جنگ اوکراین: کیف و متحدان در مورد علت انفجار لهستان اختلاف نظر دارند، اما روسیه را مسئول آن می دانند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین همچنان تاکید می‌کند که تردیدی ندارد انفجاری که در لهستان دو نفر را کشتند، ناشی از موشک اوکراینی نبوده است.

این امر او را در تضاد با متحدان غربی قرار می دهد که روز چهارشنبه به این نتیجه رسیدند که منشأ انفجار پدافند هوایی اوکراین بوده است، زیرا این کشور تلاش می کند موشک های روسی را سرنگون کند. اما همگی روسیه را به خاطر مسئولیت نهایی سرزنش می کنند.

زلنسکی به رسانه‌های اوکراینی گفت: شک ندارم که این موشک ما نبود.

او گفت که معتقد است انفجار روز سه‌شنبه توسط یک موشک روسی انجام شده است، و افزود که نتیجه‌گیری‌هایش را بر اساس گزارش‌های ارتش اوکراین است که «نمی‌توان اما اعتماد کرد».

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه اظهارات رهبر اوکراین را پس از بازگشت از سفر آسیایی که در اجلاس گروه 20 شرکت کرد، رد کرد.

بایدن به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: «این شواهد نیست.

“روسیه مسئولیت نهایی را بر عهده دارد”

ناتو و لهستان همچنین به این نتیجه رسیدند که موشکی که در لهستان سقوط کرد احتمالاً یک سرگردان شلیک شده توسط پدافند هوایی اوکراین بوده است.

با این وجود، رئیس ناتو گفت که روسیه، نه اوکراین، همچنان مقصر آغاز جنگ با تهاجم فوریه‌اش و پرتاب موشک‌های زیادی در روز سه‌شنبه است که به دفاع اوکراین منجر شد.

این حادثه در حالی رخ داد که روسیه رگبار موشکی را به سوی شهرهای سراسر اوکراین شلیک کرد، شبکه انرژی آن را هدف قرار داد و قطعی برق را برای میلیون‌ها نفر بدتر کرد، آنچه اوکراین می‌گوید شدیدترین بمباران جنگ 9 ماهه بود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو به خبرنگاران در بروکسل گفت: “این تقصیر اوکراین نیست. روسیه در ادامه جنگ غیرقانونی خود علیه اوکراین مسئولیت نهایی را بر عهده دارد.”

سفرای ناتو روز چهارشنبه برای پاسخ به انفجار روز سه‌شنبه که منجر به کشته شدن دو نفر در تاسیسات غلات در لهستان در نزدیکی مرز اوکراین شد، گفتگوهای اضطراری برگزار کردند که اولین گسترش مرگبار جنگ به قلمرو ائتلاف غربی بود.

آندره دودا، رئیس جمهور لهستان گفت: «بر اساس اطلاعاتی که ما و متحدانمان در اختیار داریم، این موشک اس-300 ساخت اتحاد جماهیر شوروی است، یک موشک قدیمی و هیچ مدرکی مبنی بر پرتاب آن توسط طرف روسی وجود ندارد». این احتمال وجود دارد که توسط پدافند ضد هوایی اوکراین شلیک شده باشد.

راکت قدیمی اس-300 توسط روسیه و اوکراین مورد استفاده قرار می گرفت.

زلنسکی گفته است که معتقد است اوکراین باید قبلاً به محل انفجار دسترسی پیدا می کرد.

وی گفت: آیا ما حق حضور در تیم تحقیق را داریم؟

وزارت امور خارجه روسیه گفت که “تصادف” در مورد اتهامات دخالت روسیه در این موشک “بخشی از یک کمپین سیستماتیک ضد روسیه توسط غرب است.”

وحشیگری جنگ گریبان دهکده لهستانی را گرفته است

ساعاتی پس از اینکه یک موشک ظاهراً سرگردان به روستای آنها کشته شد، ساکنان پرژوودوف، در جنوب شرقی لهستان، روز چهارشنبه با این درک که جنگ در آستانه خانه آنها ممکن است در هر زمانی از مرز سرایت کند، دست و پنجه نرم کردند.

برای بسیاری، وحشت یا ناباوری احساسات اصلی بود، اگرچه برخی ابراز آرامش کردند که موشکی که روز سه شنبه دو همسایه آنها را کشت، به نظر می رسد یک حادثه ناشی از پدافند هوایی اوکراین بوده است و نه حمله روسیه.

گرژگورز درونیک، شهردار Dolhobyczow، که Przewodow را نیز شامل می شود، به رویترز گفت: «همه در پس ذهن خود دارند که ما دقیقاً نزدیک مرز هستیم و درگیری مسلحانه با روسیه مستقیماً ما را افشا می کند.

بسیاری از والدین در Przewodow فرزندان خود را روز چهارشنبه در خانه نگه داشتند، در حالی که برخی دیگر آسیب های ناشی از انفجار را که به یک خشک کن غلات در مزرعه 2500 هکتاری در حدود شش کیلومتری مرز با اوکراین برخورد کرد و شیشه ها را در 15 کیلومتری دورتر کرد، ارزیابی کردند.

جوآنا ماگوس، معلم زبان لهستانی در مدرسه ابتدایی محلی که تنها در 100 متری محل انفجار واقع شده است، به خبرنگاران گفت: “من می ترسم، افرادی که ما آنها را به خوبی می شناختیم مرده اند.”

اوا بایرا، مدیر مدرسه گفت که قربانیان انفجار دو کارگر مرد در انبار بودند، یکی 58 و دیگری 62 نفر.

پس از یک شب بی خوابی، بایرا تصمیم گرفت مدرسه خود را که در 300 متری محل انفجار قرار داشت، روز چهارشنبه باز نگه دارد.

او گفت: “به والدین گفتم دلیلی برای تعطیلی مدرسه نمی بینم اما بچه ها حاضر نشده اند. به نظر می رسد والدین آنها را در میان حضور شدید پلیس در خانه نگه داشته اند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وزیر امور خارجه: کانادا ارزش ها را در روابط با چین به خطر نمی اندازد | کانادا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، وزیر امور خارجه این کشور …