سوئد قانون اساسی خود را برای تقویت قانون ضد تروریسم تغییر می دهد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

پارلمان سوئد روز چهارشنبه اصلاحیه قانون اساسی را تصویب کرد که تصویب قوانین سختگیرانه‌تر ضد تروریسم را ممکن می‌سازد، درخواستی کلیدی از سوی ترکیه برای تصویب پیشنهاد عضویت استکهلم در ناتو.

پس از حمله روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند سیاست دیرینه عدم تعهد خود را کنار گذاشتند و درخواست پیوستن به ائتلاف نظامی کردند.

اما ترکیه درخواست سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو را مسدود کرده است و به ویژه استکهلم را به بهشت ​​”تروریست ها” متهم می کند.

این اصلاحیه که با 278 رای در پارلمان 349 کرسی سوئد به تصویب رسید، امکان ارائه قوانین جدیدی را برای “محدود کردن آزادی تشکل ها در مورد انجمن هایی که درگیر تروریسم هستند یا از آنها حمایت می کنند” را فراهم می کند.

به گفته کمیته دائمی امور قانون اساسی مجلس، که به نمایندگان توصیه کرد این پیشنهاد را تصویب کنند، این امکان “جنایی گسترده تر مشارکت در یک سازمان تروریستی یا ممنوعیت سازمان های تروریستی” را فراهم می کند.

کارشناسان گفته اند که قوانین جدید محاکمه اعضای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را که در لیست سیاه آنکارا و اکثر متحدان غربی آن قرار گرفته اند، آسان تر می کند.

این تغییر از اول ژانویه اجرایی خواهد شد.

اولف کریسترسون، نخست وزیر جدید سوئد، در جریان سفر هفته گذشته خود به آنکارا، اصلاحیه قانون اساسی را “گامی بزرگ” توصیف کرد.

وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: “سوئد تا پایان سال و اوایل سال آینده گام های بزرگی برخواهد داشت که به مقامات قانونی سوئد قدرت بیشتری برای مبارزه با تروریسم می دهد.”

در سوئد، اصلاح قانون اساسی باید توسط دو پارلمان مجزا تصویب شود و در این بین یک انتخابات عمومی برگزار شود.

اولین رأی گیری در دولت چپ قبلی سوئد در ماه آوریل، قبل از تصمیم رسمی سوئد برای درخواست عضویت در ناتو در اواسط ماه مه به تصویب رسید.

تنها حزب چپ کشور مخالفت خود را با این تغییر اعلام کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

زن تگزاسی 51 سال پس از ربوده شدن در کودکی توسط خانواده پیدا شد | اخبار آمریکا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بیش از 50 سال پس …