پلیس ایران در ایستگاه مترو تهران تیراندازی کرد و زنان قطار را مورد ضرب و شتم قرار داد | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که اعتراضات به قتل مهسا امینی وارد سومین ماه شده است، نیروهای امنیتی ایران به سوی مردم در ایستگاه متروی تهران تیراندازی کرده و زنانی را که پوشش موی اجباری نداشتند، مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

فیلمی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، مسافرانی را نشان می‌دهد که پس از شلیک پلیس به سمت خروجی‌ها، بسیاری از آنها سقوط کرده و زیر پا گذاشته شده‌اند. پلیس همچنین از پنجره‌های قطار که در واگن‌ها راه می‌رفتند و زنان را با باتوم کتک می‌زدند، فیلمبرداری می‌شد.

امینی، زن 22 ساله ایرانی الاصل کرد، در 16 سپتامبر پس از دستگیری به اتهام نقض قوانین سختگیرانه پوشش زنان در ایران، در بازداشت پلیس اخلاق جان باخت.

تظاهرات روز سه‌شنبه، زمانی که سازمان‌دهندگان تظاهرات خواستار اقدامات سه روزه برای بزرگداشت «نوامبر خونین» ۲۰۱۹ شدند، تشدید شد، زمانی که صدها نفر در جریان اعتراضات علیه افزایش قیمت سوخت کشته شدند.

“ما می جنگیم! ما میمیریم! ما ایران را پس خواهیم گرفت!» در ویدئویی که توسط مانیتور شبکه های اجتماعی 1500تصویر منتشر شده، صدای ده ها معترض در یکی از خیابان های تهران شنیده می شود. همچنین ضبط شده است که معترضان در ایستگاه های مترو شعار می دهند و روسری به آتش می کشند. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شش نفر در سراسر کشور در درگیری های شبانه کشته شده اند.

ایستگاه‌های مترو و وسایل حمل‌ونقل عمومی – که اغلب توسط پلیس اخلاقی گشت‌زنی می‌شدند – در تابستان در جریان سرکوب لباس‌های زنانه به محلی برای خشونت دولتی و نظارت بر شهروندان زن تبدیل شده بودند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، محمد صالح هاشمی گلپایگانی، ابتدای شهریورماه اعلام کرد که دولت قصد دارد از فناوری تشخیص چهره برای هدف قرار دادن زنان ثبت شده در دوربین های امنیتی حمل و نقل عمومی استفاده کند.

رسانه‌های دولتی روز چهارشنبه در گزارشی جداگانه از کشته شدن دست‌کم پنج نفر در حمله تروریستی به بازاری در شهر ایذه در جنوب غربی استان خوزستان خبر دادند.

اقلیت قومی عرب ایران که اکثراً در خوزستان زندگی می کنند، به اعتراضات ناشی از مرگ امینی پیوسته اند. ولی الله حیاتی یک مقام محلی به تلویزیون دولتی گفت: «در این حمله تروریستی پنج نفر از جمله یک کودک، یک زن و سه مرد کشته شدند. خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا گفت که دو تن از نیروهای بسیجی داوطلب ایران در میان کشته شدگان هستند.

خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم اعلام کرد مدرسه علمیه ایذه توسط معترضان ضد دولتی به آتش کشیده شد. ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که ساختمان در حال آتش گرفتن است در حالی که صدای شلیک گلوله شنیده می شود. بررسی شرایطی که افراد در آن جان باختند ممکن نبود.

بر اساس گزارش گروه حقوق بشر ایران (IHR) مستقر در اسلو، بیش از 300 نفر در طی دو ماه اعتراضات توسط نیروهای امنیتی کشته شده اند. این گروه می گوید 15000 نفر دستگیر شده اند، رقمی که مقامات ایرانی آن را رد می کنند.

پنج معترض تاکنون به اعدام محکوم شده اند. در اوایل این ماه، 272 قانونگذار از 290 قانونگذار ایران به اجرای مجازات اعدام برای جرایم سنگین علیه دولت رای دادند و درخواست‌های مکرر برخی از مقامات برای اتخاذ موضعی سخت‌تر در برابر ناآرامی‌ها که نشانه‌ای از کاهش نشان نمی‌دهد، رای دادند.

این رای به موضوع اطلاعات گمراه کننده تبدیل شده است که همه 15000 نفر از دستگیرشدگان به اعدام محکوم شده اند. این ادعا بارها در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، از جمله توسط افراد سرشناس مانند جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا.

با این وجود، موج احتمالی اعدام ها یک نگرانی جدی است. محمود امیری مقدم، مدیر IHR گفت: «ما از اعدام های دسته جمعی می ترسیم، مگر اینکه هزینه سیاسی اعدام ها به طور قابل توجهی افزایش یابد. جامعه جهانی باید به جمهوری اسلامی هشدار دهد که اعدام معترضان عواقب سختی در پی خواهد داشت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جنگ اوکراین: اروپا باید در زمستان امسال صد هزار پناهنده اوکراینی را آماده کند.

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، رئیس شورای پناهندگان نروژ (NRC) در …