وزیر کشور ایتالیا از درگیری کشتی مهاجران با فرانسه ابراز تاسف کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزیر کشور ایتالیا روز چهارشنبه گفت که از تنش‌ها با پاریس بر سر مهاجران متاسف است که هفته گذشته پس از آنکه کشتی خیریه‌ای که این کشور در جنوب فرانسه لنگر انداخت تا حدود 230 نفر را که در دریا نجات داده بودند، افزایش داد، افزایش یافت.

ماتئو پیانتدوسی، وزیر کشور اوشن وایکینگ، که دارای پرچم نروژ است و توسط سازمان غیردولتی (NGO) SOS Mediteranée اداره می‌شود، پس از گذراندن روزهایی در جزیره سیسیل، تصمیم گرفت به‌طور مستقل به سمت سواحل فرانسه حرکت کند.

پیانتدوسی در مجلس اعلا گفت: «ایتالیا هرگز چنین تصمیمی را هدف قرار نداده است، که تنش‌های بین‌المللی را ایجاد می‌کند و می‌تواند تأثیراتی بر سیاست‌های مهاجرت در سطح اروپا داشته باشد.

فرانسه دولت راست‌گرای تازه تأسیس رم را به شکستن پیوند اعتماد و نقض قوانین بین‌المللی در مورد پادمان‌های مهاجران متهم کرد و گفت 3000 مهاجری را که قبلاً متعهد شده بود از ایتالیا بپذیرد، نمی‌پذیرد.

نخست وزیر جورجیا ملونی واکنش پاریس را “غیرقابل درک و غیر قابل توجیه” توصیف کرد. به نظر می‌رسد که این اختلاف تنها روز دوشنبه پس از گفتگو میان سرجیو ماتارلا و امانوئل ماکرون، روسای جمهور ایتالیا و فرانسه، فروکش کرد.

SOS Mediterranee در توییتر به Piantedosi واکنش نشان داد و گفت که ایتالیا “راه دیگری جز درخواست از فرانسه برای یک بندر امن” باقی نگذاشته است.

پیانتدوسی، کارمند دولتی حرفه ای و مستقل، اصرار داشت که بر اساس قوانین بین المللی ایتالیا وظیفه ای در قبال پناهجویان نجات یافته توسط “کشتی های خصوصی” ندارد و گفت کشتی های خیریه ای که پرچم سایر کشورها را حمل می کنند باید برای کمک به آنها مراجعه کنند.

پیانتدوسی همچنین با انتقاد از جابجایی ناکافی تحت یک طرح تقسیم بار اتحادیه اروپا گفت: «ایتالیا همیشه بر لزوم ورود مهاجران به کشورهای مرز خارجی اروپا تاکید کرده است.

وی همچنین اظهار داشت که این کشور در حال بررسی ارائه کانال های مهاجرتی به کشورهایی است که بازگشت به کشور را می پذیرند و به جلوگیری از خروج از دریا کمک می کنند.

او گفت: “هدف مقابله با قاچاق مهاجر و در عین حال تقویت کانال های ورود قانونی است.”

ایتالیا در سال جاری شاهد افزایش شدید مهاجران بوده است و تقریباً 93000 نفر در سال 2022 تاکنون وارد این کشور شده‌اند، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 59300 نفر بوده است. حدود 15٪ توسط کشتی های خیریه برداشت شدند.

با این حال، این کشور سال گذشته پناهجویان کمتری را به عنوان درصد جمعیت خود در مقایسه با همسایگان اتحادیه اروپا مانند فرانسه، آلمان و اسپانیا پذیرفت، همانطور که داده های اتاق فکر ISPI نشان می دهد، و در دو سال گذشته درخواست های پناهندگی کمتری را بررسی کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نکته اول: ترامپ در زمان ریاست جمهوری آمریکا وام 19.8 میلیون دلاری را فاش نکرد اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، صبح بخیر. بر اساس یک …