بیانیه پاییز بریتانیا: برگزیت چقدر برای «سیاه چاله» بودجه مقصر است؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزیر دارایی بریتانیا نسبت به “تصمیمات وحشتناک” در آستانه “بیانیه پاییزی” بودجه امروز (پنجشنبه) هنگامی که به دنبال جبران تنگناهای مالی وخیم این کشور است، هشدار داد.

جرمی هانت اعتراف کرده است که کاهش هزینه‌ها وجود خواهد داشت و «همه ما کمی مالیات بیشتری می‌پردازیم» تا حفره مالی تخمینی ۵۵ میلیارد پوندی (۶۳ میلیارد یورو) را جبران کنیم.

بریتانیا تنها نیست که مجبور است با پیامدهای همه‌گیری ویروس کرونا، بحران عرضه، تورم فزاینده و افزایش نرخ‌های بهره مقابله کند، بدون در نظر گرفتن جنگ روسیه علیه اوکراین که قیمت‌های انرژی بسیار بالایی را به همراه داشته است.

از تاثیر بدتر آزمایش مالی فاجعه بار لیز تراس رنج برد.

اما بسیاری از اقتصاددانان می گویند که برگزیت وضعیت مالی کشور را تا حد زیادی بدتر کرده است و این کار را ادامه خواهد داد.

“نیمی از حفره مالی به برگزیت کاهش یافت”

جان اسپرینگفورد از مرکز اصلاحات اروپایی گفت: «تقریبا نیمی از حفره مالی و بی ثباتی سیاسی ناشی از آن ناشی از برگزیت است. در توییتر گفت در ماه اکتبر، در تبادل نظر در مورد رابطه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا با عملکرد اقتصادی آن.

در یک گزارش CER در ماه ژوئناو گفت، او در مورد بسته افزایش مالیاتی 29 میلیارد پوندی (33.2 میلیارد یورویی) که در اوایل سال توسط ریشی سوناک، وزیر دارایی آن زمان اعلام شد، اظهار نظر کرد – تا بالاترین سهم آنها از تولید ناخالص داخلی از دهه 1960 تا کنون.

اسپرینگفورد استدلال کرد: «اگر بریتانیا در اتحادیه اروپا (یا در بازار واحد و اتحادیه گمرکی) باقی می ماند، به این افزایش مالیات ها نیازی نبود.

او به نقل از یک مقام مسئول برآورد توسط دفتر مسئولیت بودجه (OBR) از مارس 2021، پیش بینی می کند که برگزیت بهره وری بلندمدت بریتانیا را تا 4 درصد کاهش می دهد.

ایان مولهیرن از مؤسسه تونی بلر برای تغییرات جهانی: «به طور کلی، هزینه خالص برگزیت (بوریس) جانسون برای امور مالی عمومی تقریباً 30 میلیارد پوند (34.2 میلیارد یورو) در هر سال خواهد بود. در مقاله ای نوشت همان ماه او همچنین به این نتیجه رسید که “اگر ما در اتحادیه اروپا می ماندیم، هیچ یک از این مالیات ها ضروری نبود.”

Mulheirn درآمد مالیاتی کمتر، از دست دادن درآمد ناشی از سرکوب مهاجرت و صورتحساب خروج سالانه بریتانیا از اتحادیه اروپا به مبلغ 25 میلیارد پوند (29.7 میلیارد یورو) را به عنوان دلایل “لنگر کششی اقتصادی برگزیت” ذکر کرد.

اسپرینگفورد کسری در تولید ناخالص داخلی و عملکرد تجارت کالا در بریتانیا در مقایسه با سایر اقتصادهای پیشرفته را به دلیل “برگزیت نه کووید” نسبت داد و “تأثیر واضح برگزیت” را بر سرمایه گذاری “تساوی” این کشور شناسایی کرد. او افزود: “هیئت منصفه هنوز در مورد تجارت خدمات حضور ندارند.”

تجارت “مبتنی بر تشریفات اداری”

“رشد، رشد و رشد” نخست وزیر کوتاه مدت بریتانیا لیز تراس به عنوان اولویت های او ذکر شده است. اما شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد خود برگزیت مانع مهمی برای این هدف است.

مطالعات متعددی از زمان خروج بریتانیا از بلوک، کاهش تجارت بین بریتانیا و اتحادیه اروپا، بزرگترین شریک تجاری آن را ثبت کرده است.

صنعت شراب بریتانیا بخشی است که به طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار گرفته است. بسیاری از شرکت ها به دلیل بوروکراسی و هزینه های اضافی برای واردات شراب از طریق کانال انگلیسی از این قاره تلاش می کنند.

تاجران مستقل شراب Lant Street Wine می گویند که آنها سعی می کنند “شراب های جالب را از تولید کنندگان با کیفیت کوچک” برای فروش در بازار بریتانیا وارد کنند. اما در حالی که زمانی برای تحویل چند روز طول می کشید، اکنون ممکن است ماه ها طول بکشد.

بن ویلکاک، مدیر شرکت به Luke Hanrahan گفت: “کسب و کارهای زیادی در آنجا وجود دارند که واقعاً با مشکل روبرو هستند. هر روز ما را آزار می دهد.” گزارش اخیر یورونیوز.

خروج داوطلبانه بریتانیا از بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی – و ماهیت برهنه توافق تجاری برگزیت با مذاکره بوریس جانسون — مجموعه ای از موانع غیر تعرفه ای مانند اظهارنامه های گمرکی، قوانین مبدأ، کنترل های نظارتی و بررسی های بهداشتی را ایجاد کرد.

گروه کمپین Save British Food – که با نام Save British Farming نیز شناخته می شود، می گوید: «برگزیت اتحادیه را از هم می پاشد و بزرگترین بخش تولید ما – غذا و کشاورزی را نابود می کند.

“تجارت با تشریفات بسیار زیادی بسته شده است. برای ما نمی تواند بدتر باشد. دو چیز وجود دارد، بله، شما خودخواه هستید، شما یک تجارت هستید. اما همچنین من تمایل دارم به آن برای کل کشور و من نگاه کنم. لیز وبستر، رئیس این گروه به یورونیوز گفت: «من واقعاً نگران امنیت غذایی، ذخایر مواد غذایی و عرضه مواد غذایی هستم.

آ گزارش موسسه تحقیقات اقتصادی و اجتماعی ایرلند (ESRI) در ماه اکتبر تجارت بریتانیا و اتحادیه اروپا را با “سناریویی که در آن برگزیت رخ نداده بود” مقایسه کرد. این محاسبه نشان داد که تجارت کالا از بریتانیا به اتحادیه اروپا 16 درصد نسبت به آنچه که می‌بود کاهش داشت، در حالی که تجارت از اتحادیه اروپا به بریتانیا 20 درصد کاهش داشت.

در این گزارش آمده است که تجارت از اوایل سال 2021 بهبود یافته است، اما “بسیار پایین تر از سطحی است که اگر در سطح قابل مقایسه با سایر شرکای تجاری عمل می کرد، انتظار می رفت.” در سرتاسر اتحادیه اروپا، «برگزیت تقریباً در همه موارد منجر به کاهش قابل توجه تجارت با بریتانیا شده است، هرچند با مقادیر متفاوت».

یافته های این گزارش منعکس کننده نتایج چندین مطالعه دیگر است که یورونیوز برجسته کرده است، برای مثال نگاه کنید اینجا و اینجا.

در همین حال، شواهد نشان می‌دهد که بخش مالی بریتانیا نیز آسیب دیده است، که با گزارش‌هایی نشان می‌دهد که پاریس از لندن پیشی گرفت به عنوان بزرگترین بورس اوراق بهادار اروپا

گزارش CER در ژوئن خاطرنشان کرد: «اقتصاد کوچک‌تر به معنای مالیات‌های بالاتری برای تأمین مالی خدمات عمومی و رفاه است» و با پیش‌بینی‌های OBR موافق است که «اثرات زخم‌آور برگزیت بزرگ‌تر از اثرات کووید خواهد بود».

کمبود نیروی کار، اقتصاد را فلج می کند

تونی دانکر، مدیر کل نهاد اصلی کارفرمایان بریتانیا، کنفدراسیون صنایع بریتانیا، گفت: «کمبود شدید کارگران دستمزدها را افزایش می‌دهد و رشد شرکت‌ها را متوقف می‌کند. CBI از دولت خواست برای “انتخاب های سیاسی سخت” برای تقویت اقتصاد در حال رشد.

از جمله اقدامات دیگر، بیانیه آن در 14 نوامبر «استفاده از انعطاف‌پذیری موجود در سیستم مهاجرت» را برای کمک به شرکت‌ها در یافتن کارگر توصیه کرد. این سازمان می‌خواهد فهرست بخش‌هایی که کمبود دارند و انعطاف‌پذیری بیشتری در مورد ویزا دارند، به‌روزرسانی شود.

بسیاری از کارفرمایان درخواست های مشابهی را بیهوده انجام داده اند. رئیس خرده فروشی زنجیره ای Next، لرد سیمون ولفسون، اخیراً گفت: “ما باید رویکرد متفاوتی برای مهاجرت اقتصادی مولد داشته باشیم.”

اگرچه او از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت کرد، اما شکایت کرد که «در رابطه با مهاجرت، قطعا برگزیتی که من می خواستم نیست“، خواستار مهاجرت کنترل شده است که به جای اینکه اقتصاد را فلج کند به نفع آن است.

آ گزارش موسسه اقتصاد بین الملل پیترسون در ماه مه، نرخ تورم بالاتر بریتانیا را در مقایسه با کشورهای اروپایی خود به دلیل برگزیت مقصر دانست – که تاثیر آن بر مهاجرت عامل اصلی است.

دولت بریتانیا با پایان دادن به حرکت آزاد کارگران مهاجر اتحادیه اروپا به بریتانیا، عرضه نیروی کار و کشش آن را به طور یکجانبه کاهش داده است.

افزایش درخواست ها برای پیوستن مجدد به بازار واحد اتحادیه اروپا

این قطره هنوز به یک سیل تبدیل نشده است، اما درخواست‌ها در میان شرکت‌های بریتانیایی برای پیوستن مجدد این کشور – اگر نه خود اتحادیه اروپا – به بازار واحد بلوک افزایش می‌یابد. بسیاری از سیاستمداران خط مقدم ناامید هستند که به نظر می رسد تمایلی به بحث در مورد این موضوع ندارند.

بن ویلکاک تاجر شراب به یورونیوز گفت: «من اینجا ایستاده‌ام و متعجب هستم که آنها در حال حاضر این گفتگو را انجام نمی‌دهند. ما باید در مورد اتحادیه گمرکی و بازار واحد گفتگوهای صادقانه داشته باشیم.»

لیز وبستر از Save British Food گفت: “راه حل سریع این است که تجارت خود را با بازگشت هرچه سریعتر به بازار واحد آزاد کنیم.”

“این بزرگترین دروغ از همه آنها بود: اینکه ما می توانیم پیشرفت اقتصادی را جایگزین کنیم که بخشی از پیشرفته ترین منطقه تجارت آزاد در جهان هستیم. هیچ توافق تجاری مستقلی نمی تواند جایگزین رشد اقتصادی آن شود. زمان آن فرا رسیده است که با این موضوع روبرو شویم. به عنوان یک کشور. مقاله برای گاردین در ماه اکتبر، از ریشی سوناک خواست تا بریتانیا را به بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی بازگرداند.

سایر کسانی که این تماس را مطرح کرده اند عبارتند از صدیق خان شهردار لندن، لیبرال دموکرات ها و توبیاس الوود، نماینده محافظه کار، وزیر سابق.

آ نظرسنجی منتشر شده در ماه اکتبر توسط موسسه تونی بلر برای تغییرات جهانی، دیدگاه‌های شدیداً منفی در مورد تأثیر برگزیت در میان مردم بریتانیا یافت. بسیاری خواهان روابط نزدیک تر بین بریتانیا و اتحادیه اروپا بودند.

با این حال، یافته های آن در مورد بازار واحد بعید است که فشار ناشی از تجارت بر دولت بریتانیا را افزایش دهد.

در این گزارش آمده است: «تنها یک سوم مردم فکر می‌کنند که بریتانیا باید حداقل به دنبال عضویت در بازار واحد اتحادیه اروپا باشد».

همچنین حرکت سیاسی قابل توجهی برای چنین حرکتی وجود ندارد. حزب اصلی اپوزیسیون کارگر پیوستن مجدد به بازار واحد را رد کرده است، رهبر سر کیر استارمر در عوض قول داده است که “برکسیت را عملی کنید“.

بسیاری از منتقدان می‌گویند شکست بریتانیا در مواجهه با آسیب‌هایی که برگزیت به اقتصاد وارد می‌کند به این معنی است که مشکلات اساسی برطرف نشده است.

جان اسپرینگفورد از مرکز اصلاحات اروپایی در گزارش خود به این نتیجه رسید: «سیاستمداران بریتانیایی ممکن است برای مدت طولانی‌تری نادیده گرفتن نقش محوری برگزیت در مشکلات اقتصادی بریتانیا دشوار باشند.

در ژوئن بود. اما در حالی که جرمی هانت برای ارائه بیانیه پاییزی خود آماده می شود، نشانه کمی از تغییر وجود دارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سئول یک مقام ارشد امنیتی سابق را به اتهام پنهان کردن قتل در مرز دستگیر کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، مدیر سابق امنیت ملی سئول روز …