسترش داده است که ممکن است بیشتر به اتحادهای بین المللی مربوط باشد تا استراتژی منسجم نیروی هوایی.

او گفت: «این برای آنها منطقی نیست که سه هواپیمای جنگنده جداگانه را اداره کنند.

شما نمی توانید شبیه سازها را به اشتراک بگذارید و آنها موتورهای یکسانی ندارند، بنابراین تعمیر و نگهداری کاملاً متفاوت است.

این یک حرکت بسیار سیاسی است. آنها از دلار دفاعی برای خرید نفوذ در بریتانیا، فرانسه و ایالات متحده استفاده کرده اند.

همکاری بریتانیا و قطر در آسمان به قدری نزدیک است که دو اسکادران مشترک بین نیروهای هوایی این کشورها ایجاد کرده است، اولین اسکادران طبق گزارش موزه RAF، از زمانی که خلبانان انگلیسی در سال 1944 در کنار همتایان خود از کشورهایی از جمله فرانسه، لهستان و چکسلواکی پرواز کردند.

یکی از آنها، اسکادران 12، در طول جام جهانی در آسمان بالای استادیوم ها گشت زنی خواهد کرد، خلبانان آن در میان 200 پرسنل RAF که در طول جام جهانی به عنوان بخشی از ماموریت امنیتی موسوم به پروژه ثروت به کشور خلیج فارس اعزام خواهند شد.

ریشه این رابطه نظامی به 100 سال قبل برمی گردد. قطر که از سال 1916 تا 1971 تحت الحمایه بریتانیا بود، تقریباً همزمان با کشف یکی از بزرگترین میادین گازی جهان، مشترک با ایران، اعلام استقلال کرد.

امیر سابق، حمد بن خلیفه، و نخست وزیرش، حمد بن جاسم آل ثانی، با زیرکی این درآمد بادآورده منابع طبیعی را به صندوق سرمایه گذاری دولتی، سازمان سرمایه گذاری قطر (QIA) که در سال 2005 تأسیس شد، هدایت کردند. تنها در 17 سال، QIA به سرعت به یک نیروگاه سرمایه گذاری جهانی 450 میلیارد دلاری تبدیل شده است.

قدرت مالی ترسناک قطر، که از طریق QIA و همچنین ثروت شخصی نخبگان حاکم آن منعطف شده است، نه تنها برای خرید دارایی های پرستیژ در لندن – مانند هتل هارودز و کلاریج – بلکه برای خرید تجهیزات نظامی مورد استفاده قرار گرفته است که در یک موقعیت منجر به بحث و جدل شد. .

در سال 1996، BAE Systems و قطر یک قرارداد تسلیحاتی به ارزش 500 میلیون پوند با میانجیگری مایکل پورتیلو، وزیر دفاع محافظه‌کاران، امضا کردند که شامل تامین خودروهای زرهی پیرانا می‌شد. بعدها مشخص شد که این معامله شامل انتقال 7 میلیون پوند به دو تراست جرسی است که حمد بن جاسم آل ثانی، وزیر امور خارجه وقت، از ذینفعان آن بود.

این وجوه توسط کمیسیون خدمات مالی جرسی مسدود شد و سپس پرونده قضایی و تحقیقات را آغاز کرد. در سال 2002، آبان نیوز گزارش داد که HBJ 6 میلیون پوند به عنوان “غرامت داوطلبانه” به مقامات جرسی پرداخت کرده است، زیرا “ساختارهای ایجاد شده توسط مشاوران وی ممکن است به هزینه و پیچیدگی تحقیق کمک کرده باشد”.

این پرونده منتفی شد و BAE و HBJ هرگونه تخلف را رد کردند.

در سال های بعد، روابط قطر با بریتانیای تونی بلر بهبود یافت، به ویژه پس از اینکه امارت اجازه داد از پایگاه های هوایی خود به عنوان پایگاهی برای مداخلات نظامی در عراق و افغانستان استفاده شود.

اخیراً، این رابطه بر نوع دیگری از امنیت متمرکز شده است – انرژی.

قطر منبع کلیدی گاز طبیعی مایع (LNG) است، جایگزینی برای تامین خط لوله از اروپا، که در معرض تهدید قرار دارند زیرا روسیه در یک بن بست بر سر اوکراین، شیر آب را بسته است.

در مقاطعی در دهه گذشته، قطر تقریباً تمام ال‌ان‌جی بریتانیا را تأمین می‌کرده است.

سهم امارات از واردات LNG بریتانیا از زمان رسیدن به 98 درصد در سال 2012 کاهش یافته است، اما در بحبوحه افزایش قیمت گاز حتی قبل از جنگ، بوریس جانسون در اواخر سال 2021 از امیر درخواست کمک کرد. گفتگوها در مورد “تامین گاز پایدار” در این سال ادامه یافت.

در ماه مه، دو کشور بیانیه مشترکی صادر کردند که در آن اعلام شد که قطر قصد دارد 10 میلیارد پوند در بریتانیا سرمایه گذاری کند. جانسون و امیر در ادامه به بحث در مورد جام جهانی آتی پرداختند، جایی که دیوید بکهام کاپیتان سابق تیم ملی انگلیس به عنوان سفیر در آن خدمت کرده است.

اتحادهای نظامی و انرژی روابط قطر و بریتانیا را تعریف می کنند، اما به لطف ارتباطات سیاسی نیز شکوفا شده است.

گروه پارلمانی همه احزاب (APPG) در قطر 14 نماینده مجلس و لرد را به عنوان عضو در نظر می گیرد و این گروه چندین سفر به دوحه برای ماموریت های حقیقت یاب داشته است.

در اوایل سال جاری، آلون کایرنز در نتیجه رای گیری که رای 91 نماینده را جلب کرد، رئیس APPG شد. APPG قبلاً از اظهار نظر در مورد گزارش‌هایی که نشان می‌داد قطر مشتاق است او را به عنوان رئیس خود ببیند، خودداری کرده است.

کایرنز گفت که این گروه “نقش فعالی در بررسی همه جنبه های روابط بریتانیا و قطر از جمله حقوق بشر، اخلاق، آموزش، انرژی و زیرساخت ها” ایفا کرده است.

سوالاتی درباره حضور دو تاجر در یکی از سفرهای این گروه به قطر مطرح شده است.

یک صندوق تامینی مستقر در جزیره من، Argo Capital Management، به عنوان دبیرخانه APPG نامگذاری شده است و جرمی برادشاو، کارمند Argo، به عنوان نقطه تماس گروه ذکر شده است.

یکی از نمایندگان مجلس که با Business Insider صحبت کرد، گفت که برادشاو در سفر این گروه به قطر در سال 2021 حضور داشت. برادشاو به سؤالات آبان نیوز درباره حضور گزارش شده خود در این سفر پاسخی نداد.

بردشاو زمانی ناموفق به عنوان یک نامزد محافظه کار ایستاد و بنابر گزارش ها دوست نایجل ایوانز، معاون رئیس مجلس عوام و رئیس افتخاری APPG قطر است. او همچنین به عنوان نقطه تماس گروه پارلمانی محافظه کار چین در فهرست قرار گرفته است.

بردشاو به آبان نیوز گفت که از آن زمان از نقش خود در APPG کنار رفته است.

یکی دیگر از چهره هایی که بنا به گزارش ها در همان سفر با یک مقام قطری ناهار ترتیب داده است، دومینیک آرمسترانگ، کارشناس اطلاعاتی شرکتی و یکی از بنیانگذاران شرکت نظامی خصوصی Aegis Defense Services است.

آرمسترانگ در نشست سال 2021 بین لرد گریمستون وزیر تجارت، رولز رویس و دو تن از اعضای نخبگان حاکم قطر شرکت کرد.

این یکی از شش جلسه ای بود که گریمستون با شرکت ها و نمایندگان قطری در آن سال برگزار کرد و به اوج خود رسید که امارات 85 میلیون پوند سرمایه گذاری در برنامه های رولز رویس برای ساخت ناوگان راکتورهای هسته ای کوچک انجام داد. آرمسترانگ قبلا تایید کرده بود که به عنوان مشاور در این معامله عمل کرده است.

آرمسترانگ به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

هزینه های وام مسکن بلندمرتبه شاهد افزایش اجاره بها در سراسر بریتانیا است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ، این حکایت از دو بازار است: …