دولت بریتانیا از تصاحب تولیدکننده نیمه هادی ولز جلوگیری کرد | فن آوری

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت بریتانیا از تصرف بزرگترین تولید کننده نیمه هادی های بریتانیا توسط یک سازنده چینی جلوگیری کرده است و دلیل آن را “خطری برای امنیت ملی” عنوان کرده است.

تصمیم وزارت بازرگانی در روز چهارشنبه بیش از یک سال پس از آن گرفته شد که شرکت نیمه هادی Nexperia برای اولین بار اعلام کرد که کنترل نیوپورت ویفر فاب در جنوب ولز را در جولای 2021 در یک معامله 63 میلیون پوندی به دست گرفته است.

این شرکت که اکنون با نام Nexperia Newport شناخته می شود، تراشه هایی تولید می کند که برای مدیریت انرژی در دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود. Nexperia در هلند مستقر است، اما متعلق به Wingtech چین است.

وزارت امور بازرگانی، انرژی و استراتژی صنعتی در اطلاعیه دستور نهایی خود گفت که وزیر امور خارجه خطر امنیت ملی را مربوط به «فناوری و دانش فنی می‌داند که می‌تواند ناشی از معرفی مجدد بالقوه فعالیت‌های نیمه هادی مرکب در سایت نیوپورت باشد، و پتانسیل این فعالیت‌ها برای تضعیف توانایی‌های بریتانیا».

BEIS همچنین خاطرنشان کرد: “موقعیت سایت می تواند دسترسی به تخصص و دانش فنی را در خوشه ولز جنوبی (“خوشه”) تسهیل کند، و پیوندهای بین سایت و خوشه ممکن است مانع از مشارکت خوشه در پروژه های آینده مرتبط با امنیت ملی.”

این تصمیم سوالاتی را در مورد آینده شغل 550 کارگر در سایت نیوپورت و همچنین شغل 1000 نفر در یک مرکز جداگانه Nexperia در استاکپورت ایجاد خواهد کرد.

تونی ورسلویج، رئیس Nexperia در بریتانیا، به فایننشال تایمز گفت: “ما از این تصمیم شوکه شده ایم. کارکنان نیز شوکه شده اند.

“ما به مبارزه ادامه خواهیم داد. ما معتقدیم [the decision] ذاتا اشتباه است ما آن را تجدید نظر خواهیم کرد. ما قصد داریم آن را لغو کنیم.»

Nexperia Newport از نظر استانداردهای جهانی ساخت تراشه بزرگ نیست و درآمدی معادل 31 میلیون پوند در آخرین سال مالی گزارش شده خود داشته است، در مقایسه با 36 میلیارد پوند برای شرکت تولید نیمه هادی تایوان، غول صنعت تولید تراشه های پیشرفته. با این حال، این تصاحب نگرانی‌هایی را در مورد آینده صنعت تراشه‌های بریتانیا که برخی از محصولات آن در دفاع استفاده می‌شود و مالکیت آن توسط شرکتی که می‌تواند تحت تأثیر یک رقیب ژئوپلیتیکی قرار گیرد، ایجاد کرد.

کشورهای سراسر جهان به دنبال تقویت صنایع نیمه هادی داخلی خود هستند، در میان نگرانی ها در مورد اتکا به تولید کنندگان در تایوان، که توسط چین به عنوان قلمرو آن ادعا می شود، و کره جنوبی. ایالات متحده قصد دارد 52 میلیارد دلار (44 میلیارد پوند) در صنعت چیپس خود سرمایه گذاری کند، در حالی که اتحادیه اروپا اعلام کرده است که 43 میلیارد یورو (38 میلیارد پوند) سرمایه گذاری خواهد کرد.

کواسی کوارتنگ، که در آن زمان قبل از دوره پر هرج و مرج 38 روزه صدراعظم، وزیر بازرگانی بود، در ماه مه بر اساس قانون جدید امنیت ملی و سرمایه گذاری، که در ابتدای سال معرفی شد، دستور تحقیق درباره تصاحب Nexperia را صادر کرد. دولت تصمیم نهایی را در آغاز ژوئیه به تعویق انداخت و تا نیمه شب چهارشنبه مهلت داد.

تام توگندات، منتقد سرسخت دولت چین که اکنون به عنوان وزیر امنیت بریتانیا در زمان ریشی سوناک فعالیت می کند، از جمله سیاستمدارانی بود که برای بازنگری این تصاحب به دلایل امنیتی تلاش می کرد.

این بررسی باعث شد تا دو مدیر تولید تراشه بریتانیایی در صورت مسدود شدن خرید Nexperia برای خرید این شرکت ابراز علاقه کنند. فایننشال تایمز گزارش داد که ران بلک، مدیر اجرایی سابق Imagination Technologies، کنسرسیومی را رهبری می کرد که گفته بود وعده های 300 میلیون پوندی دریافت کرده است، در حالی که مالک سابق نیوپورت ویفر فاب، درو نلسون، نیز در حال کار بر روی یک معامله بالقوه تحت حمایت سهام خصوصی بود. سپتامبر.

Versluijs در ژوئیه به نمایندگان مجلس گفت که این شرکت هیچ برنامه ای برای انتقال عملیات به خارج از کشور ندارد. بر اساس حساب های خود، در پایان سال 2020، 380 نفر را استخدام کرده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

اتحادیه اروپا باید از قدرت اقلیمی خود استفاده کند | چشم انداز

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، نظرات بیان شده در این مقاله …