توماس هیتزلسپگر: شما نمی توانید از قطر یا فیفا پول بگیرید و از آنها انتقاد کنید | جام جهانی 2022

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

“من این سوال را از خودم پرسیدم و پاسخ من این بود که آنها نمی توانند اشتیاق من را از بین ببرند: من هنوز عاشق فوتبال هستم. نه سال از زمانی که او اولین فوتبالیست لیگ برتری شد که فاش کرد همجنس گرا است، می گذرد، تصمیمی که زندگی او و دیگران را نیز بهبود بخشید. او می‌گوید: «حتی امروز، شخصی نزد من آمد و گفت: آیا تو همانی هستی که من فکر می‌کنم؟ گفتم: احتمالاً. شستش را بالا آورد و گفت: آفرین.

و این بسیار قدرتمند است، به همین دلیل است که من به دیگران می گویم: این فقط وضعیت شخصی شما نیست، که البته مهمترین چیز است. و به همین دلیل است که من از صحبت کردن دست نمی کشم. حالا وقتی فکر می کنم، تصمیم من تماماً این بود که چه تأثیری می توانم بر جامعه بگذارم، بدون اینکه زیاده روی کنم.

هافبک سابق استون ویلا، وستهم و اورتون، با تأمل در مورد نقش گروه‌های حامی LGBTQ، افزایش نمادگرایی، تغییر نگرش در باشگاه‌هایی که همجنس‌گرایان را در آغوش می‌گیرند، می‌گوید: «تعجب خواهید کرد که چند نفر می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید. انجمن. او در مورد اینکه چگونه ورزشکاران بیشتری ایستاده اند، چگونه “دوست دارد یک بازیکن بزرگ و فعال را ببیند” و چگونه “تغییر بزرگ و بزرگ” رخ داده است، بحث می کند. او می‌گوید: «محیط در فوتبال دائماً در حال بهبود است، حداقل در بیشتر بخش‌ها».

و سپس در روز یکشنبه، جام جهانی در کشوری آغاز می شود که در آن همجنس گرا بودن غیرقانونی است. تنها هفته گذشته، خالد سلمان، سفیر این رقابت، همجنسگرایی را یک “نقص ذهنی” توصیف کرد. فوتبال این امکان را فراهم کرده است، سیاستمداران و اهالی ورزش آن را توجیه یا عادی کرده اند. دیوید بکهام برای ارتقای قطر پول دریافت کرده است.

هیتزلسپگر می‌گوید: «این فقط اشتباه است، و وضعیت «بیمارکننده» همجنس‌گرایان در قطر تنها جنبه‌ای نیست که او را نگران می‌کند. در واقع بحث او در حال حاضر، و تمرکز مستندی که او به تازگی در قطر و نپال فیلمبرداری کرده است، در عوض با توصیف بیوه‌ای شروع می‌شود که شوهرش را در یک تابوت به خانه می‌آید، کارگرانی که او ملاقات کرده و بدون حقوق می‌مانند. این داستان‌هایی است که او را به این فکر انداخته است که خط کجاست. نه فقط خط آنها – که به نظر او خیلی واضح است – بلکه خط خودش.

اعتراض قطر در جریان بازی بوندسلیگا بین بوروسیا دورتموند و VfB اشتوتگارت (باشگاه هیتسلسپرگرز) در ماه گذشته.
اعتراض قطر در جریان بازی بوندسلیگا بین بوروسیا دورتموند و VfB اشتوتگارت (باشگاه هیتسلسپرگر) در ماه گذشته. عکس: لارس بارون/گتی ایماژ

این بازیکن سابق – که 52 بار نماینده آلمان بود، در یک جام جهانی و یک قهرمانی اروپا بازی کرد و با VfB اشتوتگارت قهرمان بوندسلیگا شد – با نحوه شرکت در مسابقاتی که از استودیویی در ماینتس برای تلویزیون آلمان تماشا خواهد کرد، دست و پنجه نرم کرده است.

حتی انجام آن به معنای معاینه وجدان او بود. در حالی که دیگران، مانند گری نویل با beIN Sports، رفتن به ایالت خلیج را انتخاب کرده‌اند، هیتزلسپگر می‌گوید: «اگر این گزینه را داشتم، این کار را نمی‌کردم. من در ملاء عام گفته ام. شما نمی توانید از قطر یا فیفا پول بگیرید و در عین حال از آنها انتقاد کنید، منطقی نیست.

می بینید که ما در آن زندگی می کنیم: چقدر بیمار است که به قطر اجازه دادیم تا چهار هفته حق ارسال عکس به جهان را بخرد و خود را چیزی نشان دهد که نیست. این فقط ناراحت کننده نیست، بلکه بیمار است.

«یک کارگر نپالی به من گفت که مردم را دیده است که در گرما سقوط می کنند، بنابراین آنها را در اتاقی می گذارند تا یک ساعت خنک شوند، سپس شما باید دوباره کار کنید. روی کاغذ آمده است: “در خواب مرد.” دلیلش این نیست دولت می گوید سیستم کفالا وجود ندارد اما در عمل هنوز وجود دارد. چیزهای زیادی وجود دارد که فکر می کنید: این نباید اتفاق بیفتد. اما این کار را می کند. و فیفا به من اجازه داد که این اتفاق بیفتد.

راهنمای سریع

قطر: فراتر از فوتبال

نمایش دهید

این جام جهانی است که شبیه هیچ جام جهانی دیگری نیست. در 12 سال گذشته آبان نیوز درباره مسائل مربوط به قطر 2022، از فساد و نقض حقوق بشر گرفته تا رفتار با کارگران مهاجر و قوانین تبعیض آمیز، گزارش داده است. بهترین‌های روزنامه‌نگاری ما در صفحه اصلی قطر: فراتر از فوتبال برای کسانی که می‌خواهند عمیق‌تر به مسائل فراتر از زمین بازی بروند جمع‌آوری شده است.

گزارش آبان نیوز بسیار فراتر از آن چیزی است که در زمین اتفاق می افتد. امروز از روزنامه نگاری تحقیقی ما حمایت کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

من با زنی از دیده بان حقوق بشر صحبت کردم که گفت مقامات قطری ارقامی دارند اما آنها را منتشر نمی کنند. من در آنجا با زن جوانی آشنا شدم که سعی کرد به من نشان دهد که چقدر باز است و وقتی مرگ کارگر رخ داد، او گفت که این انتقاد موجه نیست. او حتی از عبارت “اخبار جعلی” استفاده کرد. او نمی تواند آن را ببیند: او فکر می کند غرب علیه قطر است. بنابراین قضاوت در مورد تعداد مرگ و میرها دشوار است، اما این سه نفر نیست.

سه عددی است که جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، ادعا کرد.

هیتزلشپرگر می گوید: «مردم از قطر انتقاد می کنند، اما ما باید در مورد نقش فیفا صحبت کنیم، کسانی که از کمیته اجرایی سابق این پول را گرفتند. زیرا اگر کسی آن را نمی گرفت، اگر کسی آن را دریافت نمی کرد، قطر با مشکل مواجه می شد. اما طمع در تجارت فوتبال بسیار زیاد است.”

فیفا از آن زمان در گزارش گارسیا در سال 2017 به این اشتباهات و نیاز به اصلاحات اذعان کرده است.

پول زیادی در میان است و برخی افراد اخلاقی ندارند و فقط آن را می گیرند. شما یک آژانس روابط عمومی پیدا می کنید، به آنها پول می دهید و آنها برای شما دلیل می آورند. من با بخش رسانه فیفا صحبت کردم. آنها فوق العاده افراد خوب و مهربانی هستند، اما به شما این باور را می دهند که همه تلاش خود را می کنند تا گفتگو را پیش ببرند و هرگز اتفاق نمی افتد، بنابراین باهوش هستند. برای اینفانتینو به راحتی می‌توانست پیشرفت‌ها، تغییرات را توضیح دهد و بگوید چرا دادن جام جهانی به قطر منطقی است. او به اندازه کافی باهوش است، اما از صحبت کردن خودداری می کند: چرا؟ چرا شفاف تر نیستی؟»

در عوض، اینفانتینو نامه ای به 32 فدراسیون ملی ارسال کرد و به آنها گفت که اکنون فقط روی فوتبال تمرکز کنند. Hitzlsperger می گوید: «این نشان می دهد که آنها چقدر خسته هستند. سازمان دهندگان قطری نیز چنین هستند، برخی معتقدند که نژادپرستی در زیر انتقاد نهفته است.

Hitzlsperger می گوید: «این کاملاً قابل درک است. “خودمان را به جای آنها بگذاریم: یک نقطه ای وجود دارد که می گویید: “ببین، ما بس کرده ایم، تغییر کرده ایم.” و آنجا دارد احتمالاً بیشتر از عربستان سعودی و سایر کشورهای خلیج فارس تغییر کرده است. ما باید در دفاعیات آنها ذکر کنیم که آنها چهار سال را نیز با محاصره گذرانده اند. احتمالا ترس هست میزبانی یک تورنمنت راهی برای محافظت از خود است – مانند سرمایه گذاری در باشگاه های فوتبال. میفهمم، متوجه هستم، درک میکنم.

اما بهای آن این است که به قیمت زندگی تمام می شود. و اگر نژاد را وارد آن کردید: آن را ثابت کنید، افرادی را که نژادپرست هستند نام ببرید. ما باید درک کنیم که آنها می دانند که می توانند هر چیزی را که بخواهند بخرند: شما به مردم پول می دهید، آنها آن را می گیرند. اما ناگهان مردمی می گویند: “ما پول شما را نمی خواهیم.”

سوال این است که اکنون چه می توان کرد؟ Hitzlsperger می‌داند که در زمانی که ممکن است تغییر واقعی امکان‌پذیر باشد، چیزهای بیشتری گفته یا انجام نشده است – «این فقط طبیعت بشری است و من روزنامه‌نگاران را سرزنش نمی‌کنم زیرا در دستور کار نبود: چرا پنج سال پیش در مورد قطر صحبت می‌کنید. ؟” – و او در مورد کارآمدی جملاتی مانند بازوبند رنگین کمانی One Love که 10 کاپیتان آن را ببندند تردید دارد.

بازیکنان آلمان احساسات خود را پیش از دیدار مقدماتی جام جهانی مقابل ایسلند بیان کردند.
بازیکنان آلمان احساسات خود را پیش از دیدار مقدماتی جام جهانی مقابل ایسلند بیان کردند. عکس: گتی ایماژ

او می‌گوید: «ایده اولیه این بود که در بین فدراسیون‌های اروپایی گرد هم بیایم و بهترین ایده را ارائه کنیم، اما محصول نهایی بازوبندی است که احتمالاً معنای زیادی دارد اما کسی را ناراحت نمی‌کند. عمومی می شود، مردم می گویند: “یعنی چه؟” سپس آنها حرکت می کنند. بحثی را شروع نمی کند. می دانیم که نماد پرچم رنگین کمان مردم را ناراحت می کند. مردم می دانند که این چیست – و برخی در قطر آن را چندان دوست ندارند. این قوی تر است.»

نتیجه گیری های گسترده تری وجود دارد. سوال اینجاست که چرا تیم ها مسابقات را تحریم نمی کنند؟ آنها حتی نمی توانند در مورد بازوبند به توافق برسند،” Hitzlsperger می گوید. علاوه بر این، این فراتر از ورزش است. چندی پیش رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و وزیر کشور گفتند که وزیر کشور قطر به آنها اطمینان داده است که همه در امان خواهند بود. و شما فکر می کنید: ما در چه دنیایی زندگی می کنیم؟ که یکی باید ضمانت بدهد!»

و پیام ممکن است در نویز گم شود. هیتزلسپگر اعتراف می کند: «وقتی هر روز حتی افرادی که موافق هستند فکر می کنند: «دیگر نمی توانم این را بشنوم». من سعی می کنم تعادلی بین گفتن آن، امتناع از ساکت بودن و نگفتن هر روز پیدا کنم. شرم آور است: بخشی از بازی را از بین می برد.”

آه، بازی. Hitzlsperger به شیوا در مورد آن صحبت می کند. او در مورد تحولات تیم آلمانی از سال 2008 صحبت می کند و می خندد که چگونه باید ابتدا از شر او خلاص شوند و یک فینال قهرمانی اروپا را به یاد می آورد که نتوانست به اسپانیا نزدیک شود. او در مورد جمال موسیالا صحبت می کند، بازیکنی که نمی تواند لحظه ای خودش را به لیونل مسی تشبیه کند، و در پایان گفت: “او گفت که می خواهد یکی از بهترین های جهان شود: من روی آن پول می گذارم.”

و علاقه‌ای به سرمربی تیم ملی انگلیس وجود دارد که او برای اولین بار در 18 سالگی با او آشنا شد و گرت ساوت‌گیت را به‌عنوان بازیکنی «که برجسته‌تر، باهوش‌تر»، «یک مرد مهربان»، یک «رهبر مدرن» به یاد می‌آورد.

با این حال، نکته اینجاست: حداقل در حال حاضر، بازی از دست رفته، استفاده می‌شود و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، از کسانی گرفته می‌شود که برایشان همه چیز است. Hitzlsperger در حال تلاش برای مقاومت است، نمی خواهد رها شود. من هنوز هم فوتبال را دوست دارم، اما افرادی وارد آن می شوند که نمی دانند برای هواداران و بازیکنان چه معنایی دارد.

“همه چیز تغییر می کند، پول همه چیز را دیکته می کند. نمی دانم در چه مقطعی تسلیم شوم، بروم لیگ یکشنبه را تماشا کنم. اما من هنوز آن را دوست دارم. خسته کننده است: هر اتفاقی که افتاده است باعث می شود که شما تمایلی به تماشای آن نداشته باشید، اما آنها نتوانستند اشتیاق من به بازی را از بین ببرند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تظاهرات بیشتر ضد کووید در چین با آتش‌سوزی مرگبار آغاز شد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، تایپه، تایوان — به نظر می …