بودجه را فراموش کنید: زخم های برجای مانده از تورم 11 درصدی تا سال های آینده باقی خواهند ماند | مارتین کتل

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

منبه هیچ وجه نمی توان صورت مالی پاییز جرمی هانت در روز پنجشنبه را مانند سایر بودجه ها در نظر گرفت. مخاطرات اقتصادی برای کشور و مخاطرات سیاسی برای دولت محافظه کار پس از ورشکستگی لیز تراس به سادگی بسیار زیاد و برای آن بسیار جدی است. با این حال، امروز، زمانی که نرخ تورم بریتانیا به طور غیرمنتظره‌ای در سال منتهی به اکتبر افزایش یافت و به 11.1 درصد رسید، قیمت‌ها به شدت افزایش یافت.

این لحظه بزرگی است که با زمان های تلخ قرن بیستم طنین انداز است. این تا حدی به عنوان آخرین یک سری شوک اقتصادی شدید، پس از برگزیت، کووید و بحران انرژی است که به نظر می‌رسد بریتانیا را به رکود طولانی‌تر و عمیق‌تری نسبت به همسایگانش سوق می‌دهد و هنوز به پایان نرسیده است. اما اوج تورم نیز رویدادی است که میلیون‌ها رای‌دهنده، با وام‌های مسکن، اضافه برداشت و نیازهایی که نمی‌توانند آن را پوشش دهند، هیچ تجربه اخیری از آن ندارند.

بازگشت تورم بالا نشان‌دهنده بازگشت چیزی است که در بیشتر قرن گذشته سیاست بریتانیا را درگیر کرده بود. با این حال، پس از هزاره، تورم به نظر ناپدید شد و تقریباً فراموش شد. تورم چیزی بود که پدربزرگ و مادربزرگ و والدین شما درباره آن صحبت می کردند، مانند فیلم های سیاه و سفید، استخراج زغال سنگ یا کمک هزینه های دانشجویی. در نتیجه، پیش بینی تأثیرات اجتماعی و سیاسی تورم بالا در اقتصاد و دموکراسی قرن بیست و یکم دشوار است.

سوابق قرن بیستم لزوماً به ما نمی‌گوید که چه انتظاری داشته باشیم، زیرا بی‌تردید این بریتانیا بسیار متفاوت از بریتانیایی است که آخرین باری که تورم بریتانیا در این سطح بود وجود داشت. این در اکتبر 1981 اتفاق افتاد، زمانی که مارگارت تاچر نخست وزیر بود و ریشی سوناک یک ساله بود.

در واقع شما باید نزدیک به 60 سال یا بیشتر باشید تا خاطره روشنی از این که تورم از این نوع با ترس ها و ناامنی های زندگی عادی چه می کند، داشته باشید. به عنوان کسی که حافظه اش تا این حد طولانی است، اجازه دهید به شما اطمینان دهم که تأثیر آن اجتناب ناپذیر بود. مبارزه سخت و غیر عاطفی برای حفظ استانداردهای زندگی و سطح توقعات در مواجهه با کاهش درآمد واقعی و کمبود کالا و شغل چیزی بود که در اوایل دهه 1980 به اعماق همه خانه های کشور نفوذ کرد. آن دوران بسیار عصبانی بود.

اکنون تورم بالا بازگشته است، 40 سال بعد. اگرچه شباهت هایی وجود دارد، اما پویایی نوامبر 2022 نیز متفاوت است. هر دو افزایش قیمت ها ممکن است به دنبال کمبود انرژی جهانی باشد – ناشی از تولیدکنندگان نفت در دهه 1970 و توسط غول های گاز و نفت امروز. اما جهت‌های سفر از آن زمان، زمانی که تورم بریتانیا واقعاً در حال کاهش بود (در ماه مه 1980، زمانی که خود سوناک متولد شد، تورم 21.9٪ بود) و اکنون که تورم به شدت از ارقام پایین تاریخی افزایش می‌یابد، مخالف است.

سبد خرید
نرخ تورم بریتانیا برای غذا و نوشیدنی 16 درصد است. عکس: متیو هوروود/گتی ایماژ

اثرات اقتصادی نیز متفاوت خواهد بود. آخرین افزایش ماهانه تورم ماه به ماه از سپتامبر به قدری بزرگ بود که نشان دهنده یک مسیر شیب دار بود که ممکن است به سرعتی که خوش بینان انتظار دارند بالا نرود. بیشتر این افزایش از هزینه های انرژی ناشی می شود که اگر طرح تضمین قیمت دولت نبود، تورم را این بار به نزدیک به 14 درصد نسبت به سال قبل می رساند. این طرح حمایتی فقط تا پایان ماه مارس ادامه دارد. تا زمانی که هانت به نمایندگان مجلس نپردازد، ما نمی دانیم که از آوریل به بعد چقدر حمایت از او در نظر گرفته شده است، اما صدراعظم نشان داده است که در کل کمتر از اکنون خواهد بود. برای بسیاری، سختی واقعاً سخت در آن زمان آغاز خواهد شد.

قیمت مواد غذایی و نوشیدنی در 12 ماه گذشته 16 درصد افزایش یافته است. این به طور نامتناسبی بیشتر از ثروتمندان به مردم فقیر ضربه می زند و شمال کشور سخت تر از جنوب. این نرخ‌ها به این زودی‌ها رو به کاهش نیستند، به‌ویژه اگر جنگ اوکراین تا سال 2023 ادامه یابد.

وضعیت امروز نیز در کنار مصیبت های دیگر قرار می گیرد. نرخ های بهره، که اکنون 3 درصد است، احتمالاً در طول زمستان افزایش می یابد. اقتصاد در حال حاضر رسماً در حال انقباض است و اگر در سه ماهه پایانی دوباره این کار را انجام دهد، بریتانیا وارد رکودی خواهد شد که بانک انگلستان پیش‌بینی کرده تا سال 2023 ادامه خواهد داشت (مراقب باشید پیش‌بینی دفتر مسئولیت بودجه در روز پنجشنبه چگونه است). . و پیش‌بینی می‌شود که بیانیه هانت بیش از 50 میلیارد پوند کاهش هزینه‌های عمومی و مالیات‌های بالاتر را جبران کند. به عبارت دیگر، فشار بر استانداردهای زندگی بدتر خواهد شد نه بهتر، بلندمدت خواهد بود و نه کوتاه مدت، و تقاضا برای دستمزدهای بالاتر را – به طور متوسط ​​6٪ کاهش می دهد و در بخش دولتی کمتر از بخش خصوصی – می شود. بسیار محتمل تر

زیرا، حتی در حال حاضر، ما هنوز در روزهای نسبتاً اولیه هجوم کامل بحران هزینه های زندگی هستیم. همه اینها با وضعیت اوایل دهه 1980 بسیار متفاوت است. در آن زمان، نرخ تورمی مانند 11.1 درصد ممکن بود مانند کاهش چندین سال فشار مالی بدتر باشد، نه یک آسیب ناآشنا مانند امروز.

چگونگی بروز این آسیب در ماه های آینده پیامدهای انتخاباتی عمیقی خواهد داشت. نظرسنجی فعلی نشان می‌دهد که برند حزب محافظه‌کار تحت تأثیر رویدادهای امسال و واکنش‌های ترن هوایی تحت رهبری بوریس جانسون، تراس و اکنون سوناک قرار گرفته است. بیانیه پاییز روز پنجشنبه تلاشی از سوی سوناک و هانت برای ایجاد رویکردی ارتدکس تر (و در نتیجه معتبرتر) در بازارها است. اما حتی اگر بازارها تایید کنند، به این معنا نیست که ثروت محافظه‌کاران در صندوق‌های رای اکنون به موازات آن احیا خواهد شد.

در اوایل دهه 1980، محافظه‌کاران بهای انتخاباتی را در صندوق‌های رای برای تورم پرداخت نکردند. مارگارت تاچر در ژوئن 1983 یک پیروزی قاطع به دست آورد. دلایل زیادی برای آن وجود دارد. اینها شامل تقسیمات احزاب مخالف (این دوران جدایی حزب سوسیال دموکرات از کارگر بود)، سایه پایدار زمستان نارضایتی دهه 1970 در دولت قبلی کارگر، و محبوبیت پیروزی بریتانیا در جنگ فالکلند در سال 1982. هر یک از اینها امروز اعمال می شود.

بله، ممکن است کاهش تورم در سال آینده، در کنار کاهش قیمت انرژی در زمستان 2023-2024، ممکن است باعث شود که برخی از رأی دهندگان بیشتر احساس تندتر و کمتر انتقام جو کنند. خیلی چیزها به اتفاقاتی که در اوکراین می افتد بستگی دارد. و بله، سوناک ممکن است در مقایسه با جانسون و تراس از رتبه‌بندی شغلی مناسبی برخوردار باشد (نه سطح بالایی). با این حال، بیشتر نشانه‌ها حاکی از آن است که یکی از آن تغییرات گاه به گاه در نیات رأی‌دهی بریتانیا رخ داده است، مشابه آنچه که تاچر در سال 1979 و سپس تونی بلر در سال 1997 به قدرت رسید. کمی برای معکوس کردن آن

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

سارایوو آلوده ترین شهر جهان را رتبه بندی کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، بر اساس آمار شرکت فناوری کیفیت …